Dosar 7195/99/2008 din 24.09.2008

omorul (art. 174 C.p.)


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 7195/99/2008
Data dosar:
24.09.2008
Instanta:
Tribunalul Iași
Departament:
x Secţia penală CPC-desfiintat
Obiect:
omorul (art. 174 C.p.)
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 11.08.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Soluţionare

    Respinge cererea formulata de inculpatul C.C privind schimbarea incadrarii juridice a faptei din infractiunea de omor prev si ped de art.174 C.p. in infractiunea de loviri sau vatamari cauzatoare de moarte,prev si ped de art.183 C.p. In baza art.334 C.p.p. schimba incadrarea juridica a faptei retinute in sarcina inculpatului C.C din infractiunea de omor prev si ped de art.174 C.p. in infractiunea de omor deosebit de grav prev si ped de art.176,alin.1,lit.c C.p. In baza art.176,alin.1,lit.c C.p. cu aplicarea art. 74,lit.c C.p. raportat la art.76,alin.2 C.p. condamna pe inculpatul C.C la o pedeapsa de 8 ani inchisoare si 2 ani pedeapsa complementara a interzicerii drepturilor prevazute de art.64,lit. a si b ,teza a doua C.p. pentru savarsirea infractiunii de omor deosebit de grav. In baza art.71 C.p. interzice inculpatului exercitiul drepturilor prevazute de art.64,lit. a si b ,teza a doua C.p. In baza art.88 C.p. se va deduce din pedeapsa aplicata perioada retinerii si arestului preventiv incepand cu 11.06.2008 si pana la 16.07.2010. In baza art.145,alin.2ind.3 C.p.p. incuviinteaza ca inculpatul sa-si schimbe domiciliul din comuna Cotnari,sat Bahlui,jud.Iasi in sat Scobinti,com Scobinti ,jud.Iasi si in consecinta -obliga inculpatul sa nu paraseasca limita teritoriala a comunei Scobinti - sa se prezinte la organul de urmarire penala sau la instanta de judecata ori de cate ori este chemat -sa se prezinte la Politia Scobinti noul organ desemnat cu supravegherea,conform programului de supraveghere intocmit de organul de politie sau ori de cate ori este chemat - sa nu isi schimbe locuinta fara incuviintarea organului judiciar care a dispus masura - sa nu detina,sa nu foloseasca si sa nu poarte nicio categorie de arme -pe durata masurii,sa nu se apropie si sa nu comunice direct sau indirect cu martori sau rudele acestora. In baza art.14 si art.346 C.p.p. rap la art.998 C.civ obliga pe inculpat sa plateasca partii civile T.M suma de 10000 lei cu titlu de daune morale. In baza art.191,alin.1 C.p.p. obliga pe inculpat sa plateasca suma de 900 lei cu titlu de cheltuieli judiciare catre stat. In baza art.189,alin.1 C.p.p. onorariul cuvenit aparatorilor desemnati din oficiu,av G.E ,in cuantum de 100 lei si av C.V,in cuantum de 200 lei se va avansa din fondurile Ministerului de Justitie. Cu drept de apel in 10 zile de la pronuntare pentru partile prezente si de la comunicare pentru cele lipsa. Pronuntata in sedinta publica ,azi 11.08.2010

  • Sedinta din data de 02.08.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 2 g
  • Încheiere

    Cauza s-a amânat pentru lipsa de apărare a inculpatului.

  • Sedinta din data de 08.07.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    In temeiul art.300² C.p.p raportat la art.160 ind. b C.p.p. cu referire la art.148,lit.f C.p.p. mentine masura arestarii preventive luata fata de inculpatul C.C..

  • Sedinta din data de 21.06.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    Admite cererea de amânare a cauzei formulată de către reprezentantul Ministerului Public. Amână cauza şi acordă termen de judecată la data de 08.07.2010, pentru când: - se va cita inculpatul, cu datele de stare civilă, în Penitenciarul Iaşi; - se vor cita: părţile civile şi moştenitorul legal al victimei;

  • Sedinta din data de 07.06.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Amânat

    Faţă de lipsa inculpatului acordă termen.

