Dosar 5319/291/2009 din 06.11.2009

delapidarea (art. 215 ind.1 C.p.)


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 5319/291/2009
Data dosar:
06.11.2009
Instanta:
Judecătoria Roman
Departament:
-
Obiect:
delapidarea (art. 215 ind.1 C.p.)
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 29.03.2011 la ora 09:00

    Complet: Amanat Samson
  • Încheiere

    ADMITE CEREREA DE ÎNVESTIRE CU FORMULĂ EXECUTORIE.

  • Sedinta din data de 19.03.2010 la ora 09:00

    Complet: 1ca
  • Soluţionare

    Având nevoie de timp pentru a delibera amână pronunţarea la data de 26.03.2010. Pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare, prev. şi ped. de art. 2151alin. 1 Cod penal,cu aplicarea art 41 alin 2 şi 42 cod penal condamnă pe inculpat O**** D*** , la 1(un) an închisoare. În baza art. 81 Cod penal, dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicate şi pune în vedere inculpatului disp. art. 82 Cod penal, referitoare la durata termenului de încercare care este de 3( trei) ani . Pune în vedere disp. art. 83 şi 84 Cod penal referitoare la revocarea măsurii suspendării în cazul comiterii unei infracţiuni în termenul de încercare şi, respectiv în cazul neexecutării obligaţiilor civile stabilite prin prezenta hotărâre. Aplică inculpatului pedeapsa accesorie de interzicere a drepturilor prev.de art.64, alin.1,lit.a, teza a II-a şi lit.b, din acelaşi cod, pe durata şi în condiţiile prev.de art.71 Cod.pen. Potrivit dispoziţiilor art.71, alin.4, Cod.pen, pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale se suspendă de drept şi executarea pedepsei accesorii. În baza art. 346 Cod proc.pen. , rap. la art. 14 alin. 3 lit. b Cod proc.pen. , cu aplic. art. 998 Cod civil, obligă inculpatul să plătească părţii vătămate SC LOSAM MELAPAL SRL Ghimbav reprezentată constituită parte civilă în cauză , suma de 37 347,09 lei , reprezentând prejudiciul creat societăţii. Respinge solicitarea părţii vătămate de obligare a inculpatului la plata cheltuielilor judiciare conf art 193 cod proced penală În baza art. 189 alin. 1 Cod proc.pen. onorariul apărătorului desemnat din oficiu (avocatLazăr Dorina ), în sumă de 200 lei , va achitat din fondurile Ministerului de Justiţie. Potrivit art. 191 alin. 1 Cod proc. pen. , obligă pe inculpat să plătească statului suma de 500 lei, reprezentând cheltuieli judiciare avansate în cauză. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare . Pronunţată în şedinţa publică din data de 26.03.2010 .

  • Sedinta din data de 19.02.2010 la ora 09:00

    Complet: 1ca
  • Amânat

    Repetă procedura de citare cu martorii lipsă, cu mandat de aducere. Pune în vedere apărătoarei părţii civile să depună precizări cu privire la prejudiciul efectiv, în sensul scăderii valorii palului restituit.

  • Sedinta din data de 22.01.2010 la ora 09:00

    Complet: 1ca
  • Amânat

    Amână judecarea cauzei la data de 19 februarie 2010, pentru când, părţile au TC., iar inculpatul va prezenta înscrisuri în apărare şi un martor în circumstanţiere. Se va pronunţa cu privire la obiecţiunile la raportul de expertiză formulate de partea civilă, prin apărător. Se vor cita martorii din lucrări.

  • Sedinta din data de 03.12.2009 la ora 09:00

    Complet: 8cp
  • Amânat

    Amână judecarea cauzei la data de 22 ianuarie 2010 , pentru când, se va repeta procedura de citare cu părţile. Se va emite mandat de aducere pentru inculpat. Dispune plata onorariului de avocat, pentru apărătorul desemnat din oficiu, în sumă de 50 lei, pentru avocat Iuliana Danciu din Baroul de Avocaţi Roman, pentru inculpat, care va fio achitat din Fondurile Ministerului de Justiţie.

Flux dosar


Actualizare GRPD