R*** D******
Apelant InculpatS* S***** C****** S**
Intimat Parte vătămatăS* C****** P** S**
Intimat Parte civilăT**** M*****
Intimat Parte civilăS* S** T******** S**
Intimat Parte civilăIn baza art. 208 alin 1 - 209 alin 1 lit a , e g si i cod penal cu aplicarea art. 41 alin 2 coe penal si art. 37 lit b cod penal condamna pe inculpatul R*** D****** la pedeapsa de 7 ani inchisoare pentru sav infractiunii de furt calificat in forma continuata. In baya art. 71 cod penal interzice inculpatului drepturile prev. de art. 64 in baza art. 350 cod proc mentine starea de arest a inculatului. cu apel
Amanat lipsa aparare inculpat.
Respinge cererea inculpatului, formulată prin apărător ales de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura obligării de a nu părăsi localitatea. În baza art. 300 2 Cod procedură penală constată că măsura arestării preventive a inculpatului R*** D****** . În baza art. 3002 coroborat cu art. 160b alin 3 din C.pr.pen. menţine măsura arestării preventive a inculpatului arestat în baza mandatului de arestare preventivă nr. 17/UP/06.10.2009, constatând că motivele care au determinat arestarea preventivă impun în continuare privarea de libertate a acestuia. Cu drept de recurs în termen de 24 ore de la pronunţare pentru procuror şi de la comunicare pentru inculpat. Pe fondul cauzei: Amână judecarea cauzei, în vederea continuării cercetării judecătoreşti şi acordă termen de judecată la data de 12.07.2010, Completul 1 penal cu citarea inculpatului in penitenciarul Slobozia, a părţii vătămate, a părţii civile S* S** T******** S** Bacău şi martorul din acte Şăcăileanu Daniel, cu mandat de aducere cu însoţitor, atât de către organele de poliţie cât şi de organele jandarmeriei.
Încuviinţează pentru inculpat proba în circumstanţiere cu doi martori . Pune în vedere inculpatului, prin apărător să depună acte în circumstanţiere şi în termen de 5 zile de la încuviinţare, lista cu martori cu adresele acestora în vederea citării lor. Amână judecarea cauzei şi fixează termen de judecată data de 14.06.2010, Completul 1 penal, cu citarea inculpatului şi a martorului Sencu Ionuţ la locul de deţinere, a părţii vătămate, a parţii civile S* S** T******** S** Bacău, iar martorul Şăcăileanu Daniel cu avertisment de amendă
În baza art. 300 2 Cod procedură penală constată că măsura arestării preventive a inculpatului R*** D****** , este legală şi temeinică. În baza art. 3002 coroborat cu art. 160b alin 3 din C.pr.pen. menţine măsura arestării preventive a inculpatului arestat în baza mandatului de arestare preventivă nr. 17/UP/06.10.2009, constatând că motivele care au determinat arestarea preventivă impun în continuare privarea de libertate a acestuia. Cu drept de recurs în termen de 24 ore de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 26.04.2010.
Ia act de faptul că S* S** T******** S** Bacău se constituie parte civilă cu suma de 470 lei, sumă ce constituită din 370 lei contravaloarea a 100 litri motorină şi 100 lei contravaloare buşonului rezervorului de motorină. În baza art. 198 lit. b, alin 3, aplică amendă judiciară în cuantum de 700 lei, apărătorului ales al inculpatului, avocat Zane George Dan. Amână judecarea cauzei, pentru lipsă de apărare a inculpatului şi fixează termen de judecată pentru verificarea măsurii arestării preventive a inculpatului, în baza art. 300 ind. 2, Cod procedură penală, pentru data de 26.04.2010, cu citarea inculpatului la locul de deţinere şi pe fondul cauzei fixează termen de judecată pentru data de 17.05.2010 Completul 1 penal, cu citarea inculpatului la locul de deţinere, a părţii vătămate, a părţii civile S* S** T******** S** Bacău şi a martorilor Sencu Ionuţ şi Şăcăileanu Daniel cu avertisment de amendă având în vedere starea de arest a inculpatului. Emite adresă către Baroul Ialomiţa pentru desemnarea unui apărător din oficiu pentru următorul termen de judecată, atât pentru termenul de judecată având ca obiect verificarea măsurii arestării preventive a inculpatului, în baza art. 300 ind. 2, Cod procedură penală, cât şi pentru termenul de fond, astfel încât acesta să poată pregăti corespunzător apărarea inculpatului.
