P******** D* P* L**** J********** P******
RecurentH******* P* P****
Intimat InculpatI**** B*** F******
Intimat Parte civilăS***** C*********
Intimat Parte civilăS***** M****
Intimat Parte civilăCondamnă pe inculpatul H. P. la pedeapsa de 2 (doi) ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă, prevăzută de art. 178 al. 2 C.p., faţă de victima S. E. În baza art. 81 C.p. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei şi fixează termenul de încercare de 4 ani conform art. 82 C.p.. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C.p.. În baza art. 71 al. 1 şi 2 C.p. aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exerciţiului drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a-II-a şi b C.p., a cărei executare o suspendă conform dispoziţiilor art. 71 al. 5 C.p.. În baza art. 14 şi art. 346 C.p.p. şi art. 313 al. 1 din Legea nr. 95/2006 admite acţiunea civilă a părţii civile Spitalul Clinic de Urgenţă Bagdasar Arseni Bucureşti, cu sediul în Mun. Bucureşti, şos. Berceni, nr. 12 şi obligă pe inculpatul H. P. în solidar cu părţile responsabile civilmente SC Arcese Mercurio SRL, cu sediul în Italia, provincia Trento, localitatea Arco, str. Via Aldo Moro, nr. 95 şi SC Ina Assitalia S.p.A., cu sediul în Italia, provincia Roma, localitatea Roma, str. Via Leonida Bissolati, nr. 23, să-i achite suma de 2.028,91 lei cu titlu de despăgubiri materiale. În baza art. 14 şi art. 346 C.p.p. admite în parte acţiunea civilă a părţilor civile I. B. F., S. C., S. M., cu acelaşi domiciliu şi S. A., cu acelaşi domiciliu şi obligă pe inculpatul H. P. în solidar cu părţile responsabile civilmente SC Arcese Mercurio SRL şi SC Ina Assitalia S.p.A. să le achite suma de 271.788,78 lei, din care 31.788,78 lei reprezintă despăgubiri materiale iar 240.000 lei reprezintă despăgubiri morale (câte 60.000 lei pentru fiecare parte civilă). În baza art. 191 C.p.p. obligă pe inculpat în solidar cu partea responsabilă civilmente SC Arcese Mercurio SRL să achite suma de 900 lei cheltuieli judiciare avansate de stat în cauză, din care 200 lei reprezintă onorariul avocatului din oficiu. În baza art. 193 C.p.p. obligă pe inculpat în solidar cu părţile responsabile civilmente SC Arcese Mercurio SRL şi SC Ina Assitalia S.p.A. să îi achite părţii civile S. C. suma de 2.000 cu titlu de cheltuieli judiciare ocazionate de proces. În baza art. 193 C.p.p. obligă pe inculpat în solidar cu părţile responsabile civilmente SC Arcese Mercurio SRL şi SC Ina Assitalia S.p.A. să îi achite părţii civile S. A. suma de 1.000 cu titlu de cheltuieli judiciare ocazionate de proces. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare pentru părţile prezente şi de la comunicare pentru cele lipsă la dezbateri. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Noiembrie 2010.
Amână pronunţarea în cauză la data de 25.11.2010. Cu apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 18 Noiembrie 2010.
Acorda un nou termen de judecata pentru lipsa de procedura cu partea responsabila civilmente SC Ina Assitalia S.p.A. Se citeaza partea responsabila civilmente SC Ina Assitalia S.p.A atat la adresa cunoscuta cat si la cea din Italia, localitatea Roma - Via Leonida Bissolati, 23 - CAP 00187. Se reia procedura de citare cu partile care nu au termen in cunostinta. Amână judecarea cauzei la 18.11.2010. Cu apel odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 23 Septembrie 2010.
Constata ca procedura de citare cu partea responsabila civilmente SC INA Assitalia S.p.A. este legal indeplinita. Acorda un nou termen de judecata pentru lipsa de procedura cu partea responsabila civilmente SC Arcese Mercurio SRL. Se citeaza partea responsabila civilmente SC Arcese Mercurio SRL la adresa din Italia, localitatea Arco, provincia Trento, Via Aldo Moro, nr. 95, 38062. Se reia procedura de citare cu partile care nu au termen in cunostinta. Amână judecarea cauzei la 23.09.2010. Cu apel odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 01 Iulie 2010.
