Dosar 7225/193/2009 din 10.06.2009

infracţiuni privind circulaţia pe drumurile publice (O.U.G nr. 195/2002)


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 7225/193/2009
Data dosar:
10.06.2009
Instanta:
Judecătoria Botoșani
Departament:
Secţia Penală
Obiect:
infracţiuni privind circulaţia pe drumurile publice (O.U.G nr. 195/2002)
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 25.11.2009 la ora 08:30

    Complet: PN5
  • Condamnare

    Condamnă pe inculpatul BÎGU OCTAV pentru săvârşirea infracţiunilor de: - conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, infracţiune prevăzută şi pedepsită de art. 87 alin.1 din O.U.G. 195/2002, la pedeapsa de 2 (doi) ani închisoare; - părăsire a locului accidentului de către conducătorul unui autovehicul implicat într-un accident de circulaţie, infracţiune prevăzută de art. 89 alin.1 din O.U.G. 195/2002, la pedeapsa de 2 (doi) ani închisoare. În baza art. 33 lit. a), 34 din Codul penal contopeşte pedepsele aplicate şi dispune ca inculpatul să execute pedeapsa rezultantă de 2 (doi) ani închisoare. În temeiul art. 81, 82 din Codul penal suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate pe o durată de 4 ani ce constituie termen de încercare. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 din Codul penal conform cărora comiterea unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare determină revocarea suspendării condiţionate şi executarea pedepsei în regim de detenţie. În baza disp. art. 71 din Codul penal aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 lit. a) teza a doua, lit. b) din Codul penal iar în temeiul alin.5 al aceluiaşi articol suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării executării pedepsei închisorii. În temeiul art. 191 alin.1 din Codul de procedură penală obligă inculpatul să achite statului cheltuieli judiciare în sumă de 580 lei. Contravaloarea buletinului de analiză toxicologică-alcoolemie nr.160, 161 din 04.02.2009 în sumă de 160 lei se va vira în contul 50414557951 Trezoreria Botoşani pentru Spitalul Judeţean de Urgenţe Botoşani din fondurile Ministerului Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti. Onorariul avocatului din oficiu în sumă de 200 lei se va avansa Baroului Botoşani din fondurile Ministerului Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţa publică din 25 noiembrie 2009.

  • Sedinta din data de 21.10.2009 la ora 08:30

    Complet: P7
  • Încheiere

    Având în vedere termenul solicitat de inculpat pentru a depune la dosar adresa martorului în circumstanţiere Iacob Dinu pentru a fi citat şi faptul că prezentul complet CP7 a fost suspendat la data de 01.10.2009 în programul Ecris, prin Hotărârea nr. 19 din 29.09.2009 a Colegiului de Conducere al Judecătoriei Botoşani, prezentul dosar va fi redistribuit în ordine ciclică, celorlalte complete de judecată începând cu primul complet CP1, conform dispoziţiilor art. 99 alin. 11 din Regulamentul de Ordine Interioară.

  • Sedinta din data de 09.09.2009 la ora 08:30

    Complet: P7
  • Încheiere

    Întrucât la data de 31 august 2009 Adunarea Generală a Judecătorilor a hotărât ca şi la Judecătoria Botoşani, în solidaritate cu întreg corpul judecătoresc, să se adopte o formă de protest constând în restrângerea activităţii şi amânarea judecării cauzelor cu excepţia celor privind verificarea măsurii arestării preventive şi cum prezentul dosar nu se încadrează în categoria celor considerate urgente, se va amâna judecata la un nou termen.

  • Sedinta din data de 08.07.2009 la ora 08:30

    Complet: P7
  • Încheiere

    Considerând utilă cauzei proba cu martorul în circumstanţiere Iacob Dinu solicitată de inculpat prin apărătorul său, instanţa o va admite ŞI VA ACORDA UN NOU TERMEN DE JUDECATĂ PENTRU AUDIEREA MARTORULUI.

Flux dosar


Actualizare GRPD