Dosar 12416/193/2009 din 23.09.2009

abandonul de familie (art. 305 C.p.)


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 12416/193/2009
Data dosar:
23.09.2009
Instanta:
Judecătoria Botoșani
Departament:
Secţia Penală
Obiect:
abandonul de familie (art. 305 C.p.)
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 18.02.2010 la ora 08:30

    Complet: PA4
  • Condamnare

    Condamnă pe inculpatul R**** I*** pentru săvârşirea infracţiunii prev. şi ped. de art. 305 alin. 1 lit. c C. pen. la pedeapsa de 1 an închisoare. Face în cauză aplicaţiunea art. 71, 64 lit. a teza a II-a, b C. pen. Obligă inculpatul să plătească statului suma de 450 lei, cheltuieli judiciare. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 18 februarie 2010.

  • Sedinta din data de 25.01.2010 la ora 08:30

    Complet: PN4
  • Amânat

    Având în vedere că nu s-a ataşat dosarul nr. 6053/193/2008 al Judecătoriei Botoşani, instanţa dispune a se reveni cu adresa de la fila 28 ds., şi

  • Sedinta din data de 08.12.2009 la ora 08:30

    Complet: PA4
  • Amânat

    Conform disp. art. 322 din Codul de procedură penală se dă citire actului de sesizare şi i se aduce la cunoştinţă inculpatului R**** I*** motivul trimiterii în judecată. În baza dispoziţiilor art. 323 din Codul de procedură penală se audiază inculpatul, susţinerile acestuia fiind consemnate în proces-verbal ataşat la dosar. Inculpatul depune la dosar chitanţe şi o factură fiscală precizând că a efectuat plăţi ce reprezintă pensia de întreţinere datorată minorei, însă din momentul în care a luat la cunoştinţă de acţiunea de divorţ. J U D E C A T A Având în vedere că inculpatul a declarat că a luat cunoştinţă de acţiunea de divorţ la sfârşitul lunii iunie 2009, instanţa dispune a se face adresă la arhiva instanţei pentru a se ataşa dosarul nr. 6053/193/2008 al Judecătoriei Botoşani prin care la data de 10 noiembrie 2008 s-a pronunţat sentinţa civilă ce are ca obiect divorţ, nr. 5648.

  • Sedinta din data de 04.11.2009 la ora 08:30

    Complet: PN4
  • Amânat

    În baza disp. art. art. 326 Cod procedură penală se audiază partea civilă P**** E****, iar în temeiul disp. art. 327 Cod procedură penală se audiază martorii prezenţi Rubei Ştefan Ionuţ şi Pavăl Olga, cele declarate fiind consemnate în procese-verbale ataşate la dosar. Reprezentantul Parchetului de pe lângă Judecătoria Botoşani este de acord cu audierea martorilor din lucrări. J U D E C A T A Având în vedere lipsa inculpatului, instanţa dispune a se reveni asupra procedurii de citare, cu mandat de aducere, pentru termenul de judecată din data de 08 decembrie 2009. PENTRU ACESTE MOTIVE,

  • Sedinta din data de 19.10.2009 la ora 08:30

    Complet: PN4
  • Amânat

    Având în vedere lipsa inculpatului, instanţa dispune a se reveni asupra procedurii de citare, cu mandat de aducere. Faţă de lipa părţii vătămate, instanţa dispune a se reveni asupra procedurii de citare şi a se face adresă pentru a se prezenta în instanţă la următorul termen de judecată. Instanţa dispune citarea în calitate de martori pe numiţii Rubei Ştefan Ionuţ şi Pavăl Olga pentru termenul de judecată din data de 04 noiembrie 2009, în vederea audierii acestora.

Flux dosar


Actualizare GRPD