S* M*** C****** S**
CreditorS* A****** L****** S**
DebitorF***** E***** B******* S***
LichidatorC******** L**** - D******* T*** S* I******* A M*********** P***** N****
CreditorA************ J******** A F********* P****** N****
Creditor CREDITOR SCOS DIN CAUZAAproba Raportul final afisat la data de 23.04.2015. În temeiul art. 132 alin. 2 din Legea privind procedura insolventei, Dispune închiderea procedurii falimentului debitorului AVANTAJ LEASING S.R.L. Dispune radierea debitorului din Registrul Comertului Neamt. În temeiul art. 136 din Legea privind procedura insolventei, Descarca pe lichidator de orice îndatoriri si responsabilitati. În temeiul art. 135 din Legea privind procedura insolventei, Dispune notificarea prezentei sentinte debitorului, creditorilor, fostului administrator si Oficiului Registrului Comertului de pe lânga Tribunalul Neamt pentru efectuarea mentiunilor de închidere a procedurii si de radiere, precum si publicarea prin Buletinul procedurilor de insolventa. Definitiva. Cu recurs în termen de 7 zile de la comunicare la Tribunalul Neamt.
Hotarare 263/F din 03.06.2015Pentru formularea eventualelor obiectiuni la Raportul final; pentru solutionarea cererii de închidere a procedurii;
Incheiere de sedinta din 29.04.2015Pentru formularea eventualelor obiectiuni la Raportul si planul de distribuire; întocmirea Raportului final si a situatiilor financiare finale;
Incheiere de sedinta din 04.02.2015Admite cererile conexe de atragere a raspunderii personale formulate de lichidatorul judiciar si creditorul Mold Carpati S.R.L. Dispune ca pasivul societatii debitoare Avantaj Leasing S.R.L., ramas neacoperit, în suma de 48,263,20 lei, sa fie suportat de fostul administrator al acesteia, respectiv de PUSCASU EUGEN. Stabileste termen pentru continuarea procedurii la data de 04.02.2015. Dispune comunicarea prezentei sentinte creditorilor si fostului administrator si publicarea prin Buletinul procedurilor de insolventa. Dispune comunicarea catre Directia Generala a Finantelor Publice Neamt a prezentei hotarâri, dupa ramânerea irevocabila a acesteia, în vederea respectarii dispozitiilor legale privind cazierul fiscal, conform art. 6 alin. 1 ind. 1 din O.G. nr. 75/2001. Cu recurs în termen de 7 zile de la comunicare, recurs ce va fi depus la Tribunalul Neamt.
Hotarare intermediara 513/F din 05.11.2014Amâna pronuntarea cauzei la data de 05.11.2014;
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 29.10.2014Pentru solutionarea cererii de atragere a raspunderii personale si recuperarea debitelor;
Incheiere de sedinta din 04.06.2014Dispune suspendarea cauzei în temeiul art. 244 alin. 1 pct. 1 din Codul de procedura civila pâna la solutionarea irevocabila a dosarelor nr. 261/279/2011 al Judecatoriei Piatra Neamt si nr. 51/P/2011 al Parchetului de pe lânga Tribunalul Neamt. Definitiva. Cu recurs pe toata durata suspendarii. Pronuntata în sedinta publica, azi 02.05.2012.
Incheiere suspendare din 02.05.2012Pentru finalizarea cercetarilor penale; recuperarea debitelor; solutionarea cererilor de atragere a raspunderii personale;
Incheiere de sedinta din 07.03.2012Pentru solutionarea cererii de atragere a raspunderii personale; finalizarea cercetarilor penale si recuperarea debitelor;
Incheiere de sedinta din 18.01.2012Dispune conexarea dosarului nr. 4072/103/2011 la prezentul dosar, în temeiul art. 164 din Codul de procedura civila coroborat cu dispozitiile art. 138 alin. 5 din Legea nr. 85/2006. Stabileste termen la data de 18.01.2012, cu citarea partilor. Pronuntata în sedinta publica, azi 19.10.2011.
Incheiere de sedinta din 19.10.2011Pentru finalizarea cercetarilor penale si recuperarea creantelor ;
Incheiere de sedinta din 15.06.2011Dispune conexarea dosarului nr. 995/103/2011 la prezentul dosar, în temeiul art. 164 din Codul de procedura civila coroborat cu dispozitiile art. 138 alin. 5 din Legea nr. 85/2006. Stabileste termen la data de 15.06.2011, cu citarea partilor.
Incheiere de sedinta din 23.03.2011În temeiul art.11 alin. 1 lit. g din L. nr. 85/2006, sesizeaza Parchetul de pe lânga Tribunalul Neamt în legatura cu savârsirea infractiunii prevazuta de art. 143 alin. 2 lit. a din acelasi act normativ, de catre PUSCASU D. EUGEN, fost administrator al debitoarei S.C. AVANTAJ LEASING S.R.L. Stabileste termen pentru continuarea procedurii la data de 23.03.2011. Pronuntata în sedinta publica astazi 19.01.2011.
Incheiere de sedinta din 19.01.2011Pentru ca lichidatorul judiciar sa întocmeasca raport pentru sesizarea organelor penale; pentru continuarea procedurii;
Incheiere de amanare a judecarii din 13.10.2010Ia act de Hotarârea Adunarii creditorilor din data de 29.07.2010 prin care acestia au aprobat decontul evaluatorului si regulamentul de vânzare a autoturismului Mercedes E220, propus de lichidator. Definitiva si executorie. Cu recurs în termen de 7 zile de la comunicare. Data în Camera de consiliu si pronuntata în sedinta publica, azi 19.08.2010.
