M*********************** G******* A F********* P****** M****
Intimat CreditorS*** D**** T*** S***** P*** L********* J******* C********* I*********
Intimat DebitorC********* I****
LichidatorF**** O**** I*** O*****
Recurent PârâtB**** A**** -******
Recurent PârâtAprobă raportul final întocmit de lichidatorul C********* I**** cu sediul profesional în Tg.Mureş, B-dul Pandurilor, nr. 25/A, ap.12, jud. Mureş întocmit în cadrul procedurii de faliment a debitoarei falite S.C. Drill Tech S.R.L. În temeiul disp.art.132 alin. 2 din Legea privind procedura insolvenţei, Dispune închiderea procedurii de faliment a debitoarei S.C. Drill Tech S.R.L. cu sediul în com. Râciu, str. Iuliu Maniu, nr.20, jud. Mureş având nr. de înmatriculare J26/893/2003. Dispune radierea debitoarei S.C. Drill Tech S.R.L. din evidenţele Registrului Comerţului. Descarcă lichidatorul C********* I**** precum şi persoanele care l-au asistat de îndatoririle privitoare la procedură, debitor şi averea acestuia. Dispune notificarea prezentei sentinţe D.G.F.P.Mureş, precum şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Mureş, pentru efectuarea menţiunii cu privire la închiderea procedurii şi radierea debitoarei. Cu drept de recurs în 7 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 10 noiembrie 2011.
În baza art. 261 alin. 1 Cod proc.civilă amână pronunţarea la data de 10 11 2011
În conformitate cu dispoziţiile art. 129 alin. 1 din legea nr. 85/2006 dispune convocarea adunării creditorilor la data de 03 noiembrie 2011 şi va dispune afişarea raportului la uşa instanţei;
Constată că împotriva raportului şi planul de distribuire nr. 1 între creditori, afişat şa uşa instanţei la data de 20 mai 2011 nu s-a formulat contestaţii. Aprobă raportul şi planul de distribuire în forma propusă de lichidatorul judiciar şi pune în vedere acestuia să procedeze la distribuirea sumelor conform planului propus. La noul termen stabilit la data de 06 octombrie 2011 pune în vedere lichidatorului să depună la dosar dovezile de distribuire a sumelor. În cadrul proceduri stabileşte termen la data de 06 octombrie 2011. La noul termen lichidatorul urmează să prezinte raportul de activitate şi modul de continuare a prezentei proceduri.
Stabileşte termenul de soluţionare a eventualelor contestaţii la planul de distribuire la data de 30 iunie 2011.
solutionare recus CA
admite cererea de îndreptare formulată de pârât.
În vederea rămânerii irevocabile a sentinţei nr. 2374/2010 şi prin care s-a admis cererea de angajare a răspunderii personale a administratorului pârât, stabileşte în cadrul proceduri un termen la data de 06 ianuarie 2011. Pune în vedere lichidatorului să depună la dosar raportul cu privire la demersurile întreprinse în cadrul procedurii precum şi măsurile care se impun a fi luate în procedură precum şi dovada convocării şedinţei adunării creditorilor având ca ordine de zi avansarea de către aceştia a sumelor necesare în vederea executării sentinţei de angajare Pronunţată în şedinţa publică din 21 octombrie 2010.
Admite acţiunea promovată de lichidatorul C********* I**** cu dom. în Tg. Mureş B-dul Pandurilor, nr. 25/A, ap. 12 jud. Mureş împotriva pârâtului B**** A**** -****** domiciliat în loc. Tg. Mureş str. Transilvania nr. 18, ap. 6, jud. Mureş. Dispune angajarea răspunderii personale al pârâtului B**** A**** -****** pentru pasivul debitoarei falite S.C. Drill Tech S.R.L. până la concurenţa sumei de 310.369 lei. Obligă pârâtul să aducă la masa credală a debitoarei falite, suma sus menţionată. Respinge excepţia prescripţiei dreptului material la acţiune, excepţie invocată de pârâtul F**** O**** I*** O*****. Respinge ca nefondată acţiunea promovată de lichidatorul C********* I**** împotriva pârâtului F**** O**** I*** O***** cu domiciliul în loc. Mediaş str. Avram Iancu nr. 152 jud. Sibiu, acţiune având ca obiect angajarea răspunderii personale al pârâtului pentru datoriile debitoarei falite S.C. Drill Tech S.R.L.. Obligă pârâtul să aducă la masa credală a debitoarei falite, suma sus menţionată. Executorie. Cu drept de recurs în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică, azi 17 iunie 2010.
Amânarea pronunţării la data de 18 iunie 2010, orele 14. În cadrul procedurii în vederea rămânerii irevocabile a sentinţei ce se va pronunţa la data de 18 iunie 2010, stabileşte termen la data de 21 octombrie 2010. Pronunţată în şedinţa publică din 10 iunie 2010.
