T***** S**** I***** A******
IntimatD********* G******
IntimatS* O******* S* - B******** -********* A****
RecurentAdmite acţiunea precizată. Obligă pe pârâta SC Omniasig SA să plătească reclamantei suma de 28568, 46 lei reprezentând contravaloare prejudiciu, precum şi la plata dobânzii legale aferente calculată de la data formulării acţiunii, 14.04.2009 şi până la plata efectivă a debitului. Obligă pe pârâtă să plătească reclamantei cheltuieli de judecată în cuantum de 2274 lei. Cu drept de recurs. Pronunţată în şedinţa publică din 14.01.2011.
Amână pronunţarea la 14.01.2011. Cu drept de recurs , odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 07.01.2011
Admite cererea formulată de reprezentantul pârâtei şi acorda un nou termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul completării la raportul de expertiză, raportat şi la susţinerile acestuia, ca şi la faptul că lucrarea de specialitate nu a fost ataşată la dosar în termen util de către serviciul arhivă. Amână judecarea cauzei la data de 07.01.2011. Cu drept de recurs, odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 03.12. 2010.
Admite în parte obiecţiunile la raportul de expertiză , respectiv pentru punctele a) şi b) din notele scrise depuse de pârâtă la filele 164-165 ale dosarului , urmând ca expertul să ia în calcul la soluţionarea obiectivelor stabilite de instanţă şi menţiunea consemnată de agentul constatator în procesul verbal de contravenţie nr. 2300320 din 12.01.2009 încheiat de IPJ Argeş BSCMU Piteşti „ Atenţie : Posibil art.51 din OUG nr. 195/2002”, respectiv să stabilească prin calcule matematice viteza posibilă de rulare a autoturismului cu numărul de înmatriculare AG-99-CXG în momentul impactului şi dacă această viteză, în condiţiile spaţiului restrâns din parcare, respectiv de 5 m , era de natură a genera avariile prezentate de autovehiculul înmatriculat sub nr. OT-19-AUR. Respinge celelalte obiecţiuni formulate de pârâtă , ca neîntemeiate. Respinge cererea de refacere în totalitate a raportului de expertiză ,urmând a se emite adresă către expertul cauzei , în sensul de a exprima punctul de vedere faţă de obiecţiunile încuviinţate, ataşându - se adresei şi o copie de pe notele scrise depuse de pârâtă. Cu drept de recurs, odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 12.11.2010.
Amână pronunţarea asupra obiecţiunilor la raportul de expertiză la data de 12.11.2010. Cu drept de recurs, odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 05.11.2010.Amână judecarea cauzei la 03.12.2010.
Admite cererile formulate de apărătorul reclamantei şi de către expert, de acordarea a unui nou termen de judecată , urmând a se reveni cu adresă către expert, cf. filei 139 a dosarului, cu avertisment de amendă, potrivit disp. art. 108/1, pct.2, lit.c Cod Proc. Civilă. Citează pârâta SC Omniasig SA Bucuresti - Sucursala Argeş. Amână judecarea cauzei la 05.11.2010. Cu drept de recurs , odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţă publică, azi 01.10.2010.
Revine cu adresă către expert, cf filei 135 a dosarului, cu menţiunea în atenţia biroului expediţie, de a se completa corect adresa expertului. Citează pârâta SC OMNIASIG SA BUCURESTI - SUCURSALA ARGES. Amână judecarea cauzei la 01.10.2010. Cu drept de recurs , odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţă publică, azi 02.07.2010.
Încuviinteaza pentru reclamanta, în baza disp. art. 167 Cod pr civ proba cu expertiza specialitatea autovehicule circulatie rutiera . In baza disp. art 201 pct.5 Cod pr civ, încuviinteaza pentru reclamanta expert consilier în persoana dl. Ivan Florian, luând act ca reclamanta prin apărător renunta la audierea acestuia in calitate de martor. Prin tragere la sorţi desemnează expert auto pe dl.Racota Radu Mircea. Stabileste onorariul suma de 650 RON în sarcina reclamantei, în termen de 5 zile de la data numirii expertului, sub sancţiunea decăderii din proba ( se permite depunerea chitanţei de plată , cu viza judecătorului de serviciu, la grefierul de şedinţă). Emite adresă către expert, in măsura in care reclamanta face dovada achitării onorariului, cu copia incheierii de sedinta prin care s-au dispus obiectivele, cu menţiunea de a cita părţile la domiciliile ce i se comunică şi a anexa dovada în acest sens, aducand la cunoştinţă că refuzul de a primi lucrarea sau nedepunerea lucrării în termenul fixat se sancţionează cu amendă judiciară, potrivit disp. art. 108/1, pct.2, lit.c Cod Proc. Civilă Stabileste următoarele obiective ale lucrării: 1.sa se precizeze , în funcţie de actele dosarului şi raportat la avariile rezultate dacă accidentul de circulaţie s-a produs in locul şi împrejurările evidenţiate în declaraţiile părţilor şi p.v de contravenţie, stabilind dinamica producerii acestui evenimet rutier ; 2.să se precizeze dacă există exista posibilitatea ca autoturismul proprietatea reclamantei să se fi aflat în mişcare, în momentul producerii accidentului, având in vedere şi adresa emisa de SC AUTO WORLD PARK SRL din data de 17.02.2009, ca şi toate documentele dosarului 3.să se stabileasca daca cuantumul prejudiciului este în acord cu defecţiunile constatate la momentul producerii accidentului ( daca a fost respectată sau nu nota de constatare; 4.să se stabilească în raport de normele legale în materie şi de avariile prezentate de autovehicul care este cuantumul despăgubirilor la care reclamanta este îndreptăţită 5.să se aibă în vedere data de achiziţie a autoturismului Ia act de precizarea depusa de reclamanta prin apărător prin care solicita şi dobânda legala calculata la suma solicitata, începând cu data cererii de chemare în judecată. Citeaza parata SC Omniasig SA Bucuresti - Sucursala Arges, conform . art.85 şi 107 Cod pr civ. Amana judecarea cauzei la 02.07.2010. Cu drept de recurs , odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţă publică, azi 28.05.2010.