În baza art. 300 2 Cod procedură penală constată că măsura arestării preventive a inculpatului R*** D****** este legală şi temeinică. În baza art. 3002 coroborat cu art. 160b alin 3 din C.pr.pen. menţine măsura arestării preventive a inculpatului arestat în baza mandatului de arestare preventivă nr. 17/UP/06.10.2009, constatând că motivele care au determinat arestarea preventivă impun în continuare privarea de libertate a acestuia. Cu drept de recurs în termen de 24 ore de la pronunţare. Pe fondul cauzei: În baza art. 67 Cod procedură penală, instanţa încuviinţează pentru inculpat proba cu acte în circumstanţiere. Revine cu adresă, ca în precedent, către S* S** T******** S** Bacău. În condiţiile art. 329 alin. 1 Cod procedură, renunţă la ascultarea martorului din rechizitoriu Radu Florin. Amână judecarea cauzei, în vederea continuării cercetării judecătoreşti şi acordă termen de judecată la data de 19.04.2010, Completul 1 penal cu citarea inculpatului in penitenciarul Slobozia, a părţii vătămate, a următorilor doi martori din rechizitoriu Sencu Ionuţ şi Şăcăileanu Daniel, cu menţinea de a se prezenta obligatoriu la instanţă având în vedere starea de arest a inculpatului. Termen de judecată la 19.04.2010, C1 penal Inculpat: NR. - R*** D******,-Penit. Slobozia, av. ales Zane George Dan Parte vătămată. NR. - S* S***** C****** S**. - Drobeta Turnu Severin Părţi civile: TC.- S* C****** P** S** Iaşi av. Păun Roxana Tudoriţa, TC.- T**** M***** Martori: NR. – Sencu Ionuţ NR.- Şăcăileanu Daniel
pentru lipsa de apărare a inculpatului şi a martorilor din acte
Având în vedere lipsa apărătorului ales al inculpatului şi a martorilor din acte la ceste termen de judecată, din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, urmează a amâna judecarea cauzei şi în vederea continuării cercetării judecătoreşti va dispune citarea părţilor şi martorilor lipsă la acest termen de judecată.
În baza art. 300 2 Cod procedură penală constată că măsura arestării preventive a inculpatului R*** D****** , este legală şi temeinică. În baza art. 300 ind 2 coroborat cu art. 160b alin 3 din C.pr.pen. menţine măsura arestării preventive a inculpatului arestat în baza mandatului de arestare preventivă nr. 17/UP/06.10.2009, constatând că motivele care au determinat arestarea preventivă impun în continuare privarea de libertate a acestuia. Cu drept de recurs în termen de 24 ore de la pronunţare. Emite adresă către Arestul IPJ Ialomiţa pentru a înainta la dosar fotografiile făcute inculpatului în momentul arestării acestuia. Acordă, termen de judecată la 08.02.2010, C1 penal cu citarea inculpatului in penitenciarul Slobozi, a părţii vătămate, a părţii civile T**** M***** şi a următorilor patru martori din rechizitoriu cu menţinea de a se prezenta obligatoriu la instanţă având în vedere starea de arest a inculpatului. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 11.01.2010.
RESPINGE CEREREA
Pentru lipsa de apărare a inculpatului
În baza art. 300 2 Cod procedură penală constată că măsura arestării preventive a inculpatului R*** D****** este legală şi temeinică. În baza art. 3002 coroborat cu art. 160b alin 3 din C.pr.pen. menţine măsura arestării preventive a inculpatului arestat în baza mandatului de arestare preventivă nr. 17/UP/06.10.2009, constatând că motivele care au determinat arestarea preventivă impun în continuare privarea de libertate a acestuia. Cu drept de recurs în termen de 24 ore de la pronunţare. Admite cererea de amânare a judecării cauzei formulată de apărătorul inculpatului. Dispune citarea părţii vătămate cu menţiunea de a preciza dacă se constituie parte civilă în cauză, părţile civile cu menţiunea de a se prezenta obligatoriu la instanţă, având în vedere natura penală a cauzei şi de a preciza dacă îşi menţin pretenţiile formulate în faza de urmărire penală şi a primilor patru martori din rechizitoriu cu mandat de aducere. Acordă, termen de judecată la 11.01.2010, C1 penal cu citarea inculpatului in penitenciarul Slobozia . Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 30.11.2009.
În baza art. 300 1 alin 1 Cod procedură penală constată că măsura arestării preventive a inculpatului R*** D******, este legală şi temeinică. În baza art. 300 1alin 3 Cod procedură penală menţine starea de arest a inculpatului constatând că motivele care au determinat arestarea preventivă impun în continuare privarea de libertate a acestuia. Termen fond 30.11.2009 C1 penal cu citarea inculpatului, a părţilor vătămate. Onorariu pentru asistenţă juridică acordată din oficiu inculpatului de avocat Muşat Gabriel în sumă de 100 lei pentru verificarea măsurii arestării preventive ( art. 300 1 C.pr.pen) se va avansa din fondurile Ministerului de Justiţie şi Libertăţilor Cetăţeneşti în favoarea Baroului Ialomiţa. Cu drept de recurs în termen de 24 ore de la pronunţare.