M***** M****
Reclamant IntimatC******** P**** a l** I***
Pârât RecurentC******** A*****
Pârât RecurentAdmite în parte acţiunea modificată. Obligă pârâţii să respecte reclamantei dreptul de proprietate exclusivă a suprafeţei de 4.487 m.p. teren identificat cu parcela 81 grădină, în suprafaţă de 2.271 m.p; parcela82 iaz, în suprafaţă de 1.053 m.p. şi parcela 83 fînaţ, în suprafaţăă de 1.163 m.p., terenuri evidenţiate în planul de situaţie-anexă nr.1 la rasportul de expertiză (f.979. respinge capătul de cerere fizând obligarea pârâţilor la plata daunelor în cuantum de 3.013 lei, ca nefondat. Obligă pârâţii să plătească reclamantei cheltuieli de judecată în sumă de 3,993 lei. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 28.06.2010.
Amână pronunţarea pentru data de 28.06.2010. Pronunţată în şedinţa publică din 21.06.2010.
Amână pronunţarea pentru data de 21.06.2010. Pronunţată în şedinţa publică din 07.06.2010.
Amână pronunţarea pentru data de 14.06.2010. Pronunţată în şedinţa publică din 07 iunie 2010.
Amână pronunţarea pentru data de 07.06.2010. Pronunţată în şedinţa publică din 31 mai 2010.
Se va proceda la audierea martorilor după achitarea de către reclamantă a sumei de 172 lei, reprezentând taxa judiciară de timbru aferente cererii de daune. Pune în vederea reclamantei să facă dovada achitării taxei judiciare de timbru aferente cererii de daune până la următorul termen de judecată. Se vor detaşa filele 113-123 dosar care reprezintă raportul de expertiză în 3 exp.întocmit de către expertul Bergheva Gheorghe în dosarul nr.5716/314/2008 şi privesc reclamanţii Anghelea Elena, Anghelea Ion, Anghelea Gheorghe, Ferariu Anişoara, Cazacu Alexandrina şi pârâta Primăria oraşului Liteni care vor fi înaintate prin Serviciul arhivă dosarului menţionat. Se va proceda la citarea martorilor pârâţilor din comuna Bălăceana,judeţul Suceava, sub sancţiunea decăderii din probă.
Încuviinţează proba testimonială şi pune în vedere părţilor să asigure prezenţa martorilor la termenul următor.
Acordă termen pentru studiul raportului de expertiză.
Se va reveni cu adresă către expertul Bergheva Gheorghe în sensul filei 87 dosar, cu menţiunea că a fost depusă chitanţa nr. 3398902/1 din 08.12.2009 pe care este consemnată suma de 1.203,60 lei reprezentând diferenţa de onorariu.
Pune în vedere reclamantei prin apărător să facă dovada achitării decontului în cuantum de 1.200 lei Se va reveni cu adresă către expertul Bergheva Gheorghe în sensul filei 81 dosar, cu menţiunea că, s-a pus în vedere reclamantei să facă dovada achitării decontului aferent raportului de expertiză efectuat în cauză, în termen de 5 zile.
Se vor detaşa filele 80-86, reprezentând răspunsul I.P.J. Suceava aferent dosarului nr. 6005/314/2009 care vor fi înaintate Serviciului arhivă pentru a fi ataşate la dosarul respectiv. Se va reveni cu adresă către expertul Bergheva Gheorghe pentru a definitiva şi depune la dosar raportul de expertiză dispus în cauză, cu menţiunea că, se va proceda la amendarea sa în cazul nedepunerii lucrării până la următorul termen de judecată. Se va reveni cu adresă către B.L.E. Suceava pentru a se comunica noul termen pentru depunerea raportului de expertiză.
Conform Hotărârii Adunării Generale a judecătorilor din cadrul Judecătoriei Suceava din data de 02.09.2009, consemnată în procesul verbal din aceeaşi dată, Amână cauza la data de 06 octombrie 2009, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Se va reveni cu adresă către expertul Bergheva Gheorghe pentru a definitiva şi depune la dosar raportul de expertiză dispus în cauză, cu menţiunea că, se va proceda la amendarea sa în cazul nedepunerii lucrării până la următorul termen de judecată.
Se va face adresă către Primăria comunei Bălăceana pentru a ne comunica relaţiile solicitate de apărătoarea reclamantei. Prorogă pronunţarea asupra probei testimoniale după comunicarea relaţiilor solicitate de la Primăria comunei Bălăceana. Se va reveni cu adresă către expertul Bergheva Gheorghe în sensul filei 60 dosar.
Pune în vedere apărătoarei reclamantei să depună obiectivele aferente raportului de expertiză până la sfârşitul şedinţei de judecată. Se va face adresă către expertul Bergheva Gheroghe să efectueze raportul de expertiză dispus în cauză, căruia i se vor înainta şi obiectivele formulate de către părţi.
Având în vedere Hotărârea nr.3/21.01.2009 a Colegiului de Conducere al Judecătoriei Suceava şi apreciind că este pertinentă, concludentă şi utilă soluţionării cauzei, Încuviinţează pentru reclamantă proba cu expertiză topo. Desemnează expert în cauză, pe d-nul Bergheva Gheorghe, ca urmare a opoziţiei părţilor la desemnarea exp. Răchitneanu Natalia şi a exp. Buculei Cătălin. Stabileşte onorariu provizoriu expert în sumă de 500 lei . Pune în vedere reclamantei să facă dovada achitării onorariului provizoriu expert până la următorul termen de judecată. Pune în vedere părţilor să formuleze obiective pentru expertiza topo. Prorogă discutarea celorlalte probe solicitate de reclamantă pentru termenul următor. Amână cauza la data de 5 martie 2009, completul C.24, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Pune în vedere pârâţilor să depună la dosar certificat de grefă din care să rezulte că se află înregistrat dosarul ce are ca obiect lămurirea dispozitivului sentinţei civile nr.4155/1999 şi copia cererii de chemare în judecată. Se va face adresă către Biroul Local de Expertize pentru a înainta o listă cu experţi topo.
Pune în vedere reclamantei să depună la dosar timbru judiciar de 4,5 lei. În temeiul disp. art. 156 Cod procedură civilă, acordă termenul solicitat de pârâtul Chichifoi Pavel în vederea angajării unui apărător.