S***** A***** C*********
PetentI***** V*****
IntimatAdmite plângerea. Anulează procesul verbal de contravenţie seria AZ nr.0015749/10.05.2009. Exonerează petentul de plata amenzii contravenţionale. Înlătură cele 2 puncte de penalizare. Ia act că nu se solicită cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică astăzi 15 ianuarie 2010.
de revine cu adresă către IPJ pentru poză clară radar
Admite cererea formulată de apărătorul petentului şi acordă termen de judecată pentru a se lua la cunoştinţă de acte . Din oficiu, instanţa va dispune emiterea adresei către intimat, pentru a comunica dacă a existat cumva vreun operator la momentul efectuării autotestului ( la ora indicată în procesul verbal ) ; dacă a fost cazul depistării unor defecte şi care sunt acestea. De asemenea, având în vedere obligativitatea alinierii la necesităţile principiilor jurisprudenţiale ale C.E.D.O, potrivit cărora sarcina probaţiunii incumbă intimatului , solicită petentul ca acesta să prezinte seria şi numărul de identificare a aparatului radar, dovada omologării aparatului radar , buletinul de verificare metrologică a aparatului radar , atestatul sau certificatul utilizatorului aparatului din care să reiese capacitatea acestuia în mânuirea şi interpretarea datelor înregistrate de aparat.. De asemenea , solicităm să explice intimatul de ce nu mai deţin poze radar , întrucât aveau obligaţia să le păstreze 6 luni. Amână cauza la data de 20 noiembrie 2009, pentru când se citează intimatul.
acordarea unui nou termen de judecată pentru ca astfel activitatea judecătorului să se desfăşoare în condiţii de normalitate, echilibru şi reală independenţă.
Emiterea adresei către intimat, pentru a ne comunica dacă a existat cumva vreun operator la momentul efectuării autotestului ( la ora indicată în procesul verbal ) ; dacă a fost cazul depistării unor defecte şi care sunt acestea. De asemenea, având în vedere obligativitatea alinierii la necesităţile principiilor jurisprudenţiale ale C.E.D.O, potrivit cărora sarcina probaţiunii incumbă intimatului, solicităm să depuneţi pozele radar , seria şi numărul de identificare a aparatului radar, dovada omologării aparatului radar, buletinul de verificare metrologică a aparatului radar, atestatul sau certificatul utilizatorului aparatului din care să reiese capacitatea acestuia în mânuirea şi interpretarea datelor înregistrate de aparat. Citarea intimatului cu menţiunea de a depune întâmpinare . Acordă termen de judecată la data de 18 septembrie 2009.