D****** M*****
PârâtS***** B*****
ReclamantS***** C********
ReclamantC******** E**** C*******
PârâtD****** N******
PârâtDISPUNE IEŞIREA DIN INDIVIZIUNE CONFORM VARIANTEI I
AMÂNĂ PRONUNŢAREA LA DATA DE 13.12.2010 PENTRU CA RECLAMANŢII ŞI PÂRÂŢII CARE AU LIPSIT SĂ DEPUNĂ CONCLUZII SCRISE CU PRIVIRE LA LOTIZARE
Amână judecarea cauzei faţă de lipsa răspunsului expertului topograf Ion Nicolae la adresa cu privire la efectuarea variantelor de lotizare finală şi acordă termen de judecată la data de 06 decembrie 2010, pentru când pârâtul D****** M***** are termen în cunoştinţă şi pentru când: Revine cu adresă către expertul topograf Ion Nicolae conform celei de la fila 245, cu avertisment de amendă şi cu menţiunea că reclamanţii Susală Cristiana şi Susală Bogdan şi-au exprimat opţiunea să primească sultă, iar pârâţii C******** E**** C******* şi D****** N****** nu şi-au exprimat opţiunile privind lotizarea, adresă la care se va ataşa copie de adresa formulată de reclamanţi de la fila 246 din dosar. Se va verifica la Biroul local de expertize tehnice şi juridice de pe lângă Tribunalul Vâlcea dacă s-a achitat de reclamanţi diferenţa de onorariu definitiv în cuantum de 300 lei pentru expertul topograf Ion Nicolae potrivit ordinului de plată nr. 1/28.10.2010 (fila 248). Pune în vedere pârâtul D****** M***** prin av. Popescu Jan să depună la dosar chitanţa în original de la fila 153. Se reia procedura de citare cu reclamanţii la domiciliul procedural ales. Se reia procedura de citare cu pârâţii C******** E**** C******* şi D****** N****** la adresele cunoscute. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 08 noiembrie 2010.
Respinge ca neîntemeiată cererea expertului topograf Ion Nicolae prin care solicită să i se comunice opţiunile părţilor cu privire la lotizare. Amână judecarea cauzei faţă de lipsa răspunsului expertului Ion Nicolae cu privire la variantele de lotizare şi acordă termen de judecată la data de 08 noiembrie 2010, pentru când: Revine cu adresă către expertul topograf Ion Nicolae conform celei de la fila 233 din dosar cu menţiunea că în cazul neefectuării lucrării va fi sancţionat cu amendă judiciară în cuantum de 500 de lei potrivit art. 1081 alin. 1, pct. 2 lit. c Cod proc. civ. Se reia procedura de citare cu reclamanţii la adresele cunoscute cu menţiunea de a depune la dosar până la termenul următor de judecată dovada achitării diferenţei onorariului definitiv pentru expert de 300 lei, precum şi ordinul de plată nr. 1/15.09.2009 emis de Volksbank – fila 132 – în original şi de a comunica instanţei şi expertului desemnat cu efectuarea lotizării finale opţiunile acestora privind lotizarea. Se reia procedura de citare cu pârâţii C******** E**** C******* şi D****** N****** la adresele cunoscute cu menţiunea de a comunica instanţei şi expertului desemnat cu efectuarea lotizării finale opţiunile acestora privind lotizarea. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 20 septembrie 2010.
Amână judecarea cauzei, dispune efectuarea lotizării finale de către expert Ion Nicolae. Emite adresă către expert.
ADMITE, în principiu, în parte, acţiunea civilă.
AMÂNĂ PRONUNŢAREA asupra admisibilităţii în principiu a acţiunii la data de 17 mai 2010 . TERMEN DE FOND 2 1 iunie 2010.
amânat pentru ca expertul să răspundă la obiecţiuni;
amânnat pentru ca expertul să răspundă la obiecţiunile formulate de reclamanţi la raportul de expertiză
Admite cererea de amânare a cauzei formulată de către apărătorul D****** M*****, av. Popescu Jan a lua cunoştinţă de cuprinsul raportului de expertiză depus la dosar, în temeiul art. 96 C.pr.civ. Amâna judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 29 martie 2010, pentru când: Dispune înaintarea unui exemplar al raportului de expertiză reclamantului Susală Bogdan, la domiciliul ales al apărătorului av. Chiriţescu Ruxandra . Va dispune citarea reclamantului Susală Bogdan la ambele adrese, cu menţiunea că s-a înaintat 1 exemplar al raportului de expertiză av.Chiriţescu Ruxandra, să răspundă dacă s-a reziliat contractul de asistenţă cu av. Chiriţescu Ruxandra şi dacă este de acord ca toate actele de procedură să fie comunicate apărătorului ales. Dispune citarea reclamanţilor cu menţiunea că s-a depus raportul de expertiză şi să depună la dosar eventuale obiecţiuni. Se reia procedura de citare cu pârâtul D****** N******, cu copia raportului de expertiză, la adresa cunoscută, cu menţiunea să depună copie de pe certificatul de naştere a, să se prezinte la interogatoriu şi să depună eventuale obiecţiuni faţă de raportul de expertiză. Va relua procedura de citare cu pârâta C******** E**** C*******, cu copia raportului de expertiză, la adresa cunoscută, cu menţiunea să depună eventuale obiecţiuni faţă de raportul de expertiză. Din oficiu, dispune adresă către Direcţia Judeţeană de Evidenţă a Persoanelor- Serviciul Public Comunitar Judeţean de Evidenţă a Persoanelor Deva, jud. Hunedoara, să comunice extras după actul de stare civilă de naştere pentru D****** N******, fiul lui Nicolae şi Elena , cu ultimul domiciliu în comuna Galaţi , jud. Alba. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 01 martie 2010.
