Dosar 856/242/2008 din 06.06.2008

uzucapiune


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 856/242/2008
Data dosar:
06.06.2008
Instanta:
Judecătoria Huedin
Departament:
Judecatoria Huedin
Obiect:
uzucapiune
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 03.05.2012 la ora 12:00

    Complet: Urgente Civil 4
  • Soluţionare

    admite cererea

  • Sedinta din data de 28.04.2011 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Soluţionare

    admite acţiunea precizată şi extinsă

  • Sedinta din data de 21.04.2011 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amână cauza

    din lipsă de timp pentru deliberare

  • Sedinta din data de 14.04.2011 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amână cauza

    din lipsă de timp pentru deliberare

  • Sedinta din data de 24.03.2011 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amână cauza

    lipsa răspunsului dacă terenul a făcut obiectul legii fondului funciar

  • Sedinta din data de 24.02.2011 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amână cauza

    pentru a studia completarea la raportul de expertiză

  • Sedinta din data de 13.01.2011 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amână cauza

    faţă de lipsa completării la raportul de expertiză

  • Sedinta din data de 30.11.2010 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amână cauza

    în vederea comunicării răspunsului la obiecţiuni

  • Sedinta din data de 26.10.2010 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amânat

    pentru ca d-l expert să răspundă la obiecţiunile raportului de expertiză

  • Sedinta din data de 21.09.2010 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amânat

    pentru studierea raportului de expertiză

  • Sedinta din data de 29.06.2010 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amânat

    faţă de lipsa raportului de expertiză

  • Sedinta din data de 25.05.2010 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amânat

    faţă de lipsa raportului de expertiză

  • Sedinta din data de 27.04.2010 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amânat

    faţă de lipsa raportului de expertiză

  • Sedinta din data de 23.03.2010 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 4
  • Amânat

    revenirea cu adresă către d-l expert Erculescu Dan în vederea întocmirii unei expertize topografice cu obiectivele comunicate prin adresa de la termenul de judecată din data de 27.11.2009.

  • Sedinta din data de 11.02.2010 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Amânat

    Revenirea cu adresă către dl. expert Erculescu Dan pentru efectuarea expertizei topografice, conform obiectivelor comunicate cu adresa din data de 27 noiembrie 2008.

  • Sedinta din data de 14.01.2010 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Amânat

    - se revinei cu adresă către dl. expert Erculescu Dan pentru efectuarea expertizei topografice

  • Sedinta din data de 12.11.2009 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Amânat

    Încuviinţează cererile de amânare a cauzei formulate de către reprezentantul reclamantei şi reprezentanta pârâtei Mariş Ana şi acordă un nou termen de judecată, urmând a reveni cu adresă către dl. expert Erculescu Dan pentru efectuarea expertizei topografice, conform obiectivelor comunicate cu adresa din data de 27 noiembrie 2008.

  • Sedinta din data de 01.10.2009 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Amânat

    Revenirea cu adresă către dl. expert Erculescu Dan pentru efectuarea expertizei topografice, conform obiectivelor comunicate cu adresa din data de 27 noiembrie 2008

  • Sedinta din data de 10.09.2009 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Amânat

    In temeiul art. 6 pct. 1 din CEDO constată că dreptul la un proces echitabil şi dreptul de a fi judecat de o instanţă independentă şi imparţială constituie principii fundamentale pe care instanţa trebuie să le aplice cu prioritate, în orice litigiu, indiferent de modul în care puterea legislativă sau executivă înţelege să organizeze sistemul judiciar sau să aloce resurse pentru funcţionarea puterii judecătoreşti. Una din garanţiile care asigură premisele unei instanţe independente este stabilirea unui nivel corespunzător al remuneraţiei pentru judecător, iar judecata în mod echitabil a unei cauze este afectată în cazul în care judecătorul trebuie să soluţioneze un număr considerabil de dosare în aceeaşi zi sau într-un termen determinat. Văzând că prin proiectul legii unice a salarizării personalului plătit din fonduri publice se stabileşte o remuneraţie a judecătorilor de natură a conduce la ştirbirea independenţei acestora şi orice încercare a judecătorilor de a convinge puterea executivă de acest pericol a eşuat. Apreciind că se impune stabilirea unui număr rezonabil de dosare ce poate fi soluţionat de un judecător în cursul unei zile sau al unei perioade determinate, pentru a satisface cerinţa dreptului la un proces echitabil. Consecvent Hotărârii Adunării Generale a judecătorilor din cadrul Judecătoriei Huedin din data de 31.08.2009 şi în solidaritate cu ceilalţi judecători care împărtăşesc aceeaşi opinie. Constată că se impune adoptarea unei forme de protest major, în solidaritate cu întreg corpul judecătoresc, sub forma restrângerii activităţii şi amânării judecării tuturor cauzelor, cu excepţia celor privind măsurile preventive şi a celor vizând cererile în materia executării silite. Cum prezenta cauză nu se încadrează în rândul excepţiilor menţionate anterior, urmează a se amâna judecata la un nou termen.

