M******** I***** - p*** p********* - M******** I****
RecurentR*** T****
IntimatG******** C********
PârâtC******** L**** C******
IntimatAdmite în parte cererea principală completată. Obligă pe pârâtele R*** T**** si Georgescu Constanta să lase reclamantului în deplină proprietate şi liniştită posesie terenul în suprafaţă de 205 mp (un rand vie) situat în T11, P 594/40, extravilanul com. Cotesti, jud Vrancea – poligonul A,B,C,D, identificat în schita la raportul de expertiză tehnică topografie Moraru Vasile (f.180 si 241). Stabileşte linia de hotar între terenul proprietatea reclamantului situat în extravilanul com. Cotesti, jud Vrancea, T11, P 594/40 si terenul proprietatea pârâtelor R*** T**** si Georgescu Constanta, situat în extravilanul com. Cotesti, jud Vrancea, TT11, P 594/40, respectiv T11, P 594/44, astfel: - pe linia ce uneste punctele B-C – la est, în schita la raportul de expertiză tehnică topografie Moraru Vasile (f.180 si 241). - aleea 56-21-13-B – la nord, în schita la raportul de expertiză tehnică topografie Moraru Vasile (f.180 si 241). Dispune anularea partială a actului de partaj succesoral încheiat între pârâtele R*** T**** si Georgescu Constanta la BNP Ivan Constantin – Focsani în dosarul notarial nr.8/2000 conexat cu dosarul nr. 7/2000, în ceea ce priveste includerea în actul de partaj a terenului în litigiu în suprafată de 205 mp situat în T11, P 594/40, extravilanul com. Cotesti, jud Vrancea – poligonul A,B,C,D, identificat în schita la raportul de expertiză tehnică topografie Moraru Vasile (f.180 si 241). Respinge ca rămas fără obiect capătul de cerere având ca obiect obligarea pârâtelor R*** T**** si Georgescu Constanta si Consiliul Local Cotesti să lase liber accesul pe aleea 594/41. Respinge ca neîntemeiată cererea reconventională formulată de pârâta-reclamantă R*** T**** în contradictoriu cu reclamantul-pârât Manolescu V. Ionică. Obligă pe pârâtele R*** T**** si Georgescu Constanta să plătească reclamantului suma de 1598 lei reprezentând cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 07.03.2013.
Hotarare 1106/2013 din 07.03.2013Amână pronunţarea în cauză la data de 07.03.2013, ora 15.00. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 01.03.2013.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 01.03.2013Amână pronunţarea în cauză la data de 01.03.2013. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 22.02.2013.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 22.02.2013amânat pt cand se vor lua la cunoştinţă obiectiunle formulate de parti la raportul de expertiza
Incheiere de sedinta din 25.01.2013amânat pentru studiul raportului de expertiză
Amână judecarea cauzei la data de 14.12.2012, C15 M7, ora 9,00, pentru completarea raportului de expertiza. Se emite adresă către Primaria Coteşti pentru a comunica dacă, odată cu punerea în posesie a părţilor, s-a operat reducerea de 5% pentru suprafatele care au depăşit un ha si sa faca si dovada in acest sens si sa precizeze daca s-a intocmit un plan parcelar in zona de litigiu, T 11, la punerea in posesie a partilor. Se revine cu adresă către expertul Sima Nicolae pentru refacerea raportului de expertiză, conform obiecţiunilor părţilor. Părtile au termen în cunostinţă.
Amana judecarea cauzei la data de 09.11.2012, C15 M7, ora 9,00 pentru refacerea raportului de expertiza. Parata va indica numele martorului pentru care s-a dispus inlocuirea si il va prezenta pentru audiere. Se va emite adresa catre Primaria Coteşti pentru a comunica dacă odată cu punerea în posesie a părţilor s-a operat reducerea de 5% pentru suprafaele ce depăşeau un ha si sa faca si dovada in acest sens, si sa precizeze daca s-a intocmit un plan parcelar in zona de litigiu, T 11, la punerea în posesie a partilor. Partile au termen in cunostinta.
Amână judecarea cauzei la data de 05.10.2012, C15M7c, ora 9,00, termen acordat pentru administrarea probei cu martori. Părţile vor prezenta martorii pentru audiere. Părţile au termen in cunoştinţă.
Amână judecarea cauzei la data de 07.09.2012, C15M7c, ora 9,00, termen acordat pentru a se lua cunoştinţă de raportul de expertiză.
