C******* F******
Intimat ReclamantC****** L***** P***** S********* D******** D* P********** N****** B*******
Recurent PârâtC****** J******** P***** S********* D******** D* P********** V*****
Intimat PârâtT********* G** G*******
Recurent IntervenientAdmite cererea. Încuviinţează onorariul definitiv în sumă de 1000 lei pentru raportul de expertiză efectuat de către d-l expert CLĂIANU TITU în dosarul 5421/288/2009 Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică astăzi 12 noiembrie 2010.
Admite acţiunea în parte. Respinge cererea de intervenţie formulată de către intervenientul Teodorescu Gheorghe( fila 28) ca neîntemeiată. Obligă Comisia Locală Nicolae Bălcescu să emită reclamantului procese verbale de punere în posesie pentru suprafeţele de 7491,70 m.p., identificată pe schiţa anexă nr.6(fila 150 dosar) la raportul de expertiză efectuat de către expert Clăianu Titu, între punctele 8,10, 14 şi 15;de 2500 m.p. punctul Bodeasca, tarlau 93, identificată pe schiţa anexa 2 la raportul de expertiză (fila 146). Obligă Comisia Locală Nicolae Bălcescu să-l pună în posesie pe reclamant şi să emită procele verbale de punere în posesie asupra terenului pădure în suprafaţă de 5000 m.p. astfel cum a fost identificat în anexa nr.3, la raportul de expertiză(fila 147). Obligă Comisia Judeţeană Vâlcea să emită titlul de proprietate pentru suprafeţele mai sus menţionate pe numele reclamantului, în calitate de moştenitor al defunctei Ciobotea Maria . Respinge capătul de cerere privind daunele cominatorii, ca neîntemeiat. Obligă Comisia Locală Nicolae Bălcescu la plata cheltuielilor de judecată în sumă de 1000 lei faţă de reclamant. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică astăzi 17 septembrie 2010.
Amână pronunţarea la data de 17 septembrie 2010.
Acordă termen de judecată pentru a se lua la cunoştinţă de raportul de expertiză tehnică.
Acordă termen pentru lipsa raportului de expertiză tehnică. Revine cu adresă către expert cu avertisment de amendă.
Acordă termen şi revine cu adresă către expert să efectueze lucrarea.
Revine cu adresă către d.l. expert Clăianu T itu. Emite adresă reclamantului să achite onorariul provizoriu sub sancţiunea suspendării cauzei prevăzută de art.155 cod procedură civilă.
pentru administrarea probatoriului
Amână cauza în vederea efectuări expertizei topografice de către expert Clăianu Titu
Repune cauza pe rol în vederea com pletării probatoriului şi acordă termen de judecată la data de 5 februiarie 2009 cu citarea părţilor. Pronunţată în şedinţa publică azi 21 decembrie 2009-
amână pronunţarea la data de 21 decembrie 2009
Încuviinţează în principiu cererea de intervenţie formulată de intervenientul Teodorescu Gh. Gheorghe . Din oficiu , dispune emiterea adresei către pârâta Comisia Locală Nicolae Bălcescu prin care se va solicita comunicarea hotărârii de validare a lui C******* F****** de pe urma mamei sale Ciubotea Maria , care i-a donat fiului suprafaţa de 1,5 ha , din care 10000 mp teren arabil şi 5000 mp pădure Dispune citarea celor două comisii Pune în vedere apărătorului intervenientului să timbreze în termen de 5 zile cererea de intervenţie . Dispune ataşarea dosarelor 1095/288/2006 şi a dosarului nr. 2425/288/2006 Amână cauza la data de 18 decembrie 2009 .
Dispune emiterea adresei către serviciul arhivă al instanţei pentru a fi ataşate dosarele nr. 1095/288/2006 şi 2425/288/2006, ambele ale Judecătoriei Rm-Vâlcea . Din oficiu, dispune emiterea adresei către Comisia Locală de Aplicare a legii Fondului Funciar Nicolae Bălcescu , pentru a ne înainta hotărârea de validare pentru moştenitorii Teodorescu Gh.Gheorghe şi Teodorescu Gh.Petre, potrivit sentinţei civile nr. 2273/23.04.2007. Dispune citarea intervenientului Teodorescu Gh.Gheorghe , pentru a justifica interesul. Va proroga discutarea admisibilităţii cererii de intervenţie formulată de Teodorescu Gheorghe, la următorul termen de judecată. Dispune citarea părţilor care nu au termenul în cunoştinţă.
acordarea unui nou termen de judecată pentru ca astfel activitatea judecătorului să se desfăşoare în condiţii de normalitate, echilibru şi reală independenţă.
PENTRU A SE COMUNICA ÎNTÂMPINAREA RECLAMANTULUI ŞI A SE CITA PĂRŢILE.