I******* C*********
PetentI******* D****
PetentD***** M* M*****
IntimatV******* V*****
IntimatRespinge excepţia tardivităţii introducerii plângerii, invocată de intimaţii Drăgoi Marian şi V******* V*****, ca nefondată. În baza art. 278 indice 1 alin. 8 lit. b Cod procedură penală, admite plângerea formulată de petenţii I******* C********* şi I******* D****, împotriva rezoluţiei numărul 977/P/2006 din 19 octombrie 2006 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş, menţinută prin rezoluţia numărul 21/II/2/2008 din 21 ianuarie 2008 a prim procurorului. Desfiinţează rezoluţia numărul 977/P/2006 din 19 octombrie 2006 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş. Restituie cauza către Parchetul de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş în vederea începerii urmăririi penale împotriva făptuitorilor DRĂGOI MARIAN şi V******* V*****, pentru săvârşirea infracţiunilor prevăzute de art. 178 alin. 2 Cod penal şi de art. 37 alin. 1, 2 şi 3 teza a-II-a din Legea nr. 319/2006. Organele de urmărire penală vor efectua următoarele acte: - reaudierea făptuitorilor pe formulare de declaraţii tipizate de învinuit; - audierea petenţilor; - reaudierea martorilor Lixandru Nicolae, Bordei Marin, Dina Gh. Ion, Petcu Dumitru Ionel, Ban Nicolae, pe formulare de declaraţii tipizate de martori; - orice alte acte necesare justei soluţionări a cauzei; În baza art. 192 alin. 3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. În baza art. 193 alin. 6 Cod procedură penală, obligă pe fiecare din intimaţii Drăgoi Marian şi V******* V*****, la plata a câte 200 lei către petenţi, reprezentând cheltuieli judiciare făcute de aceştia. Cu recurs, în termen de 10 zile de la pronunţare pentru părţile prezente şi de la comunicare pentru cele lipsă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 10 Iulie 2008.
Se emite adresă către Parchetul de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş pentru a se înainta copia borderoului de expediţie în cuprinsul căruia a fost comunicată petenţilor copia rezoluţiei numărul 21/II/2/2008 din 21 ianuarie 2008 a prim procurorului. Pune în vedere petenţilor personal să depună la dosar plicul prin care le-a fost comunicată copia rezoluţiei numărul 21/II/2/2008 din 21 ianuarie 2008 a prim procurorului Parchetului de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş. Se citează intimaţii. Amână judecarea cauzei la data de 10 iulie 2oo8. Pronunţată în şedinţa publică azi, 12 Iunie 2008.
Încuviinţează, în baza art. 6 Cod procedură penală şi art. 171 Cod procedură penală, cererea intimatului Drăgoi Marian de amânare a cauzei pentru a-şi angaja apărător ales. Se citează intimaţii V******* V***** şi Drăgoi Marian. Amână judecarea cauzei la data de 12 Iunie 2008. Pronunţată în şedinţa publică azi, 15 Mai 2008.
În baza art. 278 indice 1 alin. 4 Cod procedură penală, se conceptează şi se citează intimaţii V******* V***** şi Drăgoi Marian. Amână judecarea cauzei la data de 15 Mai 2008. Pronunţată în şedinţa publică azi, 17 Aprilie 2008.