  • Sedinta din data de 18.06.2009 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Amânat

    Încuviinţează cererile de amânare a cauzei formulate atât de către reprezentantul reclamantei, cât şi de către pârâta Mariş Ana prin reprezentant şi revine cu adresa de la fila 114 dosar către dl. expert Erculescu Dan pentru efectuarea expertizei topografice, conform obiectivelor comunicate cu adresa din data de 27 noiembrie 2008.

  • Sedinta din data de 07.05.2009 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Amânat

    Revine cu adresa de la fila 108 dosar către dl. expert Erculescu Dan pentru efectuarea expertizei topografice.

  • Sedinta din data de 02.04.2009 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Amânat

    Revine cu adresă către dl. expert Erculescu Dan pentru efectuarea expertizei topografice, conform obiectivelor comunicate cu adresa din data de 27 noiembrie 2008. Respinge ca neutilă cererea de suplimentare a probatoriului cu un nou martor formulată de către reprezentanta pârâtei Mariş Ana.

  • Sedinta din data de 19.02.2009 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Amânat

    - Revenirea cu adresă către dl. expert Erculescu Dan pentru efectuarea expertizei topografice, conform obiectivelor comunicate cu adresa din data de 27 noiembrie 2008. - Respinge cererea formulată de către reprezentantele pârâtei Mariş Ana privind suplimentarea probatoriului cu martorul M**** M****. - Încuviinţează cererea reprezentantului reclamantului privind suplimentarea probatoriului cu un martor şi sub sancţiunea decăderii din probă pune în vedere reprezentantului reclamantei să indice numele şi adresa martorului pentru a fi citat pentru următorul termen de judecată în vederea audierii. - Încuviinţează cererea reprezentantelor pârâtei Mariş Ana privind suplimentarea probatoriului cu un martor şi sub sancţiunea decăderii din probă pune în vedere reprezentantelor pârâtei Mariş să prezinte martorul în vederea audierii.

  • Sedinta din data de 22.01.2009 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Amânat

    Sancţionarea martorilor M**** M**** şi Stan Gavril, cu suma de 50 lei, amendă judiciară, fiecare. Cu drept de reexaminare pentru amenda judiciară aplicată în termen de 15 zile de la data pronunţării. Revine cu adresă către dl. expert Erculescu Dan pentru efectuarea expertizei topografice, Încuviinţează cererea reprez. pârâtei Mariş Ana privind înlocuirea martorilor

  • Sedinta din data de 27.11.2008 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Amânat

    Numeşte în cauză dl. expert Erculescu Dan pentru efectuarea expertizei topografice. Încuviinţează obiectivele la expertiză propuse de reprezentantul reclamantei şi cu care a fost de acord şi reprezentanta pârâtei Mariş Ana. Efectuarea adresei către dl. expert Erculescu Dan pentru efectuarea expertizei topografice. Respinge proba solicitată de către reprezentanta pârâtei Mariş Ana privind administrarea interogatoriului pârâtei Mariş Lucreţia. Încuviinţează proba testimonială formulată de pârâta Mariş Ana privind audierea martorilor M**** M**** şi Stan Gavril care se vor cita .

  • Sedinta din data de 30.10.2008 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Încheiere

    Având în vedere lipsa de procedură cu pârâta Mariş Ana, instanţa va amâna judecarea cauzei şi va acorda un nou termen de judecată

  • Sedinta din data de 02.10.2008 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Încheiere

    Încuviinţat proba testimonială, expertiză topografică judiciară, interogatoriu pârâtelor Efectuare adresă la biroul local de expertize de pe lângă >Tribunalul Cluj

  • Sedinta din data de 04.09.2008 la ora 10:00

    Complet: Complet Civil 3
  • Încheiere

    Încuviinţează cererea formulată de către pârâta Mariş Lucreţia şi va acorda un nou termen de judecată pentru pregătirea apărării şi angajării unui avocat.

Flux dosar


Actualizare GRPD