Dosar 18943/211/2009 din 28.08.2009

obligaţie de a face


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 18943/211/2009
Data dosar:
28.08.2009
Instanta:
Judecătoria Cluj-Napoca
Departament:
Civil
Obiect:
obligaţie de a face
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 10.04.2013 la ora 12:00

    Complet: Complet C19
  • Admite in parte cererea

    Admite in parte cererea de chemare in judecata formulata de reclamanta-parata C**** M****, in contradictoriu cu paratii-reclamanti LADARU MARIA si LADARU ALEXANDRU. Admite in parte cererea reconventionala formulata si precizata de paratii-reclamanti LADARU MARIA si LADARU ALEXANDRU, in contradictoriu cu reclamanta-parata C**** M****.

    Hotarare 6707/2013 din 10.04.2013
  • Sedinta din data de 03.04.2013 la ora 12:00

    Complet: Complet C19 termen mediu
  • Amână cauza

    Amana pronuntarea pe fondul cauzei. Stabileste termen in vederea pronuntarii in data de 10.04.2013. Pronuntata in sedinta publica, azi, 03.04.2013.

    Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 03.04.2013
  • Sedinta din data de 27.03.2013 la ora 12:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza

    Amana pronuntarea pe fondul cauzei. Acorda termen in vederea pronuntarii in cauza in data de 03.04.2013. Pronuntata in sedinta publica, azi, 27.03.2013.

    Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 27.03.2013
  • Sedinta din data de 20.03.2013 la ora 12:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza

    Amana pronuntarea pe fondul cauzei. Acorda termen in vederea pronuntarii in cauza in data de 27.03.2013. Pronuntata in sedinta publica, azi, 20.03.2013.

    Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 20.03.2013
  • Sedinta din data de 13.03.2013 la ora 12:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza

    Amana pronuntarea pe fondul cauzei. Stabileste termen in vederea pronuntarii in data de 20.03.2013. Pronuntata in sedinta publica, azi, 13.03.2013.

    Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 13.03.2013
  • Sedinta din data de 06.03.2013 la ora 12:00

    Complet: Complet C19
  • Amână pronunţarea

    Amana pronuntarea pe fondul cauzei. Stabileste termen in vederea pronuntarii in data de 13.03.2013. Pronuntata in sedinta publica, azi, 06.03.2013.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 06.03.2013
  • Sedinta din data de 05.12.2012 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza

    Va încuviinţa obiecţiunile formulate la raportul de expertiză, motiv pentru care se va efectua adresă către d-nul expert Moga Andrei cu solicitarea să răspundă la obiecţiuni, în plus să precizeze dacă la întocmirea raportului de expertiză s-a ţinut cont de contractul de vânzare-cumpărare, dacă nu s-a ţinut cont să formuleze conluzii şi în funcţie de acest înscris. Va proroga încuviinţarea onorariului definitiv expert de 2.000 lei cuvenit d-nului expert Ing. Moga Andrei, până la următorul termen de judecată, urmând ca la termenul de judecată fixat să se discute şi utilitatea probei cu cercetarea la faţa locului.

    Incheiere de sedinta din 05.12.2012
  • Sedinta din data de 26.09.2012 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza
  • Sedinta din data de 16.05.2012 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza
  • Sedinta din data de 28.03.2012 la ora 8:00

    Complet: Complet C19 Camera Consiliu
  • Amână cauza

    Admite excepţia tardivităţii formularii cererii de reexaminare, invocată din oficiu. Respinge cererea ca tardiv formulată. Irevocabilă.

  • Sedinta din data de 29.02.2012 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza
  • Sedinta din data de 30.11.2011 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza
  • Sedinta din data de 20.09.2011 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza

    Revine cu adresa catre d-l expert BOJAN VASILE, cu continutul de la f. 123, si cu mentiunea depunerii raspunsului cu cel putin 5 zile inainte de termenul de judecata fixat, sub sanctiunea aplicarii unei amenzi judiciare, in temeiul disp. art. 108 ind. 1 C.pr.civ. Acorda termen de judecata pentru data de 30 noiembrie 2011, ora 8, sala 76, pentru cand partile au termen in cunostinta. Pronuntata in sedinta publica din 20 septembrie 2011.

  • Sedinta din data de 10.05.2011 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza

    Dispune revenirea cu adresă către expert Bojan Vasile cu solicitarea să răspundă la obiecţiunile formulate de pârâţii-reclamanţii reconvenţionali (f.106-109), admise de instanţă şi comunicate la termenul din data de 22.02.2011 (f.115), sub sancţiunea art. 1081 al. 1pct. 2 lit. a, C.pr.civ. Pune în vedere pârâţilor pârâţii-reclamanţii reconvenţionali să facă dovada achitării diferenţei onorariu expert în cuantum de 780 ron, sub sancţiunea amenzii judiciare. Prorogă pronunţarea asupra probei cu cercetarea la faţa locului, probă solicitată de către reprezentantul pârâţilor-reclamanţii reconvenţionali (f.58) şi efectuarea unei adrese către Inspectoratul de Protecţie Civilă, probă solicitată de către reprezentanta reclamantei, până după comunicarea de către expert a răspunsului la obiecţiuni.

