I*** S******
GarantP******* C***** L******
MartorŢ******* C****
MartorDin oficiu: In baza art. 195 C. pr pen. dispune îndreptarea erorii materiale strecurată în dispozitivul sentinţei penale nr. 1724/20.11.2008, în sensul că se va trece „În baza art. 71 alin. 1 C. pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie prevăzută de art. 64 lit. a teza a doua si lit. b C. pen” in loc de „În baza art. 71 alin. 1 C. pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie prevăzută de art. 64 lit. a si b C. pen” Cu recurs. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 02.12.2008.
Condamnă pe inculpatul I*** S******, fiul lui Gheorghe şi Georgica, născut la data de 12.10.1974 în Dumbrăveni, jud. Vrancea, cetăţenie română, studii 8 clase, stagiu militar nesatisfăcut, fără ocupaţie, căsătorit, domiciliat în com. Slobozia Bradului, jud. Vrancea, reabilitat, posesor al CI seria VN nr. 270680 eliberat de Poliţia Focşani, CNP *********0692, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, prev. de art. 87 alin. 1 din OUG 195/2002 republicată la 1 an închisoare În baza art. 71 alin. 1 C. pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie prev. de art. 64 lit. a si b C. pen. Conform art. 81 C. pen., dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicată pe durata unui termen de incercare de 3 ani, stabilită conform art. 82 C. pen. În temeiul art. 71 alin. 5 din acelaşi cod, suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării executării pedepsei principale. Potrivit art. 359 C. pr. pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C. pen. În baza art. 192 C. pr. pen., obligă inculpatul la plata sumei de 300 lei cheltuieli judiciare către stat. Onorariul apărătorului din oficiu în sumă de 100 lei va fi suporat din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu apel în termen de 10 zile de la pronunţare pentru cei prezenţi şi de la comunicare pentru cei lipsă. Pronunţata în şedinţă publică, astăzi, 20.11.2008.
Amanat pentru audierea martorilor.
Amana judecata cauzei la data de 16.10.2008 fata de lipsa inculpatului a carui prezenta este necesara in vederea audierii.