A******** D* P********** N** 2* B******* P*** R****** M**** C******
ReclamantS**** I****
PârâtIa act de renunţarea la judecată de către creditoarea reclamanta Asociaţia de Proprietari nr. 27 Botoşani, cu sediul în Botoşani, str. Pacea Punct Termic II, împotriva pârâtului S**** I****, cu domiciliul în Botoşani, str. Curcubeului, nr. 3, bl. 3, sc. C, ap. 16. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi,03.06.2009.
Văzând delegaţia consilierului juridic, precum şi faptul că acesta nu a prezentat dovada calităţii de angajat al Asociaţiei de Proprietari nr. 27 Botoşani, instanţa apreciază că acesta nu reprezintă reclamanta. Potrivit art. 68 alin.4 C.proc.civ. dacă mandatul este dat unei alte persoane decât unui avocat mandatarul nu poate pune concluzii decât prin avocat, cu excepţia consilierului juridic, care potrivit legii reprezintă partea. Expresia „reprezintă partea potrivit legii” face trimitere la Legea nr. 514/2003. privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic care în art. 2 prevede că un consilier juridic poate să fie numit în funcţie sau angajat în muncă, în condiţiile legii. Prin urmare, exercitarea profesiei de consilier juridic se grefează exclusiv, fie pe un raport de serviciu, în condiţiile prevăzute de Legea nr. 188/1999, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, fie pe un raport juridic de muncă, rezultat din încheierea unui contract individual de muncă, în baza Codului Muncii (Legea nr. 53/2003). De altfel, şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie s-a pronunţat în acest sens printr-o decizie dată în recurs în interesul legii - nr. XXII din 12 iunie 2006- arătând că activităţile judiciare, de consultanţă, reprezentare şi asistenţă juridică, de redactare a actelor juridice şi a acţiunilor introductive de instanţă, cu posibilitatea atestării identităţii părţilor, a conţinutului şi a datei actelor, apărarea drepturilor şi intereselor legitime ale persoanelor fizice şi juridice, în raporturile cu autorităţile publice, instituţiile, orice alte persoane, române şi străine, sunt activităţi permise consilierilor juridici doar în condiţiile reglementate de Legea nr. 514/2003, cerinţe care nu sunt îndeplinite în speţă. Pe cale de consecinţă, în vederea respectării dreptului la apărare al reclamantei, instanţa urmează să citeze Asociaţia de Proprietari nr. 27 Botoşani. Totodată i se pune reclamantei să facă dovadă că în anii 2006 şi 2007 nu au avut loc adunări generale ale Asociaţiei şi să depună la dosar o listă cu calculul separat al penalităţilor, cuprinzând data scadenţei pentru fiecare sumă, numărul de zile de întârziere şi procentul aplicat.
Vâzând delegaţia consilierului juridic, precum şi faptul că acesta nu a prezentat dovada calităţii de angajat al Asociaţiei de Proprietari nr. 27 Botoşani, instanţa apreciază că acesta nu reprezintă reclamanta. Potrivit art. 68 alin.4 C.proc.civ. dacă mandatul este dat unei alte persoane decât unui avocat mandatarul nu poate pune concluzii decât prin avocat, cu excepţia consilierului juridic, care potrivit legii reprezintă partea. Expresia „reprezintă partea potrivit legii” face trimitere la Legea nr. 514/2003. privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic care în art. 2 prevede că un consilier juridic poate să fie numit în funcţie sau angajat în muncă, în condiţiile legii. Prin urmare, exercitarea profesiei de consilier juridic se grefează exclusiv, fie pe un raport de serviciu, în condiţiile prevăzute de Legea nr. 188/1999, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, fie pe un raport juridic de muncă, rezultat din încheierea unui contract individual de muncă, în baza Codului Muncii (Legea nr. 53/2003). De altfel, şi Înalta Curte de Casație și Justiție s-a pronunțat în acest sens printr-o decizie dată în recurs în interesul legii- nr. XXII din 12 iunie 2006- arătând că activităţile judiciare, de consultanţă, reprezentare şi asistenţă juridică, de redactare a actelor juridice şi a acţiunilor introductive de instanţă, cu posibilitatea atestării identităţii părţilor, a conţinutului şi a datei actelor, apărarea drepturilor şi intereselor legitime ale persoanelor fizice şi juridice, în raporturile cu autorităţile publice, instituţiile, orice alte persoane, române şi străine, sunt activităţi permise consilierilor juridici doar în condiţiile reglementate de Legea nr. 514/2003, cerinţe care nu sunt îndeplinite în speţă. Pe cale de consecinţă, în vederea respectării dreptului la apărare al reclamantei, instanţa urmează să citeze Asociaţia de Proprietari nr. 27 Botoşani, punându-i în vedere consilierului juridic delegat să facă dovada reprezentării părţii în condiţiile art. 68 C.proc.civ. Totodată i se pune reprezentantului reclamantei să facă dovadă că în anii 2006 şi 2007 nu au avut loc adunări generale ale Asociaţiei şi totodată să depună la dosar şi fişa cu calculul separat al penalităţilor, cu evidenţierea numărului de zile, a scadenţei pentru fiecare sumă şi a procentului aplicat.