faţă de lipsa raportului de expertiză
Amână judecarea cauzei faţă de lipsa raportului de expertiză în specialitatea topografie şi acordă termen de judecată la data de 01 februarie 2010, pentru când: Revine cu adresă către expertul în specialitatea topografie, Ion Nicolae, conform celei de la fila 146, cu menţiunea că s-a achitat de către părţi onorariu provizoriu în cuantum de 1000 lei. Se reia procedura de citare cu reclamanţii Susală Bogdan şi Susală Cristiana şi cu pârâta C******** E**** C*******, la adresele cunoscute. Se reia procedura de citare cu pârâtul D****** N******, la adresa cunoscută cu menţiunea să depună copie de pe certificatul de naştere al acestuia. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 07 decembrie 2009.
Amână judecarea cauzei şi acordă termen de judecată la data de 07 decembrie 2009, pentru când: Emite adresă către pârâtul D****** M***** pentru a i se pune în vedere să achite onorariu provizoriu în cuantum de 500 de lei pentru expertul Ion Nicolae. Revine cu adresă către d-l expert Ion Nicolae, conform celei de la fila 135, cu menţiunea că s-a achitat onorariu provizoriu în cuantum de 500 de lei de către reclamanţi, şi că i s-a pus în vedere pârâtului D****** M*****, prin adresă să achite diferenţa de onorariu în cuantum de 500 lei. Se reia procedura de citare cu reclamanţii Susală Bogdan şi Susală Cristiana şi cu pârâta C******** E**** C*******, la adresele cunoscute. Se reia procedura de citare cu pârâtul D****** N******, la adresa cunoscută cu menţiunea să depună copie de pe certificatul de naştere al acestuia. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 02 noiembrie 2009.
-Amână judecarea cauzei la data de 2 noiembrie 2009 , pentru când se citează reclamanţii şi pârâţii C******** E**** C*******,D****** N****** . Pronunţată în şedinţa publică, astăzi, 21 septembrie 2009
. Va încuviinţa din oficiu proba cu expertiză preliminară în specialitatea topografie cu următoarele obiective: -expertul să identifice terenurile introduse la partaj de reclamanţii Susală ( filele 49, 77, 91), -expertul să identifice terenurile care fac obiectul contractului de vânzare– cumpărare autentificat sub nr 2319/1103.1994( fila 81) şi contractul de donaţie încheiat la data de 25.03.1992( fila 80), - expertul să verifice şi să răspundă dacă terenul situat în tarlaua 16, parcela 700 din titlul de proprietate nr 5879/16.11.2007 face parte din terenul vândut de autoare pârâtului D****** M***** prin contractul de vânzare- cumpărare autentificat sub nr 2319/1103.1994( expertul urmând să aibă în vedere înscrisurile de la filele 10, 11, 50, 51, 80, 81, 82 şi 100), - expertul să evalueze bunurile introduse la partaj ( urmând să indice actul normativ în funcţie de care stabileşte valoarea terenurilor, criteriile de evaluare, şi să aibă în vedere şi preţul de circulaţie a terenurilor din zonă ) - să depună inventarul de coordonate. Va desemna prin tragere la sorţi pe expertul Ion Nicolae să efectueze lucrarea dispusă în cauză. Va stabili onorariul provizoriu pentru expertul Ion Nicolae în cuantum de 1000 lei( 500 lei – în sarcina reclamanţilor Susală şi 500 de lei – în sarcina pârâtului D****** M*****) Va emite adresă către expertul Ion Nicolae să se prezinte în instanţă pentru a lua cunoştinţă de înscrisurile din dosar şi de obiectivele stabilite, să depună raportul de expertiză cu 5 zile înainte de termen, în atâtea exemplare câte părţi sunt şi unul pentru instanţă, dovada convocării părţilor la faţa locului cu scrisoarea recomandată cu confirmare de primire, conform art. 208 C.pr.civ.,şi borderoul cu cheltuielile efectuate. Va emite adresă către Biroul Local de Expertize de pe Lângă Tribunalul Vâlcea prin care se aduce la cunoştinţă desemnarea expertului Ion Nicolae să efectueze lucrarea dispusă în cauză. Va pune în vedere apărătorului reclamanţilor Susală să achite onorariul provizoriu în cuantum de 500 lei. Va pune în vedere pârâtului D****** M***** să achite onorariul provizoriu în cuantum de 500 lei. Va dispune în sarcina grefierului de şedinţă să ataşeze la dosar dovezilor de comunicare a încheierii de şedinţă din data de 03.04.2009 prin care s-a luat act de renunţarea la judecată a reclamantului D****** M*****( f 85) Va cita pe reclamanţii Susală Bogdan şi S***** C********, cu menţiunea,, personal la interogatoriu” Va cita pe pârâţii C******** E**** C******* şi D****** N****** cu menţiunea,, personal la interogatoriu”, D****** N****** să depună copie de pe certificatul său de naştere Va proroga pronunţarea asupra probei testimoniale solicitate de pârâtul D****** M***** după efectuarea expertizei.
