I******* M****
Apelant reclamantP******* C****** A******** D* J** P*** P*****
Intimat pârâtG***** I****
Intimat intervenientDecizia nr.28. Admite apelul. Schimbă sentinţa în parte. Admite contestaţia. Anulează în parte dispoziţia nr.8/2009 emisă de Primarul comunei Amărăştii de Jos, judeţul Dolj. Stabileşte că moştenitoarea I******* M**** are dreptul la măsuri reparatorii în echivalent reprezentând 1/2 din valoarea imobilului - construcţie (demolat), solicitat prin notificarea nr.90/N/2002. Obligă intimata Primăria comunei Amărăştii de Jos, Dolj, la 600 lei cheltuieli de judecată către apelantă, pentru fond. Menţine sentinţa în ce priveşte cererea de intervenţie. Cu recurs.
Încuviinţează cererile de amânare formulate de apelanta reclamantă I******* M****, pentru lipsa apărătorului ales şi de avocat Cernea Adriana, pentru imposibilitate de prezentare. Pune în vedere apelantei reclamante I******* M**** să depună la dosarul cauzei sentinţa civilă nr. 255 din 16.01.1998, pronunţată de Judecătoria Craiova, menţionată de Hatmanu Maria Gabriela Florica ca fiind ataşată, ca act doveditor, la notificarea pe care a adresat-o Primăriei comunei Amărăştii de Jos.
Constată că intimata pârâtă Primăria comunei Amărăştii de Jos nu a răspuns exact la cele solicitate de instanţă, ci doar a arătat cele învederate prin întâmpinare. Astfel fiind, apreciază necesar a se repeta adresa către Primăria comunei Amărăştii de Jos, cu avertisment amendă, pentru a răspunde cu exactitate la cele solicitate de instanţă.
Apreciază util în soluţionarea cauzei efectuarea unei adrese către Primăria comunei Amărăştii de Jos, în sensul de a ne comunica dacă moştenitorii lui Amărăscu Florea au solicitat restituirea imobilului în litigiu pe calea Legii nr. 10/2001, iar în caz afirmativ, să ne înainteze în copii certificate ca fiind conforme cu originalul, notificarea, înscrisurile depuse şi dispoziţia/decizia emisă; Primăria Amărăştii de jos va mai depune la dosar următoarele înscrisuri, în copii lizibile, certificate ca fiind conforme cu originalul: actele care au stat la baza emiterii dispoziţiei nr.116/2006, copie după rolul agricol şi fiscal al autorului Amărăscu Toma, din perioada anilor 1945 – 1955 şi copie după contractul de închiriere din anul 1953.
Se comunică un exemplar de pe întâmpinarea şi înscrisurile depuse de intimata pârâtă, către apelanta reclamantă I******* M****, pentru a fi observate şi a se pregăti apărarea, în raport de acestea. Avându-se în vedere şi Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Curţii de Apel Craiova, de la data de 31 august 2009, privind organizarea unei forme de protest, instanţa va amâna cauza şi va acorda un nou termen de judecată.