D***** V* V*****
ReclamantD***** A****
PârâtD***** V* I***
PârâtIa act de declaraţia orală şi scrisă a reclamantului fila 57, că renunţă la judecată, potrivit art.246 alin.1 cpc. Fără drept de apel Fără cheltuieli de judecată Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în sedinţă publică, azi, 16.10.2008.
AMÂNĂ PRONUNŢAREA PENTRU 16.09.2008. În conformitate cu art.151 cod procedură civilă, urmează a repune cauza pe rol. Constatând a fi necesară invocarea din oficiu a excepţiei privind necompetenţa teritorială a judecătoriei Vălenii de Munte, excepţie ce va fi pusă în discuţia părţilor, privind ieşirea din indiviziune asupra terenului agricol situat în comuna Brădeanu, jud. Buzău, în suprafaţă de 5000 mp, conform titlului de proprietate nr.106414 din 17.10.2002, titular Doicin R. Vasile şi procesul verbal de punere în posesie nr.414 din 08.10.2002, terenul fiind situat în com. Brădeanu, jud. Buzău. Potrivit deciziei nr.6205 din 09.11.2004, a secţiei civile şi de proprietate intelectuală a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, pentru soluţionarea ieşirii din indiviziune asupra terenului agricol a cărui proprietate s-a reconstituit în baza Legii18/1991, competenţa teritorială revine instanţei în a cărui rază teritorială se află imobilul, conform art.13 cod procedură civilă, iar nu instanţei ultimului domiciliu al autorului moştenitorilor la care se referă art.14 cod procedură civilă. După emiterea titlului de proprietate, problema nu mai este succesorală. Terenul indicat este categoria de folosinţă „arabil”. FIXEAZĂ TERMEN DE JUDECATĂ LA 16.10.2008, PENTRU CÂND SE CITEAZĂ PĂRŢILE , CU MENŢIUNEA DE A SE PREZENTA ŞI A RĂSPUNDE LA EXCEPŢIA DE NECOMPETENŢĂ MATERIALĂ INVOCATĂ DE INSTANŢĂ, PRIVIND TERENUL DIN COM.BRĂDEANU, JUD. BUZĂU.
Citarea reclamantului cu menţiunea îndeplinirii obligaţiilor prevăzute de disp. art. 6732C.pr.civ.sub sancţiunea legală. Amână judecarea cauzei la data de 11.09.2008
Amână judecarea cauzei la data de 12.06.2008 pentru depunerea actelor necesare pentru justa soluţionare a cauzei. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 15.05.2008
Amână judecarea cauzei în vederea verificării conţinutului tranzacţiei depusă de apărătorul reclamantului. Pune în vedere reclamantului şi apărătorului acestuia să depună la dosarul cauzei certificat pentru atestare că este cunoscut ca proprietar, proces verbal de identificare a imobilului pentru cele două construcţii ( atât pentru „anexa gospodărească - depozitare unelte agricole”, cât şi pentru jumătate din casa de locuit). Amână judecarea cauzei la data de 15.05.2008 , 8 F, ora 08:30 , când părţile au termen în cunoştinţă.