I***** M***** C*******
Intimat ReclamantT***** S****
Intimat ReclamantC****** L***** D* A******* A L**** F******* F****** P*******
Intimat PârâtC****** J******** P***** S********* D********** D* P********** P****** A***** T********** D********
Intimat PârâtA***** N****** R*****
Recurent PârâtRespinge ca neîntemeiată excepţia lipsei de interes a reclamantelor, în promovarea cererii de chemare în judecată, excepţie invocată de pârâta Comisia Judeţeană pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate asupra Terenurilor Dâmboviţa la termenul din data de 06.09.2011. Respinge cererea de chemare în judecată formulată în contradictoriu cu pârâta PREFECTURA DÂMBOVIŢA, cu sediul în Târgovişte, B-dul Independenţei nr. 1, Judeţ Dâmboviţa, ca fiind introdusă împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Admite în parte cererea formulată şi modificată de reclamanţii IONIŢĂ MARINA-CRISTINA, domiciliată în Bucureşti, str. Popa Ioancu nr. 8, Sector 2 şi T***** S****, domiciliată în Târgovişte, str. Avram Iancu nr. 24, sc. C, ap. 49, Judeţ Dâmboviţa, în contradictoriu cu pârâţii ANGHEL ELENA, domiciliată în comuna Bărbuleţu, sat Pietrari, Judeţ Dâmboviţa, ANGHEL ANCA-SIMONA, domiciliată în comuna Bărbuleţu, sat Pietrari, Judeţ Dâmboviţa, MINCULESCU CĂTĂLINA-GEORGETA, domiciliată în Târgovişte, str. Vasile Voiculescu, bl. F2, et. 4, ap. 18, Judeţ Dâmboviţa, ANGHEL NICOLAE-RĂZVAN, domiciliat în comuna Bărbuleţu, Judeţ Dâmboviţa, COMISIA JUDEŢEANĂ PENTRU STABILIREA DREPTULUI DE PROPRIETATE ASUPRA TERENURILOR DÂMBOVIŢA cu sediul în Târgovişte, Judeţ Dâmboviţa şi COMISIA LOCALĂ DE APLICARE A LEGII FONDULUI FUNCIAR BĂRBULEŢU cu sediul în comuna Bărbuleţu, Judeţ Dâmboviţa, având ca obiect fond funciar. Constată nulitatea absolută parţială a Titlului de proprietate nr. 87645 emis la data de 13.01.1999 de către Comisia Judeţeană pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate asupra Terenurilor Dâmboviţa, pe numele ANGHEL N. GHEORGHE cu privire la suprafeţele de teren situate în T 160, P 9776; T160, P 9779; T160, P 9783; T 160, P9781; T160, P9777; T160, P 9782 şi T 160 P 9784, astfel cum au fost identificate în raportul de expertiză tehnică judiciară întocmit de către expert Georgescu Virginia. Menţine restul dispoziţiilor titlului atacat. Obligă pe pârâta Comisia Locală de Aplicare a Legii Fondului Funciar Bărbuleţu să întocmească documentaţia necesară şi pe pârâta Comisia Judeţeană pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate asupra Terenurilor Dâmboviţa să emită titlul de proprietate pe numele autoarei reclamantelor, Anghel Aritina, în calitate de moştenitoare a defunctului Anghel C. Ion, pentru suprafeţele de teren pentru care s-a constat nulitatea Titlului de proprietate nr. 87645 emis la data de 13.01.1999. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.
Hotarare 1600/2012 din 13.03.2012Amână pronunţarea la data de 13.03.2012
mână pronuntarea la data de 06.03.2012
Încuviinţează cererea de amânare formulată de către avocat Şuţu Claudia pentru a lua cunoştinţă de completarea la raportul de expertiză. In vederea soluţionării cererii de reexaminare amendă judiciară. Ataşarea dosarului nr. 5902/1996 al Judecătoriei Târgovişte Prorogă punerea în discuţie a excepţiei lipsei de interes invocată de către reprezentantul Comisiei Judeţene Dâmboviţa
În temeiul disp. art. 1081 alin1 pct.2 lit.c Cod procedură civilă amendarea doamnei expert Georgescu Virginia cu suma de 200 lei pentru nedepunerea completării la raportul de expertiză. Revine cu adresă către doamna expert Georgescu Virgina pentru a indica, în mod concret terenurile revendicate de reclamanţi care se suprapun cu terenul reconstituit autorului pârâţilor, Anghel Gheorghe,cu indicarea suprafeţei a tarlalei, parcelei si a punctelor cadastrale. Ataşarea dosarului nr. 5902/1996 al Judecătoriei Târgovişte Prorogă punerea în discuţie a excepţiei lipsei de interes invocată de către reprezentantul Comisiei Judeţene Dâmboviţa , după ce se va răspunde la obiecţiunile formulate.
