E** C*****
InculpatI** I**** Ş********
Parte civilăE** A****
Parte responsabilă civilmente REPREZENTANT LEGAL - INCULPATE** M******
Parte responsabilă civilmente REPREZENTANT LEGAL - INCULPATI** F******
Reprezentant legal PARTE CIVILĂÎn baza art. 181 al.1 cu aplic. art. 99 şi urm. c.p. condamnă inculpatul E** C***** la o pedeapsă de 4 luni închisoare pentru comiterea infracţiunii de vătămare corporală , în dauna părţii vătămate I** I**** Ş********, in data de 16.02.2008. În baza art. 71 Cod penal interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a, teza a 2 a şi b Cod penal începând cu data rămânerii definitive a hotărârii şi până la terminarea executării pedepsei. În baza art. 110 c.p. rap. la art. 81 Cod penal suspendă executarea pedepsei pe o perioadă de 1 an ce reprezintă termen de încercare pentru inculpat.. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal suspendă executarea pedepselor accesorii în perioada termenului de încercare. În baza art. 359 Cod proc. penală rap. la art. 110/1 al.3 c.p. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor comiterii de noi infracţiuni în perioada termenului de încercare şi asupra neachitării despăgubirilor civile. În baza art. 14 c.p.p. , art. 346 c.p.p. rap. la art. 998 cod civ. si art. 1000 al.3 cod civ. obligă inculpatul în solidar cu părtile responsabil civilmente E** A**** şi E** M****** la 1600 lei despăgubiri civile materiale şi la 2000 lei despăgubiri civile morale către partea vătămată I** I**** Ş********. Constată acoeprite cheltuielile de spitalizare conform chitantei nr. 0027775 din 25.02.2008 de către partea vătămată. În baza art. 191 Cod proc. penală obligă inculpatul în solidar cu părtile responsabil civilmente E** A**** şi E** M****** la 500 lei cheltuieli judiciare, din care 200 lei onorariu apărător oficiu . Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare şi de la comunicare pentru părtile lipsă. . Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 3.12.2009.
Având in vedere cererea de amânare formulată de apărătorul ales al inculpatului , instanta a acordat termen cauzei.
Pentru lipsa inculpatului minor.
Pentru lipsa martorilor încuviinţaţi părţii vătămate.
Fata de protestul magistratilor si al grefierilor din intreaga ţara , având in vedere Hotărârea Adunarii Generale a Judecatorilor din raza Curtii de Apel Ploiesti cu nr. 1/31.08.2009 instanta va amâna cauza
Pentru a se cita martorii încuviintati părtii vătămate.
Pentru ca partea vătămată să administreze probatorii in latură civilă si pe situatia de fapt.
Având in vedere lipsa inculpatului si pentru a se intocmi referat de evaluare de către Serviciul de Reintegrare de pe lângă Tribunalul Buzău.
Pentru lipsa inculpatului, a se comunica relatii de către Spitalul Judetean Buzău si a se cita martorii din acte.