. Va emite adresă către Biroul Local de Expertize de pe Lângă Tribunalul Vâlcea să înainteze listă cu experţi în specialitatea topografie Va cita pe reclamanţii Susală Bogdan şi S***** C********, cu menţiunea,, personal la interogatoriu” Va cita pe pârâţii C******** E**** C******* şi D****** N****** cu menţiunea,, personal la interogatoriu”, D****** N****** să depună copie de pe certificatul său de naştere În vederea soluţionării litigiului pe cale amiabilă prin încheierea unei tranzacţii, va amâna cauza,
. Va emite adresă către Comisia locală de fond funciar Băbeni şi către Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară Vâlcea - să comunice copie de pe titlul de proprietate pentru care s-a emis procesul – verbal de punere în posesie de la fila 55 dosar, care urmează a se înainta în copie. Va cita reclamantul şi pârâţii C******** E**** C******* şi D****** N****** cu copie de pe cererea de suplimentare a masei succesorale, C******** E**** C******* şi D****** N****** cu menţiunea,, personal la interogatoriu” şi să formuleze întâmpinare, iar D****** N****** să depună copie de pe certificatul său de naştere
Instanţa ia act de renunţarea reclamantului la judecarea acţiunii. Va cita pe pârâţii Cămărăşan Elena Cerasela şi D****** N****** cu copie cerere precizare şi cu menţiunea,, personal la interogatoriu”, D****** N****** să depună copie de pe certificatul său de naştere. Pentru ca pârâţii Susală Cristiana şi Susală Bogdan să răspundă dacă înţeleg să renunţe la cererea reconvenţională, va amâna cauza,
Va cita reclamantul cu menţiunea,, personal la interogatoriu” Va cita pârâţii cu menţiunea,, personal la interogatoriu”, Susală Bogdan şi Susală Cristiana să-şi precizeze cererea reconvenţională de la fila 49 dosar , cu privire la terenul din punctul,, Acasă”, să-l individualizeze prin vecinătăţi, să depună acte de proprietate pentru cele 2 terenuri( 800 mp şi 1471 mp) să depună copie de pe certificatul de moştenitor nr 380/1974, să achite diferenţa de timbru judiciar în cuantum de 4, 7 lei, sub sancţiunea anulări cererii reconvenţionale ca insuficient timbrată.
pentru a se lua cunoştinţă de cererea de suplimentare a masei partajabile şi pentru a se depune întâmpinare la cererea reconvenţională.
pentru a se lua cunoştinţă de întâmpinarea depusă de apărătorul pârâţilor Susală Bogdan şi Cristiana. Pune în vedere reclamantului să se prezinte la termenul viitor la interogatoriu, să timbreze diferenţa de TT 19 lei pentru capătul doi de cerere şi TJ 5 lei, sub sancţiunea anulării cererii ca insuficient timbrată, să precizeze pentru fiecare teren număr tarla şi parcelă şi să explice situaţia juridică a terenului din punctul unde are domiciliul. Citarea pârâţilor menţiunea să se prezinte la interogatoriu.
Admite cererea de amânare depusă de pârâţii S***** B***** şi Cristiana . Amână judecarea cauzei la data de 05 decembrie 2008, pentru ca pârâţii S***** B***** şi S***** C********, să-şi angajeze apărător. Pune în vedere reclamantului să timbreze diferenţa de TT 19 lei pentru capătul doi de cerere şi TJ 5 lei, sub sancţiunea anulării cererii ca insuficient timbrată. Pune în vedere părţilor prezente să se prezinte la interogatoriu. Citarea părţilor lipsă, cu menţiunea personal la interogatoriu, pârâtul D****** N****** să depună copia certificatului său de naştere, iar pârâţii S***** B***** şi S***** C********, să depună copia certificatului de deces pentru Susala Maria şi a certificatelor lor de naştere.