Admite cererea de amânare formulată de pârât Bojan Avram Narcis. Amânarea soluţionării cererii de angajare la data de 10 iunie 2010, ora 8,30. Menţine proba cu interogatoriul luat celor doi pârâţi. Citarea pârâtului Bojan Avram Narcis cu menţiunea Personal la interogator. Pune în vedere pârâtului F**** O**** I*** O***** să se prezinte personal la noul termen în vedere administrării probei cu interogatoriu. Pune în vedere lichidatorului să depună la dosar precizare cu privire la indicarea corectă a sumei datorate la sfârşitului anului 2003 de către debitoare. Pronunţată în şedinţa publică din 13 mai 2010.
Încuviinţează proba cu interogatoriul luat pârâţilor. Proroga termenul de soluţionare a cererii de angajare a răspunderii personale a pârâţilor F**** O**** I*** O***** şi Bojan Avram Narcis la data de 13 mai 2010. Citarea pârâţilor cu menţiunea PERSONAL LA INTEROGATOR. Pronunţată în şedinţa publică din 25 martie 2010.
Admite cererea de amânare şi amână soluţionarea cererii de angajare a răspunderii personale a administratorilor pârâţi la data de 25 martie 2010. Citarea pârâtului lipsă. Pronunţată în şedinţa publică din 25 februarie 2010.
Stabileşte termenul pentru soluţionarea cererii formulată de lichidator, având ca obiect angajarea răspunderii materiale personale a administratorilor Floca Oprea Ioan- Ovidiu şi Bojan Avram –Narcis la data de 14.01.2010. Dispune citarea pârâţilor cu un exemplar din cerere, copia raportului privind cauzele şi împrejurările care au dus la apariţia stării de insolvenţă şi menţiunea de a depune întâmpinare, cu cel puţin 5 zile înainte de termenul stabilit.
Amână judecata cauzei la data de 19.11.2009.
Admite cererea de amânare a cauzei formulată de lichidator în vederea formulării cererii de angajare a răspunderii personale a foştilor administratori ai debitoarei, sens în care stabileşte un nou termen la data de 17.09.2009.
Admite cererea de amânare a cauzei formulată de lichidator în vederea completării raportului cu cauzele şi împrejurările care au dus la apariţia stării de insolvenţă, sub aspectul incidenţei disp.art. 138 din Legea nr. 85/2006, sens în care stabileşte un nou termen la data de 18 iunie 2009.
Definitivează tabelul de obligaţii al debitoarei şi pune în vedere lichidatorului să depună la dosar tabelul definitiv de obligaţii în vederea afişării la uşa instanţei. Dispune afişarea tabelului preliminar la uşa instanţei. Lichidatorul desemnat prin hotărârea de deschidere a procedurii- C********* I**** îşi va exercita în continuare atribuţiile până la o eventuală hotărâre a adunării creditorilor luată în condiţii legale. Stabileşte nivelul remuneraţiei lichidatorului la cel din hotărârea de deschidere a procedurii, respectiv la nivelul a trei salarii medii pe economie, sumă care va fi achitată din fondul special constituit în conformitate cu disp.art. 4 din Legea nr. 85/2006. Desprinderea de la dosar a filelor 261- 269 reprezentând precizarea la cererea de admitere a creanţelor formulată de creditoarea D.G.F.P. Mureş pentru debitoarea S.C. LA GRAN VIA COMIMPEX S.R.L., dosar 960/1371/2008 şi restituirea la compartimentul arhivă al Tribunalului Comercial Mureş pentru a fi înaintată la dosarul corespunzător. Renumerotarea filelor dosarului. Pune în vedere lichidatorului să completeze raportul cu cauzele şi împrejurările care au condus la apariţia stării de insolvenţă, potrivit celor menţionate de lichidator, în sensul indicării persoanei responsabile, urmând să înregistreze raportul, după completare, la registrul comerţului şi să asigure studierea acestuia de către solicitanţi la sediul său, conform disp.art. 59 alin. 6 din Legea nr. 85/2006. În cadrul procedurii judecătorul sindic stabileşte un nou termen la data de 30 aprilie 2009.