  • Sedinta din data de 22.02.2011 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza

    Încuviinţează obiecţiunile formulate la raportul de expertiză, de către pârâţii-reclamanţii reconvenţionali. Încuviinţează onorariu definitiv expert, în cuantum de 1.440,00 ron cuvenit expertului ing. Bojan Vasile. Se efectuează către expert ing. Bojan Vasile, cu un exemplar din obiecţiunile admise de instanţă, în vederea formulării unui răspuns la obiecţiunile formulate de pârâţii-reclamanţii reconvenţionali. Pune în vedere reclamantei să achite diferenţă onorariu expert în cuantum de 260 ron. Pune în vedere pârâţiilor-reclamanţii reconvenţionali să achite diferenţă onorariu expert în cuantum de 780 ron. Prorogă pronunţarea asupra probei cu cercetarea la faţa locului, probă solicitată de către reprezentantul pârâţilor-reclamanţii reconvenţionali (f.58) şi efectuarea unei adrese către Inspectoratul de Protecţie Civilă, probă solicitată de către reprezentanta reclamantei, până după comunicarea de către expert a răspunsului la obiecţiuni.

  • Sedinta din data de 10.11.2010 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amână cauza

    Prorogă pronunţarea asupra onorariului definitiv expert, cuvenit expertului ing. Bojan Vasile, şi va pune în vedere reprezentantei reclamantei să formuleze în scris motivele în cazul înţelege să conteste cuantumul prea ridicat.

  • Sedinta din data de 23.06.2010 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amânat

    Ia act de renunţarea la proba cu interogatoriul reclamantei, probă solicitată de către reprezentantul paraţilor. Se revine cu adresă către expert Bojan Vasile, cu menţiunea să finalizeze şi să depună la dosar raportul de expertiză dispus în cauză, în suficiente exemplare, cu 5 zile înainte de termenul de judecata conform art. 209 C.pr.civ. Proroga pronunţarea asupra probei testimoniale cu martorii propuşi de către reprezentanţii parţilor, pană după audierea martorilor dintai încuviinţati, numiţii Pop Mugur Basarab şi Călugăr Augustin.

  • Sedinta din data de 28.04.2010 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amânat

    ÎN VEDEREA ADMINISTRĂRII DE PROBE

  • Sedinta din data de 03.03.2010 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amânat

    Incuviinteaza, raportat la disp. art. 167 C.pr.civ., pentru reclamanta, proba cu interogatoriul paratilor, respectiv proba testimoniala cu audierea celor 2 martori, urmand a aprecia asupra depozitiilor in contextul general al actiunii si le vor aprecia ca relevante. Pentru parati, instanta incuviinteaza proba cu interogatoriul reclamantei, in situatia in care acest lucru va fi posibil ca urmare a raspunsului dat de reprezentanta acesteia cu privire la acest aspect. Totodata incuviinteaza si proba testimoniala, pentru inceput, cu audierea a 2 martori, respectiv numitii CALUGAR AUGUSTIN si GORCEA SUSANA. Incuviinteaza proba propusa de reprezentantul paratilor cu expertiza tehnica in specialitatea constructii, apreciind-o ca fiind utila, cu obiectivele propuse, respectiv: 1) sa se stabileasca daca zidul si usa de la subsol/demisol sunt edificate pe partile indivize comune, aspect contestat in cuprinsul intampinarii, adica pe holul comun de la subsol; 2) sa se stabileasca daca lucrarile indicate de reclamanta la pagina 2 din actiune sunt deja realizate si daca reclamanta a avut autorizatie de construire pentru toate acestea; 3) sa se stabileasca daca reclamanta a respectat documentatia depusa la dosarul cauzei in ceea ce priveste modul de deschidere a usilor de la incaperile proprietatea sa, situate la subsol/demisol si daca usile se deschid spre partile indivize comune de la subsol, respectiv holul comun. Incuviinteaza si suplimentarea obiectivelor expertizei, fata de propunerea reprezentantei reclamantei, si anume sa se precizeze daca modul de deschidere a usilor de la subsol/demisol este realizat in conformitate cu legislatia PSI in vigoare. Numeste in calitate de expert in specialitatea constructii a numitului BOJAN VASILE, stabilind in favoarea acestuia un onorariu provizoriu in cuantum de 400RON, caruia ii vor fi comunicate cele 3 obiective incuviintate, impreuna cu suplimentarea obiectivului cu nr. 3. Pune in vedere reprezentantului paratilor reclamanti reconventionali sa depuna in termen de 5 zile dovada achitarii avansului onorar expert in cuantum de 300RON in sarcina paratilor, iar reprezentantei reclamantei parata reconventionala sa depuna in termen de 5 zile dovada achitarii avansului onorar expert in cuantum de 100RON in sarcina acesteia. Proroga pronuntarea asupra cercetarii la fata locului pentru dupa depunerea raportului de expertiza, in situatia in care acest lucru se mai impune. Proroga pronuntarea asupra audierii martorilor pentru dupa administrarea probei cu interogatoriile partilor. Amana solutionarea cauzei pentru termenul din 28 aprilie 2010, ora 11, sala 162, pentru cand partile au termen in cunostinta prin reprezentanti. Se citeaza partile, cu mentiunea de a se prezenta personal la interogatoriu, sub sanctiunea prevazuta de disp. art. 225 C.pr.civ. Pronuntata in sedinta publica din 03 martie 2010.

  • Sedinta din data de 13.01.2010 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amânat

    PENTRU A DA POSIBILITATEA PARATILOR SA I-A CUNOSTINTA DE CUPRINSUL INTAMPINARII LA CEREREA RECONVENTIONALA.

  • Sedinta din data de 11.11.2009 la ora 8:00

    Complet: Complet C19
  • Amânat

    incuviinteaza cererea de amanare formulata de catre reprezentanta reclamantei, pentru a da posibilitatea acesteia sa i-a cunostinta de cuprinsul intampinarii si a cererii reconventionale

Flux dosar


Actualizare GRPD