B****** M****
InculpatB****** T*****
Parte civilăADMITE CEREREA DE ÎNVESTIRE CU FORMULĂ EXECUTORIE.
Amână pronunţarea cauzei la data de 17 iunie 2010. În baza art. 11 pct.2 lit.a cu aplicarea art. 10lit.b Cod pr. pen. achită pe inculpat pentru infracţiunea de distrugere . În temeiul art. 18 ind.1 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa administrativă a amenzii de 100 lei . Obligă pe inculpat la 1274 lei daune materiale către partea civilă. Respinge daunele morale solicitate de partea civilă.
pentru când acestea vor studia conţinutul răspunsului la obiecţiunile la raportul de expertiză, în construcţii.
Acordă termen de judecată în cauză la data de 26 mai 2010, pentru când părţile au Tc. Se va reveni cu adresă la expertul Stoica Ioan, în vederea depunerii la dosar a raportului de expertiză .
Se va reveni cu adresă la d-nul expert în construcţii Stoica Ioan şi se vor comunica acestuia obiecţiunile formulate de părţi, cu precizarea că, părţile au calitatea de inculpată şi parte vătămată şi nu aceea de reclamantă şi pârâtă şi să formuleze un răspuns cu privire la obiecţiunile părţilor. Amână judecarea cauzei la data de 28.04.2010, pentru când părţile au TC.
Amânat la data de 31.03.2010 pentru a da posibilitate părţilor să studieze raportul de expertiză.
Acordă termen la 03.03.2010, pentru când se va efectua expertiza tehnică asupra imobilului distrus. Părţile au Tc.
REPUNE CAUZA PE ROL, CU TERMEN LA 03.02.2010 PENTRU A SE PUNE ÎN DISCUŢIE NECESITATEA EFECUTĂRII UNEI EXPERTIZE ÎN CONSTRUCŢII PENTRU STABILIREA VALORII IMOBILULUI DISTRUS ŞI A AMPLASAMENTULUI CONSTRUCŢIEI, PENTRU A SE CONSTATA DACĂ SE AFLA EDIFICATĂ PE TERENUL PROPRIETATEA PĂRŢILOR VĂTĂMATE ORI A INCULPATEI.
Acordă termen la 20 ianuarie 2010, în vederea împăcării părţilor.
Încuviinţează proba cu înscrisuri şi proba testimonială cu martorii Dancă Neculai şi Mare Alexandrina domiciliaţi în sat Adjudeni, com.Tămăşeni, judeţul Neamţ. Încuviinţează proba cu înscrisuri solicitată de inculpată, audierea martorilor din lucrări, cerere ce a fost formulată de inculpată prin apărător, dar şi de reprezentantul Parchetului. Urmează ca partea vătămată şi inculpata să prezinte toate înscrisurile solicitate, se va cita martorul Dancă Neculai cu menţiunea amendării în caz de neprezentare, martora Mare Alexandrina va fi adusă. De asemenea se va face dovada lipsei inculpatei la acest termen de judecată. Amână dezbaterile pentru termenul de judecată din 2.12.2009. Pronunţată în şedinţă publică din 04.11.2009.
IN VEDEREA PREGATIRII APĂRĂRIOI DE CĂTRE INCULPAT, S-A ACORDAT TERMEN DE JUDECATĂ LA DATA DE 04 NOIEMBRIE 2009.
Având în vedere Hotărârea Generală a Magistraţilor Judecătoriei Roman din data de 07.09.2009, prin care s-a hotărât alăturarea acestora la protestul declanşat de către ceilalţi magistraţi din ţară, urmează a amâna judecarea cauzei, motive pentru care, amână judecarea cauzei la data de 07 octombrie 2009.