Ş***** M****
Intimat InculpatM***** D*****
Recurent Parte vătămatăS******* J******* D* U****** M********
Intimat Parte civilăCondamnă pe inculpatul Ş***** M**** pentru săvârşirea infracţiunii prev. şi ped. de art.181 alin. 1 Cod penal la pedeapsa de 6 (şase) luni închisoare. În temeiul art. 71 alin. 2 Cod penal interzice inculpatului drepturile prev. de art. 64 lit. a teza II şi b Cod penal. În temeiul art. 81 Cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o durată de 2 (doi) ani şi 6 (şase) luni, termen de încercare stabilit în condiţiile art. 82 Cod penal. În temeiul art. 71 alin. 5 Cod penal pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii suspendă şi executarea pedepselor accesorii. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal. Obligă inculpatul să plătească părţii civile M***** D***** suma de 600 lei cu titlu de daune materiale şi suma de 2.000 lei cu titlu de daune morale. Obligă inculpatul să plătească părţii civile Spitalul Judeţean de Urgenţă „Mavromati” Botoşani suma de 514,908 lei cu titlu de despăgubiri civile. Obligă inculpatul să plătească părţii civile M***** D***** suma de 400 lei cu titlu de cheltuieli judiciare. Obligă inculpatul să plătească statului suma de 180 lei cu titlu de cheltuieli judiciare. Cu recurs. Pronunţată în şedinţă publică.
Amână cauza pentru audierea martorei din lucrări lipsă şi pentru a se reveni cu adresă a Spitalul Judeţean Botoşani pentru a comunica dacă formulează pretenţii civile în procesul penal.
Amână cauza pentru audierea martorului din lucrări lipsă, a unui martor din oficiu, a unui martor în circumstanţiere pentru inculpat şi a se solicita cuantumul pretenţiilor civile de la Spitalul Judeţean Botoşani.