M**** C****** C******* l* c************* L****
ReclamantP*** F******
PârâtAdmite cererea. Dispune restituirea taxei judiciare de timbru. Irevocabila.
Admite cererea privind îndreptarea erorilor materiale. Dispune îndreptarea erorii materiale din cuprinsul sentinţei civile nr. 6586/06.05.2010 în sensul că aceasta a fost pronunţată în dosarul nr. 3514/301/2009 şi nu în dosarul nr. 3541/301/2009, cum greşit s-a menţionat în antetul hotărârii. Dispune îndreptarea erorii materiale din cuprinsul sentinţei civile nr. 6586/06.05.2010 şi din încheierea de şedinţă din data de 31.05.2010, pronunţate în dosarul nr. 3514/301/2009 cu privire la domiciliul pârâtei. Respinge cererea privind restituirea taxei judiciare de timbru în sumă de 3808,5 lei, ca neîntemeiată. Cu apel în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică, azi 28.01.2011.
Stabileşte taxa de timbru în sumă de 3808,5 lei în vederea legalizării sentinţei civile nr. 6586/06.05.2010 pronunţată în dosarul nr. 3541/301/2009 al Judecătoriei Sectorului 3 Bucureşti. Pune în vedere petentei Matei Claudia Cristina să achite taxa de timbru în sumă de 3808,5 lei şi timbrul judiciar în valoare de 5 lei, sub sancţiunea anulării cererii de legalizare. Cu drept de a formula cerere de reexaminare în termen de 3 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 23.09.2010
Admite sesizarea din oficiu
Admite cererea principala. Admite in parte cererea reconventionala. Constata deschisa sucesiunea defunctului Popa Ioan, decedat la data de 08.02.2009. Constata ca u calitate de moştenitori: reclamanta-parata, în calitate de fiica pentru o cota suuccesorala de 3/4 şi pârâta reclamanta în calitate de soţie supravieţuitoare pentru o cota de 1/4. Constata ca masa succesorala se compune din _ activul succesoaral : cota de 1/2 din ap. nr.2 situat în Bucureşti, Aleea Giuegeni, nr.19-23, bl.F 11, sc.1, parter, sector 3, in valoare de 121.950 lei; _ pasivul succesoral : suma de 1667,34 lei reprezentand 1/2 din valoarea creditolor nerambursate acordate de BCR Agentie Th. Pallady. Constata ca sarcinile succesiunii, reprezn. cheltuieli de înmormantare şi parastat sunt de 4128,31 lei. Dispune iesirea din indiviziune a apartilor. Atribuie apartamentul susmentionat pârâtei-reclamante, cu aobligarea acesteia la o sulta in suma de 30.070,67 lei către reclamanta parata. Obliga reclamanta parata catre parata reclamanta la plata sumei de 782,08 lei reprezentand cota parte de 174 din sarcinile succesiunii. Compenseaza in parte cheltuielile de judecata in limita sumei de 854,88 lei si obliga parata reclamanta ccatre reclamanra parata la plata diferentei de 1564,62 lei . Cu apel.
Amână pronunţare la data de 06.05.2010.
probe
Incuviintea pentru ambele parti probele cu interogatoriile reciproce si cate doi martori pentru fiecare parte. Pune in vedere partilor sa indice cu lista, in 5 zile, numele si adresa martorilor, sub sanctiunea decaderii din proba. Ia act ca parata doreste ca interogattoriul reclamantei sa fie adminsitrat in conditiile prev.de art. 223 C.p.c., urmand a se face dovada ca reclamanta este in Germania. In baza art. 1081 al. 2 lit. f C.p.c., aplica amenda judiciara directorului SC BCR SA – Agentia Th. Pallady, in cuantum de 300 lei. Revenirea cu adresa catre SC BCR SA – Agentia Th. Pallady, ca in precedent, cu avertisment de amenda, si totodata sa comunice numele, adresa si CNP-ul directorului in vederea aplicarii amenzii judiciare. Proroga darea in debit a directorului SC BCR SA – Agentia Th. Pallady, pentru termenul urmator, cand se vor depune la dosar relatii de la BCR in sensul de mai sus. Cu drept de reexaminare in 15 zile de la comunicare in ceea ce priveste masura amendarii.
in vederea incheierii unei tranzactii
pentru administrare probe
protest magistrati si grefieri
admite cererea de scutire de la plata taxei de timbru
PENTRU A SE LUA CUNOSTINTA DE ACTE
Pune in vedere paratei sa faca dovada achitarii taxei de timbru, pentru primul capat de cerere, in cuantum de 19,3 lei si timbru judiciar de 3 lei, pe capatul doi de cerere 323,26 lei si timbru judiciar de 3 lei si pe capatul trei de cerere 6196,52 impartit la 5 si timbru judiciar de 5 lei, sub sanctiunea anularii cererii reconventionale ca netimbrata. Acorda termen la 11.06.2009 C1 ora 8,30
Pentru a da paratului posibilitatea sa ia cunostinta de continutul cererii de chemare in judecata si de inscrisurile depuse la dosar urmeaza a amana cauza potrivit art.96 Cpc Acorda termen la 07.05.2009 C1 ora 8,30