Incheiere de sedinta din 19.08.2010Pentru comunicarea raportului întocmit în temeiul art.59 din lege; Pentru aprobarea Regulamentului de vânzare a bunurilor;
Incheiere de amanare a judecarii din 21.07.2010Pentru finalizarea cercetarilor penale împotriva fostului administrator;
Incheiere de amanare a judecarii din 24.03.2010Dispune conexarea dosarului nr. 1976/103/2009 la prezentul dosar, în temeiul art. 164 din Codul de procedura civila coroborat cu dispozitiile art. 31 din Legea nr. 85/2006. În temeiul art.11 alin. 1 lit. g din L. nr. 85/2006, sesizeaza Parchetul de pe lânga Tribunalul Neamt în legatura cu savârsirea infractiunii prevazuta de art. 147 din acelasi act normativ, de catre administratorul debitoarei, PUSCASU EUGEN. Stabileste termen pentru continuarea procedurii la data de 24.03.2010. Pronuntata în sedinta publica astazi 20.01.2010.
Incheiere de sedinta din 20.01.2010Admite cererea administratorului judiciar. În temeiul art. 107 lit. A pct. a din Legea privind procedura insolventei; Dispune începerea procedurii falimentului debitoarei S.C. AVANTAJ LEASING S.R.L. În temeiul art. 107 alin. 2 din Legea privind procedura insolventei, Desemneaza lichidator judiciar pe F***** E***** B******* S***, cu un onorariu de 8% din operatiunile de lichidare, care va îndeplini atributiile prevazute de art. 25. În temeiul art. 107 alin. 2 din Legea privind procedura insolventei, Dispune dizolvarea societatii debitoare si ridicarea dreptului de administrare al debitorului. Fixeaza termenul maxim de predare a gestiunii catre lichidatorul, împreuna cu lista actelor si operatiunilor efectuate dupa deschiderea procedurii la 12.10.2009. Dispune predarea catre lichidator, în termen de 10 zile de la pronuntarea prezentei, a tabelului definitiv al creantelor si a listei creantelor nascute în cursul procedurii. Dispune notificarea deschiderii procedurii de faliment debitorului, creditorilor si Oficiului Registrului Comertului de pe lânga Tribunalul Neamt, pentru efectuarea mentiunii, precum si publicarea în Buletinul procedurilor de insolventa. Fixeaza termenul limita pentru depunerea cererilor creantelor nascute în cursul procedurii la 28.10.2009. Fixeaza termenul limita pentru verificarea creantelor nascute în cursul procedurii, întocmirea, afisarea si comunicarea tabelului suplimentar al creantelor la 25.11.2009. Fixeaza termenul limita pentru depunerea contestatiilor la creantele nascute în cursul procedurii la 07.12.2009. Fixeaza termenul pentru solutionarea contestatiilor la creantele nascute în cursul procedurii, pentru întocmirea si afisarea tabelului definitiv consolidat al creantelor, precum si termen de control la data de 20.01.2010. În temeiul art. 113 din Legea privind procedura insolventei, Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului si îndeplinirea celorlalte operatiuni de lichidare. Definitiva. Cu recurs în 10 zile de la comunicare.
Hotarare 801/ din 30.09.2009Admite cererea formulata de creditoarea S.C. MOLD CARPATI S.R.L. pentru deschiderea procedurii insolventei împotriva debitoarei S.C. AVANTAJ LEASING S.R.L. În temeiul art. 33 alin. 6 din Legea privind procedura insolventei, Dispune deschiderea procedurii insolventei împotriva debitoarei. În temeiul art. 34 din Legea privind procedura insolventei, Numeste administrator judiciar pe FISCAL EXPERT BUSINESS S.P.R.L. care va îndeplini atributiile prevazute de art. 20 din lege, cu o retributie provizorie de 800 lei lunar. În temeiul art. 61 din Legea privind procedura insolventei, Dispune notificarea deschiderii procedurii debitoarei, creditoarei si Oficiului Registrului Comertului Neamt, prin Buletinul Procedurilor de Insolventa, în vederea efectuarii mentiunii în temeiul art. 61 din Legea privind procedura insolventei. Dispune întocmirea de catre administratorul judiciar a Raportului prevazut la art. 20 alin. 1 lit. a, în termen de 30 de zile de la comunicarea hotarârii. Fixeaza termenul limita pentru depunerea creantelor la 20.07.2009. Fixeaza termenul limita pentru verificarea creantelor, întocmirea, afisarea si comunicarea tabelului preliminar al creantelor la 19.08.2009. Fixeaza termenul pentru solutionarea eventualelor contestatii, pentru afisarea tabelului definitiv al creantelor si termen de control la data de 30.09.2009. Dispune trimiterea notificarilor catre toti creditorii, de catre administratorul judiciar. Definitiva. Cu recurs în 10 zile de la comunicare.
Hotarare 630/F din 17.06.2009Pentru a se emite adresa creditoarei, sa depuna hotarârea care a fost anexata la cererea de deschidere a procedurii, integral;
Incheiere de sedinta din 29.04.2009Motivat de cererea aparatorului debitoarei pentru acordare termen;
Incheiere de sedinta din 25.03.2009