Comunica catre pârâta SC Omniasig SA Bucureşti - Sucursala Argeş un exemplar al interogatoriului, ce se citeaza cu menţiunea de a răspunde la interogatoriu şi a-l remite la dosar, sub sancţiunea prev. de art 225 Cpc . În vederea administrării probatoriului amana judecarea cauzei la 28.05.2010. Cu drept de recurs , odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţă publică, azi 16.04.2010
Constatând utile, concludente şi pertinente probele solicitate admite în baza disp. art. 167 cod proc civilă probatoriul solicitat de reclamanta prin apărător, respectiv înscrisuri, interogatorii, proba testimoniala in cadrul careia sa fie audiati doi martori, luând act ca se obliga sa depună in termen de 5 zile cu lista numele şi domiciliile acestora in vederea citării, iar în caz contrar să îi înfăţişeze necitaţi in vederea audierii sub sancţiunea decăderii din proba Admite şi proba cu înscrisuri solicitata de pârâta SC OMNIASIG SA BUCURESTI prin intampinare. Proroga discuţiile asupra utilităţii şi pertinenţei probei cu expertiză de specialitate , după administrarea primelor categorii de probe încuviinţate. Pune in vedere reclamantei prin apărător să depună in doua exemplare interogatoriul pentru pârâta SC OMNIASIG SA BUCURESTI - SUCURSALA ARGES in vederea comunicarii şi cita parata cu mentiunea de a răspunde la interogatoriu, in condiţiile în care reclamanta va depune interogatoriu la dosar. Citeaza paratul D********* G****** cu mentiunea „ prezentarii la interogatoriu” sub sanctiunea prev de art 225 Cpc . Amana judecarea cauzei la 16.04.2010. Cu drept de recurs , odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţă publică, azi 26.02.2010.
Respinge excepţia de prematuritate a formulării acţiunii invocată de pârâtă SC Omniasig SA prin întâmpinare. Stabileşte termen în vederea continuării judecăţii la 26.02.2010, pentru când părţile se vor cita. Cu drept de recurs , odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţă publică, azi 15.01.2010.
Instanta ia act ca reclamanta prin apărător face dovada plăţii taxei judiciare de 1114 lei şi a timbrului judiciar de 4,50 lei. Proroga discutarea excepţia prematurităţii introducerii cererii invocată de pârâtă prin întâmpinare, în condiţii de contradictorialitate, fata de lipsa de procedura de la acest termen Instanta ia act de sustinerea pârâtului ca intenţioneaza sa formuleze cerere de chemare în garantie cu SC Omniasig. Citează parata SC OMNIASIG SA BUCURESTI - SUCURSALA ARGES, cu exemplar inscrisuri şi prin fax. Amână judecarea cauzei la 15.01.2010. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi 20.11. 2009.
Pune in vedere reclamantei prin apărător sa facă dovada plăţii taxei judiciare de 1.114 lei sub sancţiunea anularii cererii ca netimbrata. Proroga excepţia prematurităţii introducerii cererii invocată de pârâtă prin întâmpinare, ce va fi luată în discuţie la următorul termen de judecată, după depunerea înscrisurilor. Citează parata SC OMNIASIG SA BUCURESTI - SUCURSALA ARGES. Amână judecarea cauzei la 20.11.2009. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi 30.10. 2009
Amână judecarea cauzei la 30.10.2009. Cu drept de recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi 18 Septembrie 2009.
Raportat la conţinutul întâmpinării, admite pentru ambele părţi proba cu inscrisuri, constatând ca fiind concludentă, pertinentă şi utilă, putând duce la dezlegarea pricinii inclusiv cât priveşte excepţia prematurităţii introducerii cererii invocată de pârâtă prin întâmpinare, ce va fi luată în discuţie la următorul termen de judecată , după depunerea înscrisurilor , admiţând şi cererea reclamantei prin apărător , dând posibilitatea acesteia să răspundă excepţiei şi să depună acte în acest sens. . Reia procedura de citare cu pârâţii. Amână judecarea cauzei la 18.09.2009. Cu drept de recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 26.06.2009.
Ia act de precizarea cadrului procesual subiectiv pasiv facuta la acest termen de judecata şi dispune introducerea in cauză in calitate de parat şi a SC OMNIASIG SA, ce va fi citată la adresa indicata, cu copie actiune şi cerere precizatoare. Pune în vedere reclamantei prin apărător sa achite timbru judiciar de 5 lei . Reia procedura de citare cu pârâţii. Amână judecarea cauzei la 26.06.2009. Cu drept de recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 22 Mai 2009.