  • Sedinta din data de 12.05.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    În baza dispoziţiilor art. 300 ind. 2 rap. la art. 160 ind. b alin. 1 Cod procedura penală constată legalitatea şi temeinicia arestării preventive dispusă fată de inculpatul C.C. În baza dispoziţiilor art.160b alin.3 Cod procedura penală menţine arestarea preventiva a inculpatului.

  • Sedinta din data de 10.05.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    Stabileşte termen intermediar pentru a se pune în discuţia părţilor legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive pentru data de 12.05.2010, ora 14.00 pentru când: - se va cita inculpatul cu datele de stare civilă în Penitenciarul Iaşi; - va fi înştiinţat apărătorul desemnat din oficiu asupra termenului fixat pentru discutarea legalităţii şi temeiniciei măsurii arestării preventive precum şi asupra termenului de judecată; - se va emite adresă, prin fax, către I.M.L.Iaşi cu solicitarea de a transmite de urgenţă instanţei întreg dosarul cauzei; Amână cauza şi acordă termen de judecată la data de 07.06.2010, pentru când: - se va cita inculpatul în funcţie de soluţia ce sa pronunţa cu privire la legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive; - se vor cita: părţile civile şi moştenitorul legal al victimei;

  • Sedinta din data de 12.04.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    -se va cita inculpatul, cu datele de stare civilă, în Penitenciarul Iaşi.

  • Sedinta din data de 15.03.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    Respinge, ca nefondată, cererea formulată de inculpat privind înlocuirea măsurii arestării preventive u măsura preventivă a obligării de a nu părăsi localitatea sau ţara. Constată legalitatea şi temeinicia arestării preventive dispusă fată de inculpat. Menţine arestarea preventiva a inculpatului.

  • Sedinta din data de 15.02.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    - se va emite adresă către I.M.L.Iaşi cu solicitarea de a răspunde la următoarele obiective formulate din oficiu, de către instanţă: 1. să se precizeze care sunt cauzele care au concurat la producerea morţii victimei, 2. să se precizeze care este proporţia în care au contribuit la decesul victimei fiecare din cauzele avute în vedere la enunţarea răspunsului dat la 04.11.2009. - se va cita inculpatul, cu datele de stare civilă, în Penitenciarul Iaşi; - se vor cita părţile civile şi moştenitorul legal al victimei;

  • Sedinta din data de 01.02.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    În baza dispoziţiilor art.300 ind.2 rap. la art. 160 ind. b alin.1 Cod procedură penală constată legalitatea şi temeinicia arestării preventive dispusă fată de inculpatul C.C. În baza dispoziţiilor art.160 ind. b al.3 Cod procedura penală menţine arestarea preventiva a inculpatului.

  • Sedinta din data de 22.01.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Repus pe rol

    Repune cauza pe rol. Stabileşte termen de judecată pentru rejudecarea fondului cauzei pentru 15.02.2010 pentru când se vor cita: inculpatul, partea civilă şi moştenitorii legali ai victimei. Stabileşte termen intermediar pentru a se pune în discuţia părţilor legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive pentru data de 01.02.2010, ora 09.00, pentru când se va cita inculpatul la Penitenciarul Iaşi; Se va înştiinţa avocatul desemnat din oficiu despre cele două termene stabilite în cauză.

  • Sedinta din data de 18.01.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Amânat

    Amână pronunţarea la data de 22.01.2010.

  • Sedinta din data de 11.01.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Amânat

    Amână pronunţarea la data de 18.01.2010.

  • Sedinta din data de 04.01.2010 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Amânat

    Amână pronunţarea la data de 11.01.2010.

  • Sedinta din data de 07.12.2009 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    În baza disp.art.300 ind.2 rap. la art. 160 ind. b alin.1 Cod procedură penalâ constată legalitatea şi temeinicia arestării preventive dispusă fată de inculpat. În baza disp.art.160 ind. b al.3 Cod procedura penală menţine arestarea preventiva a inculpatului . Acordă termen pentru a se repeta procedura de citare cu părţile

  • Sedinta din data de 09.11.2009 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    -se vor cita: inculpatul, cu datele de stare civilă în Penitenciarul Iaşi, partea civilă M.M. şi moştenitorul legal al victimei: C.A.