Admite cerere formulată de creditorul D.G.F.P. Mureş, cu sediul în Tg. Mureş, str. Gh. Doja, nr. 1-3, jud. Mureş, împotriva debitoarei S.C. Drill Tech S.R.L., cu sediul în loc. Râciu, str. Iuliu Maniu, nr. 20, jud. Mureş , având nr. de înmatriculare J26/893/2003, reprezentat prin lichidator Botoş Iacob Dorinel, cerere având ca obiect deschiderea procedurii insolvenţei faţă de debitor. Constată că debitoarea este în stare de insolvenţă. Dispune deschiderea procedurii simplificate a insolvenţei împotriva debitorului S.C. Drill Tech S.R.L., cu sediul în loc. Râciu, str. Iuliu Maniu, nr. 20, jud. Mureş , având nr. de înmatriculare J26/893/2003. Dispune intrarea în faliment în procedură simplificată şi dizolvarea societăţii debitoare S.C. Drill Tech S.R.L. Indisponibilizează părţile sociale deţinute la S.C. Drill Tech S.R.L., de administratorul Boca Grigore. Ridică dreptul de administrare aL reprezentanţilor legali statutari ai debitoarei , sens în care dă dispoziţie băncilor să nu dispună de disponibilităţile băneşti existente în conturile bancare ale debitoarei, numai pe baza semnăturii lichidatorului desemnat. Desemnează în calitate de lichidator provizoriu practicianul în insolvenţă C********* I****, cu sediul profesional în Tg. Mureş, B-dul Pandurilor, nr. 25/A, ap.12, jud. Mureş. Stabileşte în sarcina lichidatorului atribuţiile prevăzute de art.25 alin.1 lit. a, b, c, d ,e, f, g, h, i, j, k, l, m, n din Legea 85/2006. Stabileşte remuneraţia lichidatorului la nivelul a trei salarii medii pe economie. Stabileşte în sarcina lichidatorului atribuţia de a convoca adunarea generală a asociaţilor debitoarei în termen de 20 zile de la primirea notificării privind nominalizarea lui, în vederea desemnării administratorului special. Stabileşte termenul maxim pentru predarea gestiunii averii de la debitor către lichidator , împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate după deschiderea procedurii în termen de 5 zile de la data primirii notificării de către debitor. Stabileşte în sarcina lichidatorului, atribuţia de conducere în tot a activităţii debitorului, precum şi atribuţia de a întocmi şi de a păstra o listă cuprinzând toate încasările, plăţile şi compensările efectuate după data deschiderii procedurii. Dispune inventarierea şi sigilarea bunurilor din averea debitoarei, de către lichidator. Stabileşte în sarcina lichidatorului atribuţia de a trimite o copie de pe sentinţa de deschidere a procedurii, autorităţilor şi instituţiilor care ţin registrele de publicitate pentru bunurile supuse transcripţiei, inscripţiei sau înregistrării in aceste registre, spre a se face menţiune în ceea ce priveşte bunurile aflate în patrimoniul debitorului, precum şi băncilor la care debitorul are conturi deschise. Dispune, băncilor la care debitorul are disponibil în conturi, să nu dispună de acestea, fără un ordin al lichidatorului, sub sancţiunea dispoziţiilor prev. de art.48 alin.2 din Legea 85/2006. Dispune notificarea deschiderii procedurii falimentului de către lichidator, debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Mureş, în vederea efectuării menţiunii în Registrul Comerţului cu privire la deschiderea procedurii şi nominalizarea lichidatorului. Dispune trimiterea notificărilor către toţi creditorii debitorului, de către lichidator, sens în care stabileşte următoarele termene : Stabileşte termenul limită pentru înregistrarea declaraţiilor de creanţă la data de 15 ianuarie 2009, data poştei. Stabileşte termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la data de 10 februarie 2009. Stabileşte termenul în continuare pentru soluţionarea eventualelor contestaţii şi pentru afişarea tabelului definitiv al creanţelor la 26 februarie 2009. Stabileşte termenul pentru întocmirea de către lichidator a raportului cu privire la cauzele şi motivele insolvenţei, raport care va cuprinde situaţia actelor juridice susceptibil a fi anulate în conformitate cu dispoziţiile art. 80 şi următoarele din Legea 85/2006, la data de 26 februarie 2009. Stabileşte în sarcina lichidatorului obligaţia de a convoca prima şedinţă a adunării creditorilor în termen de 5 zile de la data afişării tabelului preliminar la data ora şi locaţia stabilită de lichidator, având următoarea ordine de zi: confirmarea lichidatorului desemnat de judecătorul sindic şi a remuneraţiei acestuia, desemnarea comitetului creditorilor. Stabileşte termenul pentru confirmarea de către judecătorul sindic a administratorului judiciar în conformitate cu dispoziţiile art.19 alin. 3,4 din Legea 85/2006, pentru data de 26 februarie 2009. Dispune deschiderea de către administratorul judiciar a unui cont la o unitate bancară, din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii. Eventualele disponibilităţile băneşti vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. Dispune înscrierea în Registrului Comerţului a menţiunii privitoare la deschiderea procedurii insolvenţei faţă de debitoare. Dispune notificarea practicianului în insolvenţă C********* I**** , privind desemnarea acestuia în calitate de lichidator. Cu drept de recurs în 10 zile de la comunicare .
Stabileşte un nou termen pentru soluţionarea cererii la data de 13.11.2008 şi dispune citarea debitoarei prin lichidatorul Botoş Iacob Dorinel. Cererea de deschidere a procedurii şi actele anexate vor fi comunicate lichidatorului, care va fi înştiinţat de prevederile art. 33 din Legea nr. 85/2006 privind drepturile procesuale pe care le are debitoarea în această etapă a procedurii . Citarea creditoarei D.G.F.P. Mureş.
comuniocare cerere introductivă cu debitoarea. Citare părţi, solicitare listing debitoare de la ORC de pe lângă Tribunalul Mureş. Termen la data de 25 septembrie 2008.