Revine cu adresă către doamna expert Georgescu Virgina pentru a indica, în mod concret dacă terenurile revendicate de reclamanţi se suprapun cu terenul reconstituit autorului pârâţilor, Anghel Gheorghe,cu indicarea tarlalei, parcelei si a punctelor cadastrale. Ataşarea dosarului nr. 5902/1996 al Judecătoriei Târgovişte Prorogă punerea în discuţie a excepţiei lipsei de interes invocată de către reprezentantul Comisiei Judeţene Dâmboviţa , după ce se va răspunde la obiecţiunile formulate.
dISPUNE ATASAREA DOSARULUI NR. 5902/1996 al Judecătoriei Targoviste
Revine cu adresă către expert Georgescu Virginia pentru a răspunde la obiecţiunile formulate de către pârâţii A***** N****** R*****, Anghel Elena , Anghel Anca Simona şi Minculescu Cătălina Georgeta. Revine cu adresă către C****** L***** D* A******* A L**** F******* F****** P******* pentru a comunica copie de pe amendamentul nr. 3018/05.04.2006 ; care este stadiul de soluţionare a cererii nr.164; modalitatea şi data la care a fost transmisă către reclamanţi adresa nr. 164/14.06.2006, dacă a fost transmisă şi prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire ; dacă s-a făcut contestaţie de către reclamanţi împotriva acestui răspuns şi să anexeze dovezi în acest sens . Prorogă punerea în discuţie a excepţiei lipsei de interes invocată de către reprezentantul Comisiei Judeţene Dâmboviţa , după ce se va răspunde la obiecţiunile formulate.
Admite în parte obiecţiunile formulate la raportul de expertiză.
Dezataşarea filelor 235-236 reprezentând obiecţiuni la raportul de expertiză si comunicarea acestora către reclamanta I***** M***** C*******. Prorogă punerea în discuţie a obiecţiunilor la raportul de expertiză şi punerea în discuţie a excepţiei lipsei de interes a reclamantelor, excepţie invocată de către reprezentantul Comisiei Judeţene Dâmboviţa pentru termenul următor.
Încuviinţează cererile de amânare pentru a lua cunoştinţă de raportul de expertiză formulate de către avocat Şuţu Claudia ,Consilier juridic Căzăceanu Andreea pentru pârâta Comisia Judeţeană pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate Privată asupra Terenurilor Dâmboviţa si avocat Cocârţă Andreea. Pune în vedere părţilor ca în situaţia în care au de formulat obiecţiuni la raportul de expertiză să le formuleze până la termenul următor
Incuviinţează cererea de amânare formulată de către Consilier juridic Căzăceanu Andreea pentru pârâta Comisia Judeţeană pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate Privată asupra Terenurilor Dâmboviţa Revine cu adresă către expertul Georgescu Virginia, pentru a-i fi adus la cunoştinţă să întocmească expertiza conform obiectivelor în această cauză şi să o depună la dosar cu cel puţin de 7 zile înaintea de termenul fixat aşa cum prevăd dispoziţiile art. 4 alin 4 din Titlul XIII Legea 247/2005. Se va face copie de pe cererea de reexaminare amenda judiciară formulată de către expert şi întrucât mai există o cerere de reexaminare în ceea ce priveste amenda aplicată se va ataşa dosarului deja format
Pentru lipsa raportului de expertiză
Amendarea doamnei expert Georgescu Virginia cu suma de 300 lei în temeiul disp art. 108 alin.1 pct. 2 Cod procedură civilă Revine cu adresă către expertul Georgescu Virginia, pentru a-i fi adus la cunoştinţă să întocmească expertiza conform obiectivelor în această cauză şi să o depună la dosar cu cel puţin de 7 zile înaintea de termenul fixat aşa cum prevăd dispoziţiile art. 4 alin 4 din Titlul XIII Legea 247/2005, şi cu menţiunea că onorariul a fost achitat.Urmând a i se aduce la cunostinţă că s-a dispus amendarea sa cu suma de 300 lei.
