D********* P****
ReclamantD********* P****
Recurent ReclamantD********* I****
ReclamantD********* I****
Recurent ReclamantD********* I* I**
Intimat PârâtAdmite cererea. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţa publică din 5 martie 2013.
Incheiere abtinere din 05.03.2013Respinge acţiunea formulată de reclamanţii D********* P**** si D********* I**** în contradictoriu cu pârâţii Dumitraşcu I Ion, Dumitraşcu Liliana şi Dumitraşcu Gheorghe, Dumitraşcu Maria aşa cum a fost precizată la fila 95 dosar. Respinge cererea de completare a acţiunii introductive formulată de reclamanţii D********* P**** si D********* I**** aşa cum a fost precizată la fila 95 dosar privind constatarea: -nulităţii absolute parţiale a contractului de vanzare-cumparare autentificat sub nr. 1818 din 6 august 2004 incheiat intre vânzătorii Dumitraşcu Ion si Dumitraşcu Elisabeta si cumpărătorul Dumitraşcu I Ion pentru suprafaţa de cea. 60 mp ; - nulităţii absolute parţiale a actului de donaţie autentificat sub nr.2628 din 18 martie 1993 astfel cum a fost modificat prin sentinţa civila nr. 6114 din 16-11-2007 incheiat de Dumitraşcu Ion si Dumitraşcu Elisabeta in favoarea paratului Dumitraşcu I Gheorghe pentru suprafaţa de cea. 15 mp. Respinge cererea reclamanţilor D********* P**** si D********* I**** cu privire la cheltuielile de judecată. Obligă reclamanţii D********* P**** si D********* I**** în solidar să achite pârâţilor Dumitraşcu Gheorghe si Dumitraşcu Maria suma de 800 lei reprezentând onorariu avocat şi pârâţilor Dumitraşcu I Ion şi Dumitraşcu Liliana suma de 1500 lei reprezentând onorariu avocat şi onorariu expert. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică, astăzi, 20 iunie 2012.
Hotarare 6940/2012 din 20.06.2012Amana pronunţarea la data de 20.06.2012
Pentru a se lua cunoştinţă de obiecţiuni şi a se achita diferenţa de onorariu de 500 lei de către reclamanţi
Admite cererea de reexaminare amendă judiciară, formulată de petenta Răducu Silvia Adriana, expert tehnic în cadrul Biroului Local de Expertize Tehnice Judiciare de pe lângă Tribunalul Vâlcea. Revine asupra amenzii judiciare în sumă de 500 lei, aplicată prin încheierea de şedinţă din data de 07.03.2012, pronunţată de Judecătoria Rm.Vâlcea în dosarul nr.13474 /288/2009, amendă pe care o înlătură. Irevocabilă. Dată în Camera de Consiliu şi pronunţată în şedinţa publică astăzi, 02.05.2012.
Pentru ca reclamanţii să achite diferenţa de onorairu pentru expert Răducu Silvia în valoare de 500 lei.
Pentru a se lua cunoştinţă de raportul de expertiză
faţă de lipsa raportului de expertiză
faţă de lipsa raportului de expertiză
amendează expertul Silvia Răducu cu suma de 500 lei , se revine cu adresa cu avertisment de amendă în cuantum de 500 lei
faţă de lipsa raportului de expertiză
pentru a se reveni cu adresa în vederea efectuării raportului de expertiză
faţă de lipsa raportului de expertiză
faţă de lipsa raportului de expertiză
se revine cu adresa către expert Răducu S.
faţă d elipsda raportului de expertiză
PENTRU A SE REVENI CU ADRESA CĂTRE EXPERT RĂDUCU S.
pentru a se reveni cu adresa către expert Răducu Silvia
pentru a se reveni cu adresa către expert
PENTRU LIPSA RAPORTULUI DE EXPERTIZĂ
amana cauza faţă de lipsa raportului de expertiză
Faţă de împrejurarea că la acest termen de judecată s-a dispus înlocuirea d-lui expert Popa Cristian cu d-na expert Răducu Silvia Adriana.
amana cauza pentru a se reveni cu adresa către expert
Amână cauza pentru fectuarea expertizei,. se emite adresă către expert
Amână cauza pentru a se emite adrersa către BLEX şi a se achita onorariul provizoriu de către reclamanţi
Amânat pentru a se efectua cercetarea locală în dosarul nr. 4641/288/2009
Amână cauza pentru a se lua cunoştinţă de întâmpinarea formulată de pârâţii Dumitraşcu Gheorghe şi Dumitraşcu Maria şi pentru a se formula obiective pentru expertiza
Admite cererea de asistenţă publică judiciară formulată de reclamanţii D********* P**** şi D********* I****. Dispune plata taxei de timbru în cuantum de 1070 lei din fondul pentru ajutor public judiciar cuprins distinct în bugetul de venituri şi cheltuieli al Ministerului Justiţiei . Irevocabilă. Dată în camera de consiliu şi pronunţată în şedinţă publică astăzi, 05 mai 2010.
Amână cauza pentru a se cita în calitate de pârâţi numiţii Dumitraşcu Ion şi Dumitraşcu Elisabeta, a se lua cunoştinţă de cererea de micşorare a câtimii obiectului cerereii introductive şi de precizare a acţiunii completatoare.
Admite cererea de asistenţă judiciară formulată de reclamanţi. Dispune plata diferenţei de taxă de timbru în cuantum de 1391 lei din fondul pentru ajutor public judiciar cuprins distinct în bugetul de venituri şi cheltuieli al Ministerului Justiţiei . Irevocabilă. Dată în camera de consiliu şi pronunţată în şedinţă publică astăzi, 14 aprilie 2010.
Amână cauza pentru a se ca reclamanţii să timbreze capătul de cerere privind nulitatea actelor juridice, pentru a se judeca cererea de judiciară
Deliberând, având în vedere cererea formulată de apărătorul reclamanţilor şi întâmpinarea formulată de pârâţii Dumitraşcu I.Gheorghe şi Dumitraşcu Maria, în temeiul art.96 Cprciv va amâna judecarea cauzei pentru a se lua cunoştinţă de actele comunicate la acest termen de judecată Va lua act că reclamanţii au achitat timbrul judiciar în valoare de 5 lei. Se vor cita părţile care nu au termen în cunoştinţă.
Deliberând constată că, cererea formulată de pârâţii Dumitraşcu I.Gheorghe şi Dumitraşcu Maria este întemeiată şi, având în vedere că este prima cerere formulată de aceştia pentru angajarea unui apărător, în temeiul art.156 Cprciv o va admite. Va pune în vedere reclamanţilor să achite diferenţa de taxă de timbru în valoare de 1391 lei şi timbrul judiciar în valoare de 5 lei sub sancţiunea anulării cererii ca insuficient timbrată. Se vor cita părţile care nu au termen în cunoştinţă.