S* V** A******* S**
ReclamantS* A******** R********** A**** S*
PârâtS******** A**** M*******
PârâtAdmite acţiunea precizată. Obligă pârâtele să plătească reclamantei suma de 22464,66 lei reprezentând despăgubiri. Obligă pârâtele să plătească reclamantei suma de 2115 lei reprezentând cheltuieli de judecată. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 31.05.2011.
Amână pronunţarea la data de 31.05.2011. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de azi, 24.05.2011.
Admite cererea formulată de apărătorul reclamantei, prin care solicită acordarea unui termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul completării raportului de expertiză, apreciind că este întemeiată. Amână judecarea cauzei la data de 24.05.2011 Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 03 Mai 2011.
Amână judecarea cauzei la data de 03.05.2011. Se revine cu adresa de la f. 220 din dosar către expert Mircea Lazăr, cu menţiunea de a întocmi şi depune la dosar completarea la raportul de expertiză, conform dispoziţiilor încheierii de şedinţă din data de 08.02.2011. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 15 Martie 2011.
Amână judecarea cauzei la data de 15.03.2011. Se emite adresă către expert Mircea Lazăr, cu menţiunea de a răspunde unui obiectiv suplimentar, şi anume de a arăta contravaloarea pieselor avariate în procesul de ambalare, în raport de înscrisurile aflate la f. 41 ( facura NR. DACGR2181884PR/31.07.2009 ), 43 ( proces-verbal încheiat la data de 28.05.2009, privind constatarea unor defecte apărute la ambalarea unor repere auto), 50 ( nota de relaţii emisă la data de 18.05.2009 de SC Automobile Dacia SA – Centrul Piese de Schimb către reclamantă ), 190,191 ( proces-verbal de casare încheiat la data de 19.11.2009), 192 ( cerere de declasare/casare nr.216/28.08.2009), 193 ( decizie de declasare/casare stocuri, emisă la data de 27.10.2009), 194 ( aviz de însoţire a mărfii ADSAV0008320CP/18.11.2009, 195 ( tichet de cântar nr. 5572/18.11.2009) şi 196 ( proces-verbal încheiat la data de 18.11.2009 de SC Metalimpex România SRL, cu ocazia distrugerii reperelor aprovizionate de la Automobile Dacia SA – Centrul de Piese de Schimb ) din dosar. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Februarie 2011.
Admite cererea formulată de apărătorul pârâţilor, prin care solicită acordarea unui termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză. Amână judecarea cauzei la data de 08.02.2011. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Ianuarie 2011.
Amână judecarea cauzei la data de 25.01.2011. Se revine cu adresa de la f. 169 din dosar către expert Mircea Lazăr, cu menţiunea de a depune la dosar raportul de expertiză, sens în care va amâna judecare cauzei. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Decembrie 2010.
Amână judecarea cauzei la data de 07.12.2010. Se revine cu adresă către expert, cu menţiunea că onorariul în cuantum de 1200 lei a fost achitat integral, urmând să depună la dosar lucrarea întocmită, însoţită de dovezile de convocare a părţilor. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 09 Noiembrie 2010.
Amână judecarea cauzei la data de 09.11.2010. Pune în vedere pârâtei, prin reprezentant, să facă dovada achitării onorariului provizoriu de expert în sumă de 600 lei. Se revine cu adresă către expert, în vederea întocmirii şi depunerii lucrării. Se citează pârâta S******** A**** M******* SA. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 05 Octombrie 2010.
Amână judecarea cauzei la data de 05.10.2010. Se citează pârâta , cu menţiunea de a achita onorariul de expert în sumă de 300 lei, astfel cum s-a stabilit prin încheierea de şedinţă din data de 23.02.2010. Se revine cu adresă către expert, cu menţiunea de a depune lucrarea, decontul de cheltuieli şi dovezile de convocare a părţilor. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Septembrie 2010.
Amână judecarea cauzei la data de 07.09.2010. Se revine cu adresa de la f.149 din dosar, urmând a se pronunţa asupra cererii de majorare a onorariului, formulată de către expert, după depunerea lucrării. Se citează pârâta, cu un exemplar al cererii de reducere a pretenţiilor. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Iunie 2010.
Amână judecarea cauzei la data de 08.06.2010. Se revine cu adresa de la f. 138 din dosar. Prorogă pronunţarea asupra cererii de majorare a onorariului, formulată de expert la data de 19.04.2010 după ce acesta va depune la dosar lucrarea, anexând decontul privind justificarea cheltuielilor ocazionate de efectuarea expertizei. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Aprilie 2010.
Încuviinţează ambelor părţi proba cu înscrisuri şi proba cu expertiză tehnică specialitatea maşini-unelte şi sisteme de producţie, apreciind că sunt utile, pertinente şi concludente soluţionării cauzei. Stabileşte drept obiective ale expertizei: să arate expertul în ce au constat deteriorările la reperele menţionate în procesul-verbal încheiat la data de 28.05.2009, să se menţioneze cauza producerii acestor deteriorări, raportat la ciclul de transport şi ambalare, să arate expertul dacă deteriorările la reperele avariate menţionate în procesul-verbal din 28.05.2009 puteau apărea şi în condiţiile specificate în adresa nr. 596/28.05.2009 emisă de reclamantă către SC Ardaf SA – Agenţia Piteşti şi să arate expertul dacă utilajele folosite au mai produs astfel de deteriorări anterior sau ulterior celor reclamate şi dacă acesta este apt a realiza activitatea de ambalare, dacă utilajele de ambalare erau omologate din punct de vedere tehnologic, dacă erau supravegheate de personal calificat, dacă revizia utilajelor de ambalare şi verificarea metrologică erau efectuate la zi, conform normelor legale în vigoare. Desemnează prin tragere la sorţi expert specialitatea specialitatea maşini – unelte şi sisteme de producţie pe dl. Lazăr Mircea, în lipsa acordului părţilor, de pe lista experţilor autorizaţi. Stabileşte onorariu provizoriu în cuantum de 600 lei în sarcina reclamantei şi îi va pune în vedere acesteia să facă dovada achitării onorariului în termen de 5 zile de la data încuviinţării probei sub sancţiunea decăderii din probă. Se emite adresă către BLET, urmând a se comunica că a fost desemnat expert în cauză dl. expert Lazăr Mircea, în specialitatea specialitatea maşini – unelte şi sisteme de producţie. Se emite adresă către expert, urmând a fi înştiinţat să efectueze şi să depună la dosarul cauzei raportul de expertiză cu cel puţin 5 zile înainte de termenul de judecată acordat, însoţit de dovezile de convocare a părţilor, după ce reclamanta va depune la dosar dovada de achitare a onorariului provizoriu. Respinge proba cu relaţii, solicitată de pârâtă, apreciind că nu este utilă soluţionării cauzei. Amână judecarea cauzei la data de 20.04.2010. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 23 Februarie 2010.