S*** A*** - P****** S*****
Recurent CreditorS*** H******* S***** P*** L********* J******* L** F***
Intimat DebitorO** H*******
GarantV**** G*****
Pârât PârâtB**** T*********** S*** S******** M*****
Intimat CreditorDispune îndreptarea erorii materiale
Aprobă raportul final întocmit de lichidatorul LEX FORI I.P.U.R.L. Miercurea Ciuc la data de 23.01.2012 şi, în consecinţă: În baza art.131 din Legea nr.85/2006 modificată, dispune închiderea procedurii falimentului împotriva debitoarei S.C. HANATEKA S.R.L. Miercurea Ciuc jud. Harghita. Dispune radierea societăţii debitoare din Registrul Comerţului. Dispune efectuarea notificărilor prevăzute de art.135 din Legea nr.85/2006 modificată. În baza art.136 din Legea nr.85/2006 modificată, descarcă lichidatorul de orice îndatoriri sau responsabilităţi cu privire la procedură. Dispune avansarea pe seama LEX FORI I.P.U.R.L. Miercurea Ciuc, din contul de lichidare administrat de U.N.P.I.R. Filiala Braşov, a sumei de 6.810,40 lei compusă din 6.200 lei – onorariul lichidatorului judiciar şi 610,40 lei – cheltuieli ocazionate de procedură. În cazul executării silite a sentinţelor civile nr.2006 din 07.06.2010 şi nr.981 din 18.04.2011, de către creditorii cuprinşi în tabelul definitiv rectificat al datoriilor debitoarei, aceasta se va face de către executorul judecătoresc în condiţiile art.142 din Legea nr.85/2006 modificată sau, după caz, în temeiul art.136 alin.6 din O.G. nr.92/2003. Definitivă. Cu drept de recurs în 7 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 19 martie 2012. A.I.
pentru publicarea raportului final
Admite cererea de investire
Admite cererea de investire
pentru continurea lucrărilor de lichidare judiciră
pentru executarea sentinţei, citarea creditorilor persoane fizice să timbreze decl. de cr.
Admite acţiunea formulată de lichidatorul LEX FORI I.P.U.R.L. Miercurea Ciuc şi, în consecinţă: În baza art.138 alin.1 lit.a şi d din Legea nr.85/2006 modificată, obligă în solidar pe pârâţii Gorbe Karoly şi V**** G***** să plătească în contul de faliment al debitoarei S.C. HANATEKA S.R.L. suma de 361.454,92 RON. Respinge cererea D.G.F.P. Harghita de înscriere a faptelor prevăzute de art.138 din Legea nr.85/2006 modificată, în cazierele fiscale al.......
Hotarare intermediara 981/2011 din 18.04.2011amână pronunţarea pentru data de 18 aprilie 2011
pentru rămânerea irevocabilă acţiunii în anulare
pentru soluţionarea recursului
Admite acţiunea formulată de lichidatorul judiciar LEX FORI I.P.U.R.L. Miercurea Ciuc şi, în consecinţă: Dispune anularea actului de înstrăinare încheiat între debitoarea S.C. HANATEKA S.R.L. şi pârâta Gorbe Dianna, privind autoturismul Mercedes Benz Cabrio tip CLK KOMPRESSOR, cu nr. de identificare WDB2094421T009898 şi nr. de înmatriculare HR-08-SNT, an de fabricaţie 2003, înstrăinare efectuată cu factura fiscală nr.0412411 din 31.01.2008. Obligă pârâta să restituie bunul cumpărat în patrimoniul debitoarei. În situaţia în care bunul nu mai există, dispune obligarea pârâtei la plata sumei de 100.000 RON, reprezentând valoarea acestuia la data efectuării transferului de către debitor. Dispune comunicarea cererii de stabilire a răspunderii în temeiul art.138 din Legea nr.85/2006 modificată, pe seama pârâţilor Gorbe Karoly şi V**** G*****. În vederea continuării lucrărilor de lichidare judiciară, acordă termen la data de 27 septembrie 2010. Definitivă. Cu drept de recurs în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 7 iunie 2010. A.I.
Admite cererea formulată de lichidatorul judiciar LEX FORI I.P.U.R.L. Miercurea Ciuc în cadrul raportului întocmit pentru termenul din 26.04.2010 şi, în consecinţă:Dispune rectificarea tabelului definitiv al datoriilor debitoarei S.C. HANATEKA S.R.L. Miercurea Ciuc, în sensul includerii creditoarelor S.C. AVE HURON S.R.L. cu suma de 632,15 RON şi S.C. GERMANOS TELECOM ROMANIA S.A. cu suma de 169,06 RON, la rangul de prioritate prevăzut de art.123 pct.3 din Legea nr.85/2006 modificată. Dispune rectificarea aceluiaşi tabelul, în sensul înscrierii creditoarei S.C. GERMANOS TELECOM ROMANIA S.A. cu suma de 8.041,31 RON, la rangul de prioritate prevăzut de art.123 pct.7 din Legea nr.85/2006 modificată.Admite cererea de intervenţie în interes propriu formulată de creditoarea Banca Transilvania S.A. Sucursala Miercurea Ciuc şi, în consecinţă, respinge acţiunea în anulare formulată de lichidatorul judiciar LEX FORI I.P.U.R.L. Miercurea Ciuc împotriva pârâtei S.C. HANATEL GSM S.R.L.
Admite cererea formulată de lichidatorul judiciar LEX FORI I.P.U.R.L. Miercurea Ciuc în cadrul raportului întocmit pentru termenul din 15.03.2010 şi, în consecinţă: Dispune rectificarea tabelului definitiv al datoriilor debitoarei S.C. HANATEKA S.R.L. Miercurea Ciuc, în sensul includerii creditoarei Primăria mun. Miercurea Ciuc cu suma de 2.205 RON, la rangul de prioritate prevăzut de art.123 pct.3 din Legea nr.85/2006 modificată.
Anulează contestaţia la tabelul preliminar ca netimbrată.
Anularea contestaţiei la tabelul prelimina, formulată de către BCR, ca netimbrată.
Admite cererea formulată de administratorul judiciar LEX FORI I.P.U.R.L. Dispune rectificarea tabelului definitiv al datoriilor debitoarei S.C. HANATEKA S.R.L. Dispune intrarea în faliment a debitoarei S.C Hanateka SRL. Confirmă în calitate de lichidator pe administratorul judiciar LEX FORI IPURL.
confirmă administratorul judiciar Lex Fori
în baza art 54 al.4 din Legea nr 85/2006, aprobă raportul întocmit de ad, jud. dispune continuarea perioadei de observaţie
deschide procedura generală a insolvenţei