P***** M****
ReclamantC********* M*****
Pârâtadmite actiunea
amana pronuntarea la 06.05.2010
repus pe rol pentru a se comunica părţilor un exemplar din raportul de expertiză
suspendat in temeiul art. 155 indice 1 C.pr.civ.
Faţă de lipsa raportului de expertiză, instanţa dispune a se reveni cu adresă către expert Huţanu Georgeta, pentru a i se aduce la cunoştinţă noul termen de judecată acordat pentru depunerea lucrării. Încuviinţează onorariul definitiv expert şi pune în vedere apărătorului reclamanmtei să depună la dosar dovada achitării diferenmţei onorariu expert în cuantum de 900 lei
se constată că s-a depus la dosar o cerere de amânare din partea expertului Huţanu Georgeta. Avocat Harnagea Maria depune la dosar dovada achitării sumei de 500 lei INSTANŢA, Faţă de lipsa raportului de expertiză, instanţa dispune a se reveni cu adresă către expert Huţanu Georgeta, pentru a i se aduce la cunoştinţă noul termen de judecată acordat pentru depunerea lucrării. i se va aduce la cunoştinţă că s-a făcut dovada achitării sumei de 500 lei, din suma de 600 lei stabilită de instanţă ca onorariu provizoriu. Dispune a se reveni la procedura de citare a pârâtului.
se constată că s-au depus la dosar relaţiile solicitate de la OCPI Botoşani şi adresa nr. 4372/17.11.2009 emisă de Primăria Frumuşica. Avocat Harnagea Maria depune la dosar chitanţa nr. 7418877/17.11.2009 în cunatum de 1.300 lei. INSTANŢA, Încuviinţează probele solicitate de apărătorul reclamantei şi dispune efectuarea unor expertize specialitatea construcţii şi cadastru, şi numeşte expert în cauză, prin tragere la sorţi, pe Huţanu Georgeta, căreia i se va efectua adresă pentru a proceda la efectuare unei expertize având ca obiective: - pentru expertiza construcţii: 1. Identificarea şi evaluarea construcţiilor proprietatea părţilor, situate în sat Boşcoteni, com. Frumuşica, jud. Botoşani. - pentru expertiza cadastrală: 2. Identificarea şi evaluarea terenului proprietatea părţilor. Stabileşte onorariu provizoriu expert în cuantum de 600 lei, în sarcina reclamantei. Pune în vedere apărătorului reclamantei să depună la dosar copia legalizată a sentinţei de divorţ a părţilor, cu menţiunea rămânerii irevocabile. Dispune a se reveni la procedura de citare a pârâtului, cu menţiunea de a se prezenta la interogator, sub sancţiunea aplicării disp. art. 225 C.pr.civ., care prevăd că „Dacă partea, fără motive temeinice, refuză să răspundă la interogatoriu sau nu se înfăţişează, instanţa poate socoti aceste împrejurări ca o mărturisire deplină sau numai ca un început de dovadă în folosul părţii potrivnice”.