I****** V* M**** P****
Intimat PetentS******* V* A**
Intimat PetentN******** V* V*****
Intimat PetentN******** C*********
Recurent PetentC****** L***** D* F*** F****** D*********
IntimatRespinge plângerile conexe, precizate, ca neîntemeiate. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 03.05.2011.
Amână pronunţarea la data de 03.05.2011. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 26.04.2011.
Amână pronunţarea la data de 26.04.2011. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 19.04.2011.
Admite cererea formulată de apărătorul petenţilor I****** V* M**** P****, S******* V* A** şi N******** V* V*****, prin care solicită amânarea cauzei pentru a lua cunoştinţă de conţinutul înscrisurilor depuse la dosar la acest termen de judecată de către reprezentantul intimatei Comisia Locală de Fond Funciar Dârmăneşti. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 19.04.2011. Pronunţată în şedinţa publică de la 05 Aprilie 2011.
Se emite adresă către Comisia Locală de Fond Funciar Dârmăneşti, pentru a comunica instanţei cum au fost soluţionate cererile cu nr. 363/2005 şi nr. 1451/2006, formulate de petenţi, să comunice exact care este hotărârea prin care petenţii au fost invalidaţi, urmare a acestor cereri – respectiv dacă au fost invalidaţi prin hotărârea nr. 299/2007 sau nr. 278/2007, să înainteze aceste hotărâri, împreună cu anexele lor – privind poziţiile la care se regăsesc petenţii; să comunice, în funcţie de raportul de expertiză şi schiţa de plan anexă, ce vor fi înaintate în copie comisiei, care sunt persoanele ce deţin titluri de proprietate pe terenurile identificate în această expertiză; să înainteze copiile titlurilor de proprietate şi ale actelor primare ale acestor terţe persoane şi să indice punctual ce suprafeţe din titlurile de proprietate ale acestora se suprapun peste terenurile identificate în raportul de expertiză. Prorogă discutarea completării expertizei, după depunerea relaţiilor de către comisie. Amână judecarea cauzei la 5 aprilie 2011 . Pronunţată în şedinţa publică de la 22 Martie 2011.
Admite cererea formulată de apărătorul reclamanţilor, prin care solicită amânarea cauzei, întrucât la acest termen de judecată se află în imposibilitate de prezentare, reţinând obligaţia sa de a depune dovada imposibilităţii de prezentare la termenul de judecată următor. Totodată, admite şi cererea formulată de petenta Iovescu Maria Paula, prin care solicită amânarea cauzei pentru a lua cunoştinţă de conţinutul completării raportului de expertiză. De asemenea, revine cu adresă către expertul cauzei pentru a depune la dosar completarea raportului de expertiză în original şi către Curtea de Apel Piteşti şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru a înainta dosarul de fond. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 22.03.2011, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 01 Martie 2011.
Emite adresă către Comisia Locală de Fond Funciar Dârmăneşti pentru a comunica copie a titlurilor de proprietate emise unor terţe persoane pe terenul ce a aparţinut autorilor reclamanţilor, în punctele Zavracu, pe raza comunei Dârmăneşti, Lunca şi Căminul Casei, sub sancţiunea amenzii judiciare în cuantum de 1000 lei. Admite în parte obiecţiunile formulate de apărătorul petenţilor şi revine cu adresă către expertul cauzei pentru a da lămuriri cu privire la faptul că pe schiţa anexă a raportului de expertiză figurează de două ori punctele 15,16,17, iar în tabelul cu coordonate apar alte puncte, ce nu se regăsesc pe schiţă, respectiv 25,26, 27, 28, urmând ca după comunicarea relaţiilor de către Comisia Locală de Fond Funciar Dârmăneşti să se discute completarea raportului de expertiză privind punerea în teren a actelor de proprietate ale terţilor deţinători şi actele primare în baza cărora au fost emise titlurile de proprietate. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 01.03.2011, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Ianuarie 2011
Admite astfel cum au fost formulate obiecţiunile formulate de către apărătorul petenţilor cu privire la raportul de expertiză întocmit în prezenta cauză de către expertul Vlăsceanu Cornel, sens în care revine cu adresă către expert pentru a completa şi a depune lucrarea conform acestor obiecţiuni. Revine cu adresă către Comisia Locală de Fond Funciar Dârmăneşti pentru a înainta anexa la hotărârea nr.299/2007 pentru petenţii Iovescu, Stănescu şi Nicolescu, cu privire la terenul destinaţie agricolă, cu menţiunea de avertisment amendă. De asemenea, revine cu adresă către Curtea de Apel Piteşti, în vederea înaintării dosarului de fond. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 25.01.2011, pentru când se citează intimatele şi petentul N******** C*********. Pronunţată în şedinţa publică de la 30 Noiembrie 2010.
