G****** N***
InculpatG****** V* C******
InculpatRespinge cererea de schimbare a încadrării juridice a faptei pentru care inculpatul G. N. a fost trimis în judecată, respectiv cea prevăzută de art.174 Cod penal în infracţiunea prevăzută de art. 174 Cod penal cu aplicarea art. 73 lit. b Cod penal, formulată de inculpat prin apărător. Pentru săvârşirea infracţiunii de omor prev. de art.174 Cod penal, condamnă pe inculpatul GO. N la pedeapsa de 12 ani închisoare şi 5 ani interzicerea drepturilor prev. de art. 64 lit. a şi lit.b Cod penal. Pe durata executării pedepsei interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 lit.a şi b Cod penal în condiţiile art.71 Cod penal. În baza art.350 alin.1 Cod procedură penală, menţine măsura arestării preventive a inculpatului G. N., iar în baza art. 88 alin. 1 Cod penal, deduce din pedeapsa aplicată, durata reţinerii şi arestării preventive, începând cu data de 9 noiembrie 2008 la zi. Pentru săvârşirea infracţiunii de lovire şi alte violenţe prev. de art. 180 alin. 1 Cod penal, condamnă pe inculpatul G. .C.la pedeapsa de 2 luni închisoare . Interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a-II-a şi lit. b Cod penal, în condiţiile art. 71 Cod penal. În baza art.81 alin.1 Cod penal, suspendă condiţionat executarea pedepsei şi fixează termen de încercare de 2 ani şi 2 luni , conform art. 82 alin. 1 Cod penal. În baza art.359 alin.1 Cod procedură penal, atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal privind revocarea suspendării condiţionate în cazul comiterii unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare fixat, termen care începe să curgă de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare. În baza art.71 alin.5 Cod penal, pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei , se suspendă şi executarea pedepsei accesorii. Ia act că în cauză nu este constituire de parte civilă. Dispune conservarea în continuare a mijlocului material de probă înregistrat la poz.52/2009 din registrul corpurilor delicte a Tribunalului Vaslui ( colet sigilat cu sigiliul tip MI nr. 12888 ). În baza art.191 alin.2 Cod procedură penală, obligă pe inculpatul G. N.să plătească statului cheltuieli judiciare în sumă de 2615 lei , din care suma de 200 lei pentru onorariu apărător din oficiu, se va avansa din fondurile Ministerului Justiţiei, iar pentru inculpatul G. C. suma de 100 lei cu acelaşi titlu. Cu apel în 10 zile de la comunicare .
amână propunţarea cauzei la 16.09.2009 ora 13,00
pentrru lipsa martorilor din lucrări.pentru a fi citaţi martorii propuşi de inculpat în apărare.Constată că măsura arestării preventive luată faţă de inculpatul GO. N.prin Încheierea 36/10.11.2008 a Tribunalului Vaslui , în baza căreia s-a emis mandat de arestare preventivă nr. 51/U din 10.11.2008, este legală şi temeinică. În baza art. 300 ind.2 Cod procedură penală rap. la art. 160 ind.b alin.3 Cod procedură penală, menţine arestarea preventivă a inculpatului În baza art. 300 ind.2 Cod procedură penală rap. la art. 160 ind.b alin.3 Cod procedură penală, menţine arestarea preventivă a inculpatului G.N. în prezent aflat în stare de arest preventiv la Penitenciarul de maximă siguranţă Iaşi, trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de omor prev. de art.174 Cod penal, măsura urmând a fi verificată în termenul prevăzut de art. 160 ind. b Cod pr. penală Se va face adresă şi se va comunica măsura dispusă administraţiei locului de deţinere,Penitenciarul de maximă siguranţă Iaşi . Cu drept de recurs în 24 ore de la pronunţare.
pentru audierea martorilor din lucrări în prelungirea probatoriului.În baza art. 300 ind.2 Cod procedură penală rap. la art. 160 ind.b alin.3 Cod procedură penală, menţinerea măsurii arestării preventive a inculpatului G.N., dispusă prin Încheierea nr. 36/10.11.2008 a Tribunalului Vaslui , în baza căreia s-a emis mandat de arestare preventivă nr. 51/U din 10.11.2008, trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de omor prev. de art.174 Cod penal, măsura urmând a fi verificată în termenul prevăzut de art. 160 ind. b Cod pr. penală.
pentru citarea martorilor din lucrări lipsă cu mandate de aducere şi a inculpatului Golache Costiocă.
pentru administrarea probelor cu audierea martorilor din lucrări.Menţine măsura arestării preventiove luată împotriva inculpatului.
În baza art.300 ind.1 alin.1 Cod procedură penală, constată că măsura arestării preventive luată împotriva inculpatului G****** N*** în prezent deţinut în Penitenciarul cu regim închis Vaslui trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de omor prev. de art.174 Cod penal, este legală şi temeinică. În baza art.300 ind.1 alin.3 Cod procedură penală, menţine arestarea preventivă a inculpatului dispusă prin încheierea nr. 36/10.11.2008 a Tribunalului Vaslui , în baza căreia s-a emis mandat de arestare preventivă nr. 51/U din 10.11.2008, măsura urmând a fi verificată în termenul prevăzut de dispoziţiile art.160 ind. b Cod procedură penală. Se va face adresă şi se va comunica măsura dispusă administraţiei locului de detenţie Penitenciarului cu regim închis Vaslui. Suma de 100 lei reprezentând onorariu pentru apărător desemnat din oficiu pentru verificarea legalităţii şi temeiniciei măsurii arestării preventive, va fi suportată din fondurile Ministerului Justiţiei Cu drept de recurs în termen de 24 ore de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi , 24 februarie 2009 .