R**** M****
Recurent ReclamantR**** C*******
Intimat PârâtI***** P* E****
Intimat PârâtB**** I* M****
Intimat PârâtConstată perimarea cererii
În temeiul disp. art 155 indice 1 Cpc.
Faţă de cererea de amânare formulată de către apărătorul reclamantului, instanţa urmează a o admite şi dispune comunicarea către părţi a unui exemplar după răspunsul domnului expert Tarus C. depus la dosar.
Pentru a se reveni cu adresă la expertul Ţăruş Cornel.
Avându-se în vedere solicitările apărătorului ales al reclamantului, instanţa va acorda un nou termen de judecată, pentru care se va reveni la procedura de citare a părţilor fără TC şi Constată necesar a se reveni cu adresă la expert Ţăruş Cornel pentru a-şi exprima punctul de vedere referitor la p.c. 559 şi p.c. 302/109, făcând trimitere în mod expres la planul parcelar al satului Icuşeni, plan depus la dosarul cauzei, iar în situaţia în care acest plan parcelar a fost avut în vedere la întocmirea expertizei, iar răspunsul expertului va fi acelaşi, instanţa va dispune suspendarea cauzei în temeiul art. 155, ind. 1 pentru ca reclamantul să facă demersurile necesar în vedere corectării titlului de proprietate pentru ca înscrierile din titlu să se coreleze cu realităţile din teren. Întrucât completul legal învestit cu soluţionarea cauzei, urmează a se desfiinţa prin plecarea în concediu de maternitate, în temeiul art. 99, alin. 11 din R.O.I. trimite cauza în completul C.8.
Pentru a se solicita noi relaţii, respectiv planul parcelar din intravilan şi extravilan, pentru parcelele cadastrale 559 şi 302/109 parcele ce sunt înscrise în Titlului Proprietate nr. 128313/12.dec.2002 de la Primăria comunei Vorona şi ca părţile să întreprindă demersuri pentru corectarea titlului de proprietate, va dispune amânarea cauzei; Se va emite adresă la Primăria Comunei Vorona.
Având în vedere lipsa răspunsului de la O.C.P.I. Botoşani, se va reveni cu adresa de la fila 108 dosar, iar în completare se va arăta că parcelele care interesează sunt 559 şi 302/109, parcele ce sunt înscrise în Titlul de Proprietate nr.128313/12.12.2002. Pentru a obţine informaţiile solicitate de la O.C.P.I. Botoşani, Amână judecata cauzei şi acordă termen la data de 09 aprilie 2010, pentru când: - Părţile au termen în cunoştinţă; - Se va emite adresă către O.C.P.I. Botoşani, în sensul celor de mai sus.
Văzând lipsa de procedură cu pârâtul Roman Costache şi pentru a se reveni cu adresă la expertul Ţăruş pentru a răspunde la solicitările instanţei în sensul celor de mai sus, va dispune amânarea cauzei şi revenirea la procedura de citare a pârâtului Roman Costache în sat Corbu, str. Cabanei, nr. 28, judeţul Constanţa. Dispune a se reveni cu adresă la expert Ţăruş Valentin. Se va emite adresă la OCPI Botoşani,pentru a se comunica instanţei planul parcelar al intravilan şi extravilan sat Icuşeni.
- în temeiul art. 151 Cod proc. civ., repune cauza pe rol, fixează termen la data de 25.02.2010, pentru când se vor cita părţile şi se va pune în discuţia părţilor punerea în concordanţă a suprafeţelor de teren din Titlul de Proprietate cu cele faptice, din teren. - Se vor cita părţile;
Din lipsă de timp pentru deliberare, amână pronunţarea la 22.01.2010.
Consideră necesar şi dispune a se reveni cu adresă către SPCLEP Botoşani pentru relaţii privind domiciliul lui R**** C*******, citarea acestuia la toate adresele indicate precum şi la uşa instanţei. Dispune a se reveni cu adresă către dl. expert Ţăruş Cornel pentru a depune schiţele stabilite de către instanţă.
Consideră necesar şi dispune a se reveni cu adresă către dl. expert Ţăruş Cornel, citat telefonic pentru a se prezenta in data de 02.12.2009 in faţa instanţei.
Consideră necesar şi dispune a se reveni cu adresă către dl. expert Ţăruş Cornel, Pentru lipsa de procedură cu R**** C******* care în mod eronat a primit TC,
Consideră necesar şi dispune a se reveni cu adresă către dl. expert Ţăruş Cornel, pentru a i se comunica faptul că instanţa consideră că nu a răspuns la toate obiectivele indicate motiv pentru care solicită prezenţa acestuia în faţa instanţei la termenul din data de 2.11.2009 pentru a da lămuririle necesare soluţionării cauzei. Av. Froicu I. precizează că această a treia construcţie există şi solicită ca expertul să dea lămuriri cu privire la aceasta şi să se stabilească dacă se impune efectuarea unei cercetări la faţa locului.
Consideră necesar şi dispune a se reveni cu adresă către dl. expert Ţăruş Cornel, şi ţinând cont de faptul că acesta precizează că raportul de expertiză a fost efectuat, instanţa solicitând a fi depus în cauză doar un exemplar după acesta pentru a se lămuri cu privire la faptul dacă a răspuns sau nu la obiective, pentru ca apoi să aprecieze necesitatea achitării sau nu a unui supliment de onorariu, dat fiind onorariul deja achitat, urmând ca asupra cererii de reexaminare să se pronunţe prin încheiere în camera de consiliu.
Având în vedere Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Judecătoriei Botoşani, din 31.08.2009, privind susţinerea formelor de protest adoptate de Curtea de Apel Bucureşti şi restrângerea activităţii, instanţa va acorda un nou termen, pentru când se vor cita părţile care nu au T.C.
Pentru lipsa raportului de expertiză va dispune a se reveni către dl. expert Tăruş C., dispune amendarea acestuia cu suma de 500 lei în temeiul art. 108/1 pct. 2 lit. c Cod pr. Civila.
Pentru lipsa raportului de expertiză va dispune a se reveni către dl. expert Tăruş C.,
Faţă de cererea depusă de către exp. Ţăruş Cornel, de acordare a unui nou termen pentru înaintarea răspunsului la obiecţiuni solicitat în dosarul cauzei, motivat de faptul că este plecat din localitate, în vederea susţinerii unor examene, instanţa îl acordă şi dispune a se reveni cu adresă către acesta, cu menţiunea ca pentru termenul următor să procedeze la înaintarea Răspunsului la obiecţiuni la dosarul cauzei, într-un număr de exemplare corespunzător, sub sancţiunea aplicării amenzii, potrivit disp. art. 1081 pct. 2 lit. c Cod procedură civilă.
Faţă de cele arătate de părţile prezente, instanţa constată necesar a se emite adresă către expert Ţăruş Cornel, pentru a i se pune în vedere să refacă raportul de expertiză, ţinând cont de obiectivele formulate iniţial de părţi precum şi obiecţiunile aflate la dosar. I se va solicita exp. Ţăruş să ţină cont de prevederile deciziei de casare. La cererea părţilor şi ţinând cont de volumul mare de activitate al experţilor, precum şi de faptul că în această perioadă sunt sărbătorile de Paşte, instanţa va acorda un termen mai îndelungat,
repetat adresa expert
repetat adresa expert cu avertisment de amenda.
adresa expert pentru a depune raportul
repetat adresa expert.
adresa expert pentru efectuarea suplimentului la raportul de expertiză
proroga numirea expert. depus note de precizari
solicitat lista experti