Acordă termen pentru lipsa dosarului de fond. Se repetă adresa către Tribunalul Argeş să înainteze dosarul de fond. Se emite adresă către Curtea de Apel Piteşti să înainteze dosarul de fond, ce este ataşat la dosarul nr. 3217/109/2010. În baza art. 107, 85 C. pr. civ. se citează petentul N******** C*********. În baza art. 107, 87 pct. 1 C. pr. civ. se citează pârâtele Comisiile Fond Funciar Dîrmăneşti şi Judeţ Argeş. Amână cauza la data de 30 noiembrie 2010. Pronunţată în şedinţa publică din 09 noiembrie 2010.
PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Revine cu adresă către Tribunalul Argeş în vederea înaintării dosarului de fond, precum şi a face demersuri în acest sens. De asemenea, admite cererea formulată de apărătorul petenţilor, prin care solicită amânarea cauzei pentru a lua cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 09.11.2010, pentru când se citează petentul N******** C********* şi intimatele. Pronunţată în şedinţa publică de la 12 Octombrie 2010
Admite obiecţiunile formulate, sens în care se va emite adresă către expert C. Vlăsceanu, ca, potrivit art. 212 C.p.civ. – acesta să refacă raportul de expertiză, ţinând cont de toate elementele dispuse şi având în vedere obiecţiunile prezentate la dosar; cum lucrarea nu corespunde scopului pentru care a fost dispusă, se vor pune în vedere expertului şi disp. art. 108 C.p.civ. Se citează petentul N******** C********* şi intimatele. Fixează termen de judecată la data de 12 octombrie 2010, la cerere. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 22 iunie 2010.
Acordă termen de judecată pentru a da posibilitatea părţilor, potrivit disp. art. 96 C.p.civ., a studia raportul de expertiză tehnică, depus la dosar sub termenul prevăzut de lege şi pentru a formula eventuale obiecţiuni la acesta. Se citează petentul N******** C********* şi intimatele – la adresele indicate în acţiune. Fixează termen de judecată la data de 22 iunie 2010. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 08 iunie 2010.
Acordă termen pentru lipsa raportului de expertiză, sens în care se revine cu adresă către expert inginer Vlăsceanu Cornel, i se pune în vedere acestuia să depună în timp util soluţionării cauzei raportul de expertiză, în caz contrar urmează a fi amendat şi dat în debit. Amână judecarea cauzei la data de 8 iunie 2010, pentru când petenţii Iovescu Maria-Paula, Stănescu V. Ana şi Nicolescu V. Victor, au termen în cunoştinţă şi se citează la adresele indicate petentul Nicolescu Constantin şi intimatele Comisia locală de Fond Funciar Dârmăneşti, judeţul Argeş şi Comisia Judeţeană de Fond Funciar Argeş. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 27 aprilie 2010.
Acordă termen pentru lipsa raportului de expertiză sens în care se revine cu adresă către inginer Vlăsceanu Cornel, i se va pune în vedere acestuia să depună în termen procedural raportul de expertiză. Amână judecarea cauzei la data de 27 aprilie 2010, pentru când reclamanţii Iovescu V. Maria Paula, Stănescu V. Ana, Nicolescu V. Victor, au termen în cunoştinţă şi se vor cita la adresele indicate reclamantul N******** C*********, Comisia locală de Fond Funciar Dârmăneşti, judeţul Argeş şi Comisia Judeţeană de Fond Funciar Argeş. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 30 martie 2010.