Audierea martorilor Mierloi Cristina Ionela si Nanciu Răzvan Alexandru, sub rezerva reaudierii. Acorda un nou termen de judecata pentru lipsa de procedura cu partea responsabila civilmente SC Arcese Mercurio SRL. Se reia procedura de citare cu partile care nu au termen in cunostinta. Amână judecarea cauzei la 01.07.2010. Cu apel odata cu fondul.
Incuviinteaza proba cu inscrisuri solicitata de partile civile prin aparator si proba cu martorii din rechizitoriu, pentru inculpat. Se citeaza martorii martorii din rechizitoriu, Mierloi Cristina Ionela si Nanciu Răzvan Alexandru, direct cu avertisment de amenda in cuantum de 500 lei in caz de neprezentare. Se citeaza inculpatul si partile responsabile civilmente prin scrisoare recomandata potrivit art. 177 al. 8 C.p.p. si partile civile Staicu Andrei si Spitalul Clinic de Urgenta Bagdasar Arseni Bucuresti. Amână judecarea cauzei la 29.04.2010, in vederea indeplinirii procedurii de citare cu strainatatea. Cu apel odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Februarie 2010.
Acorda un nou termen de judecata pentru lipsa de procedura cu părţile responsabile civilmente SC. Arcese Mercurio SRL şi SC Ina Assitalia S.p.A.. Se emite adresa catre Baroul Arges pentru desemnarea unui aparator din oficiu pentru inculpat. Se citeaza inculpatulsi partile responsabile civilmente prin scrisoare recomandata potrivit art. 177 al. 8 C.p.p. si partea civila Spitalul Clinic de Urgenta Bagdasar Arseni Bucuresti. Amână judecarea cauzei la 25.02.2010, in vederea indeplinirii procedurii de citare cu strainatatea. Cu apel odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 17 Decembrie 2009.
Acorda un nou termen de judecata pentru lipsa de procedura cu inculpatul Hanuliak Peter si cu partea responsabila civilmente SC. Arcese Mercurio SRL. Se citeaza inculpatul prin scrisoare recomandata cu indicarea adresei complete, respectiv: Slovacia, Raionul Zilina, localitate Terchova, str. Družstevna nr. 175, cod postal 01306. Ia act de incetarea delegatiei aparatorului din oficiu al inculpatului. Se emite adresa catre Baroul Arges pentru desemnarea unui aparator din oficiu pentru inculpat. Se citeaza partile responsabile civilmente prin scrisoare recomandata potrivit art. 177 al. 8 C.p.p. si partea civila Spitalul Clinic de Urgenta Bagdasar Arseni Bucuresti. Amână judecarea cauzei la 17.12.2009, in vederea indeplinirii procedurii de citare cu strainatatea. Cu apel odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 29 Octombrie 2009.
Acorda un nou termen de judecata potrivit considerentelor. Se citeaza partile care nu au termen in cunostinta. Amână judecarea cauzei la 29.10.2009. Cu apel odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 17 Septembrie 2009.
Acorda un nou termen pentru lipsa de procedura cu inculpatul Hanuliak Peter. Introduce in cauza partea civila Spitalul Clinic de Urgenta Bagdasar Arseni Bucuresti. Se va emite adresa catre Spitalul Clinic de Urgenta Bagdasar Arseni Bucuresti cu mentiunea de a comunica daca se constituie parte civilă şi cuantumul cheltuielilor de spitalizare ocazionate cu internarea victimei. Introduce in cauza partile responsabile civilmente SC. Arcese Mercurio SRL si a SC Ina Assitalia S.p.A. Proroga discutarea cererii de constituire de parti civile. Se citeaza inculpatul si partile responsabile civilmente cu scrisoare recomandata cu confirmare de primire. Se citeaza partea civila Spitalul Clinic de Urgenta Bagdasar Arseni Bucuresti si partea civila Staicu Andrei. Amână judecarea cauzei la 17.09.2009. Cu apel odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Iunie 2009.
Se emite adrsea catre Baroul Arges pentru desemnarea unui aparator din oficiu pentru inculpat. Se citeaza inculpatul Hanuliak Peter si partea civila Staicu Andrei Amână judecarea cauzei la 11.06.2009. Cu apel odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 21 Mai 2009.
Amână cauza pentru imposibilitatea constituirii completului de judecată. Se citează inculpatul Hanuliak Peter şi a părţile civile S***** M**** şi Staicu Andrei. Amână judecarea cauzei la data de 21 mai 2009. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 23 Aprilie 2009.