Încuviinţează cererea doamnei expert Georgescu Virginia de acordare a unui nou termen de judecată. Respinge cererile reprezentantului pârâtei C****** L***** D* A******* A L**** F******* F****** P******* de lăsare a cauzei la ultima strigare şi a apărătorului reclamanţilor de amânare a cauzei. Emite o nouă adresă către expertul Georgescu Virginia, pentru a-i fi adus la cunoştinţă să întocmească expertiza conform obiectivelor în această cauză şi să o depună la dosar cu cel puţin de 7 zile înaintea de termenul fixat aşa cum prevăd dispoziţiile art. 4 alin 4 din Titlul XIII Legea 247/2005, şi cu menţiunea că onorariul a fost achitat. În temeiul art. 153 ind. 1 Cod procedură civilă dispune conceptarea părţilor cu termen în cunoştinţă. Amână soluţionarea cauzei şi fixează termen de judecată la data de 05 aprilie 2011, ora 8.30, sala 3, complet C 9 Civil+fond funciar, cu acordul părţii prezente conform art. 2 din Titlul XIII al Legii nr. 247/2005 privind reforma în domeniile proprietăţii şi justiţiei. Pronunţată în şedinţa publică din data de 10 martie 2011.
lipsa raport expertiză
Pentru a oferi reclamantelor posibilitatea să achite onorariul de expert în cuantum de 800 de lei, stabileşte termen la data de 27 ianuarie 2011, ora 08.30, sala 5, complet 1 civil + fond funciar.
Pentru administrarea probei cu expertiză topografică, stabileşte termen la data de 10 decembrie 2010, ora 08.30, sala 5, complet 1 civil + fond funciar.
În vederea emiterii unei adrese către reclamante pentru a li comunica faptul că a fost dispusă amânarea cauzei în vederea discutării obiectivelor expertizei, iar expertul nu poate efectua lucrarea faţă de lipsa obiectivelor şi nu, aşa cum s-a solicitat de către apărătoarea acestora, a se dispune amânarea cauzei pentru lipsa raportului de expertiză, punându-le în vedere să depună în scris la dosarul cauzei obiectivele expertizei, sub sancţiunea prevăzută de art. 155 ¹ Cod procedură civilă
Lipsa raportului de expertiză.
În vederea efectuării şi depunerii raportului de expertiză
Avându-se în vedere că prin Serviciul de Registratură s-a depus de către apărătorul reclamanţilor o cerere de amânare întrucât nu se poate prezenta, fiind la facultatea de drept Bucureşti, pentru a susţine lucrarea de disertaţie şi de către pârâta Comisia Judeţeană pentru stabilirea dreptului de proprietate privată asupra terenurilor Dâmboviţa, o cerere de amânare a soluţionării cauzei întrucât se află în concediul legal de odihnă şi nu se poate prezenta, cereri pe care o găseşte admisibile
Avându-se în vedere că prin Serviciul de Registratură s-a depus de către apărătoarea pârâţilor persoane fizice o cerere de amânare a soluţionării cauzei întrucât nu se poate prezenta, fiind plecată din ţară, cerere pe care o găseşte admisibilă şi în vederea revenirii cu adresă către Comisia locală de aplicare a legii fondului funciar Bărbuleţu pentru a înainta copie de pe registrul agricol din perioada anilor 1948-1951
În vederea emiterii unor adrese către C****** L***** D* A******* A L**** F******* F****** P******* şi Bărbuleţu, pentru a comunica suprafeţele de teren deţinute de autorii părţilor (reclamanţii şi pârâţii, persoane fizice), precum şi amplasamentul terenurilor în litigiu
În vederea emiterii unor adrese către C****** L***** D* A******* A L**** F******* F****** P******* şi Râu Alb, pentru a comunica suprafeţele de teren deţinute de autorii părţilor (reclamanţii şi pârâţii, persoane fizice), precum şi amplasamentul terenurilor în litigiu
În vederea emiterii unei adrese către Comisia locală de aplicare a legii fondului funciar Bărbuleţu, pentru a comunica suprafeţele de teren deţinute de autorii părţilor (reclamanţii şi pârâţii, persoane fizice) şi pentru a da posibilitatea pârâţilor, prin apărător să ia cunoştinţă de actele pe care le-a primit astăzi în şedinţă
În vederea emiterii unei adrese către Comisia locală de aplicare a legii fondului funciar Bărbuleţu, pentru a înainta toate actele care au stat la baza emiterii titlului de proprietate emis pe numele lui Anghel Gheorghe pentru suprafaţa de teren de 4,50 ha, situată în comuna Pietrari, ca urmare a răspunsului dat de C****** L***** D* A******* A L**** F******* F****** P*******
Avându-se în vedere că prin Serviciul de Registratură s-a depus de către reclamanta I***** M***** C******* o cerere de amânare a soluţionării cauzei pentru aş angaja apărător şi văzând disp. art. 156 Cod Procedură Civilă în vederea garantării dreptului la apărare