Admite cererea de amânarea cauzei formulată de apărătorul petenţilor Iovescu Maria, Stănescu V. Ana şi Nicolescu V. Victor, respectiv de avocat Geabelea Ana, cărora li se pune în vedere să achite onorariul de expert, stabilit de instanţă în sumă de 1000 lei. Acordă termen pentru lipsa raportului de expertiză, sens în care se revine cu adresă către expert -inginer Vlăsceanu Cornel, i se va pune în vedere acestuia să depună în timp util raportul de expertiză. Amână judecarea cauzei la data de 30 martie 2010, pentru când petenţii Iovescu Maria, Stănescu V. Ana şi Nicolescu V. Victor, au termen în cunoştinţă şi se vor cita la adresele indicate petentul N******** C********* şi intimatele Comisia locală de Fond Funciar Dârmăneşti, judeţul Argeş şi Comisia Judeţeană de Fond Funciar Argeş. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 23 februarie 2010.
Se emite adresă către expert C. Vlăsceanu pentru efectuarea raportului de expertiză - care să identifice terenurile ce fac obiectul acţiunii, avându-se în atenţie - atât obiectivele aflate la fila 12 dosar, cât şi identificarea terenurilor în raport de precizarea formulată la acţiune, inclusiv - a se avea în atenţie obiectivele stabilite prin decizia de casare - sub aspectul întinderii dreptului de proprietate al petenţilor, al amplasamentului terenurilor pretinse şi al existenţei terenului la dispoziţia Comisiei Locale de Fond Funciar Dârmăneşti – pentru a se putea aprecia dacă este posibilă reconstituirea în natură a dreptului de proprietate; totodată să se stabilească suprafaţa deţinută în proprietate de cei 3 autori ai petenţilor, şi anume – Nicolescu Ana, Nicolescu Victor şi Pîrîianu Ecaterina – prin efectuarea schiţelor anexe, pentru fiecare autor în parte, să se comunice dacă au fost emise hotărâri de validare pe numele autorilor ori a moştenitorilor, dacă mai există terenuri nevalidate şi dacă cele aflate la dispoziţia comisiei au fost sau nu deja atribuite; de asemenea, expertul să consulte registrele agricole ale Primăriei şi să ia legătura, pentru edificare, cu membrii Comisiei Locale de Fond Funciar Dârmăneşti. Se emite adresă către C****** L***** D* F*** F****** D********* în vederea comunicării suprafeţelor de teren ce apar pe numele autorilor petenţilor, respectiv Nicolescu Ana, Nicolescu Victor şi Pîrîianu Ecaterina – anterior cooperativizării, dacă aceste terenuri au fost solicitate la apariţia legii fondului funciar, de cine anume, ce suprafeţe de teren au fost validate, pe numele cui anume (autor sau moştenitor), dacă mai sunt suprafeţe de teren nevalidate şi care este situaţia prezentă a terenurilor în cauză; totodată, să se comunice care acte au stat la baza emiterii T.P. nr. 80324/1995, în baza căruia este o reconstituire făcută petentului N******** C********* sau unei terţe persoane cu acelaşi nume; de asemenea – se solicită comunicarea tuturor actelor primare care sunt emise pe numele celor 3 autori sau a moştenitorilor acestora. Se citează petentul N******** C********* şi intimatele. Fixează termen de judecată la data de 23 februarie 2010. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 12 ianuarie 2010.
Acordă termen pentru a se comunica intimatelor şi petentului N******** C*********, copia precizării plângerii, formulată de petenţii Iovescu V. Maria-Paula, S******* V* A**, Nicolescu V. Victor. Amână judecarea cauzei la data de 12 ianuarie 2010, pentru când petenţii Iovescu V. Maria-Paula, S******* V* A**, Nicolescu V. Victor, au termen în cunoştinţă şi când se vor cita petentul Nicolescu Constantin şi intimatele Comisia locală de Fond Funciar Dîrmăneşti, judeţul Argeş şi Comisia Judeţeană de Fond Funciar Argeş, la adresele indicate. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 30 noiembrie 2009.
Acordă termen petenţilor pentru a-şi preciza plângerea. Amână judecarea cauzei la data de 30 noiembrie 2009, când petenta Iovescu V. Maria Paula are termen în cunoştinţă şi pentru când se vor cita la adresele indicate petenţii Stănescu V. Ana, Nicolescu V. Victor Nicolescu Constantin, intimatele Comisia locală de Fond Funciar Dîrmăneşti, judeţul Argeş şi Comisia Judeţeană de Fond Funciar Argeş. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 02 noiembrie 2009.