  • Sedinta din data de 12.10.2009 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    În baza disp.art.300 ind.2 rap. la art. 160 ind. b alin.1 Cod procedura penala constată legalitatea şi temeinicia arestării preventive dispusă fată de inculpatul C.C. În baza disp.art.160 ind. b al.3 Cod procedura penală menţine arestarea preventiva a inculpatului.

  • Sedinta din data de 14.09.2009 la ora 9:00

    Complet: pen D 7 g
  • Încheiere

    În baza disp.art.300 ind.2 rap. la art. 160 ind. b alin.1 Cod procedura penala constată legalitatea şi temeinicia arestării preventive dispusă fată de inculpatul C.C. În baza disp.art.160 ind. b al.3 Cod procedura penală menţine arestarea preventiva a inculpatului.

  • Sedinta din data de 11.08.2009 la ora 9:00

    Complet: pen D 5 g
  • Încheiere

    În baza disp.art.300 ind.2 rap. la art. 160 ind. b alin.1 Cod procedura penala constată legalitatea şi temeinicia arestării preventive dispusă fată de inculpatul C.C. În baza disp.art.160 ind. b al.3 Cod procedura penală menţine arestarea preventiva a inculpatului C.C.

  • Sedinta din data de 28.07.2009 la ora 9:00

    Complet: pen D 5 g
  • Încheiere

    avand in vedere lipsa procedurilor de citare cun părţile civile precum şi lipsa asistentei juridice a inculpatului , acordă termen.

  • Sedinta din data de 15.07.2009 la ora 9:00

    Complet: pen D 5 g
  • Încheiere

    În baza disp. art.300 ind. 2 raportat la art.160 ind b Cod procedură penală constată legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive luate faţă de inculpatul C.C., deţinut în prezent în Penitenciarul Iaşi. În baza disp. art.160b al.3 Cod procedură penală menţine arestarea preventivă a inculpatului C.C.. Constată că primul termen pentru rejudecarea cauzei a fost stabilit, în mod aleatoriu, la data de 28.07.2009,pentru când se vor cita inculpatul şi părţile civile. Cu drept de recurs în termen de 24 de ore de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 15.07.2009.

  • Sedinta din data de 04.12.2008 la ora 9:00

    Complet: pen D 5 g
  • Soluţionare

    Condamnă pe inculpat la pedeapsa de 7(şapte) ani închisoare şi 2 ani interzicerea exerciţiului drepturilor prev. de art.64 lit.a şi b teza a doua C.penal, ca pedeapsă complementară , pentru săvârşirea infracţiunii de lovituri cauzatoare de moarte prev. de art.183 C.penal prin schimbarea încadrării juridice din infracţiunea de de omor prev. de art.174 C.penal.

  • Sedinta din data de 06.11.2008 la ora 9:00

    Complet: pen D 5 g
  • Amânat

    Pentru lipsa procedurii de citare la acest termen cu partea civilă T.M.

  • Sedinta din data de 09.10.2008 la ora 9:00

    Complet: pen D 5 g
  • Amânat

    MENTINE STAREA DE AREST A INCULPATULUI. PENTRU PRECIZAREA PRETENŢIILOR CIVILE.

  • Sedinta din data de 25.09.2008 la ora 9:00

    Complet: pen D 5 g
  • Încheiere

    In conformitate cu disp. art. 300 ind. 1 alin.1 şi 3 Cod procedura penala raportat la art. 160 alin. 2 Cod procedura penala verifica si constată legalitatea si temeinicia măsurii de arest preventiv luată fata de inculpatul C.C, măsura pe care o menţine. Constată că termenul fixat aleatoriu a fost stabilit pentru data de 09.10.2008 la completul de judecată D5, pentru când se va dispune citarea inculpatului şi a martorilor din lucrări.

Flux dosar


Actualizare GRPD