L******* S*****
PetentC***** I**
IntimatAdmite excepţia de necompetenţă teritorială. Declină competenţa de soluţionare a cauzei având ca obiect plângere formulată în temeiul art. 2781 din Codul de procedură penală de către petentul L******* S*****, în contradictoriu cu intimatul C***** I**, în favoarea Judecătoriei Darabani. Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţa publică din 26 noiembrie 2009.
În vederea soluţionării cauzei se va înainta adresă la Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoşani pentru a preciza data la care a fost comunicată petentului Ordonanţa de respingere a plângerii nr. plângerii nr. 609/II/2 din 17 mai 2009 pronunţată în dosarul nr. 433/P/2009. Având în vedere că prezentul complet CP7 a fost suspendat la data de 01.10.2009 în programul Ecris, prin Hotărârea nr. 19 din 29.09.2009 a Colegiului de Conducere al Judecătoriei Botoşani, prezentul dosar va fi redistribuit în ordine ciclică, celorlalte complete de judecată începând cu primul complet CP1, conform dispoziţiilor art. 99 alin. 11 din Regulamentul de Ordine Interioară.
Întrucât la data de 31 august 2009 Adunarea Generală a Judecătorilor a hotărât ca şi la Judecătoria Botoşani, în solidaritate cu întreg corpul judecătoresc, să se adopte o formă de protest constând în restrângerea activităţii şi amânarea judecării cauzelor, iar la data de 18.09.2009 Adunarea Generală a Judecătorilor din cadrul Judecătoriei Botoşani a decis continuarea protestului cu precizarea că în materie penală vor fi judecate dosarele cu inculpaţii arestaţi preventiv în cauză, cele mai vechi de un an, cererile de întrerupere executare pedeapsă formulate în tem. art. 456 rap. la art. 453 lit.a), b) Cod procedură penală şi liberările condiţionate, şi cum prezenta cauză nu se încadrează în categoria celor considerate urgente, instanţa va acorda un nou termen de judecată.
Întrucât la data de 31 august 2009 Adunarea Generală a Judecătorilor a hotărât ca şi la Judecătoria Botoşani, în solidaritate cu întreg corpul judecătoresc, să se adopte o formă de protest constând în restrângerea activităţii şi amânarea judecării cauzelor cu excepţia celor privind verificarea măsurii arestării preventive şi cum prezentul dosar nu se încadrează în categoria celor considerate urgente, se va amâna judecata la un nou termen.
Faţă de lipsa dosarului nr. 433/P/2008 al Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoşani, instanţa va acorda un nou termen de judecată pentru a se reveni cu adresă, în acest sens. Având în vedere solicitarea părţilor de a se acorda un termen mai îndelungat, instanţa va acorda termen de judecată la data de 09 septembrie 2009.