Amână judecarea cauzei la data de 15.06.2011, C15M7c, ora 12.30, termen acordat pentru lipsa raportului de expertiză.
Amână judecarea cauzei la data de 18.05.2011, C15M7c, ora 12.30, termen acordat pentru lipsa raportului de expertiză. Dispune a se va reveni cu adresă către expertul Moraru Vasile. Părţile au termen in cunoştinţă.
Amant la 20.04.2012 pentru lipsa de procedura cu parata Georgescu
Amână judecarea cauzei la data de 23.03.2011, C15M7c, ora 12.30, termen acordat pentru revenirea cu adresă către expertul Moraru Vasile. Se citează pârâta G******** C********, celelalte părţi au termen in cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 10.02.2012.
Amână judecarea cauzei la data de 10.02.2011, C15M7c, ora 12.30, termen acordat pentru achitarea onorariului de expert. Se citează pârâta G******** C********, celelalte părţi au termen in cunoştinţă
Amână judecarea cauzei la data de 13.01.2011, C15M7c, ora 12.30, termen acordat pentru administrarea probelor.
Amână judecarea cauzei la data de 04.11.2011, C15M7c, ora 12.30, termen acordat pentru administrarea probelor. Se emite adresă către Primăria com. Coteşti în sensul dispus. Reclamantul va depune în scris obiectivele expertizei în timp util pentru a fi studiate de instantă. Pârâta R*** T**** va depune la dosar interogatoriul reclamantului. Se va cita reclamantul cu mentiunea “personal la interogatoriu”. Dispune rectificarea citativului în sensul de a se trece în mod corect numele pârâtei G******** C********. Se va repeta procedura de citare cu pârâta G******** C******** cu menţiunea “personal la interogatoriu” şi pârâtul C******** L**** C******, celelalte părţi au termen în cunoştinţă.
Amână judecarea cauzei la data de 16.09.2011, C15M7c, ora 12.30, termen acordat in vederea administrarii probatoriului.
Amanat fata de cererea de amanare
Admite cererea de abtinere formulată de Doamna Judecător Corbu Mihaela. Dispune înaintarea cauzei la serviciul Registratură în vederea repartizării aleatorie.Definitivă.
Respinge acţiunea.
Amână pronunţarea la 20.09.2010.
Amână pronunţarea la 13.09.2010.
Termen acordat pentru citarea pârâtei Gerogescu Constanţa la interogatoriu.
Termen acordat pentru lipsă procedură, pentru lipsă apărare şi pentru a se răspunde la obiecţiuni.
Termen acordat pentru lipsă expertiză.
Termen acordat pentru lipsă expertiză.
Termen acordat pentru a se răspunde la obiecţiuni.
Termen acordat pentru a se depune întâmpinare.
Termen acordat pentru lipsă apărare, pentru a se discuta obiecţiunile formulate la exp. Miron Maftei, pentru a se reveni cu adresă către cons. exp. Bratu Ionel, pentru achitarea taxei de timbru pentru fiecare capăt de cerere şi onorariul de expert şi pentru a se cita pârâta G******** C******** cu menţiunea „personal la interogatoriu”.
COMPLET C10M3 DESFIINŢAT. DOSAR REPARTIZAT CICLIC.
Termen acordat pentru lipsă apărare.
Termen acordat pentru efectuarea unei noi expertize topometrice de către un alt expert .
Termen acordat pentru lipsa de apărare a reclamantului când se vor discuta obiecţiunile la expertiză formulate de ambele părţi.
Termen acordat pentru lipsa de apărare a reclamantului , când vor fi discutate obiecţiunile formulate de părţi la expertiză.
Faţă de protestul major al întregului corp judecătoresc.
Termen acordat pentru când expertul topometru va completa raportul de expertiză.
Termen acordat pentru studiul raportului de expertiză şi pentru lipsa de apărare a pârâtei R*** T****.
Termen acordat pentru lipsa expertiozei topometrice.
Termen acordat pentru lipsa raportului de expertiză.
Termen acordat pentru lipsa expertizei şi lipsa de apărare a pârâtei Rdau Tinca.
Termen acordat pentru lipsa expertizei topometrice şi pentru lipsa martorului propus de pârâta R*** T****.
Termen acordat în vederea administrării probatoriilor.
Termen acordat în vederea citării părţilorlipsă cu copie de pe întâmpinare.
Termen acordat la cererea pârâtei R*** T**** pentru aşi angaja apărător.