S** P**** I***** E***** " S**
CreditorS** A**** A** T**** " S**
DebitorAdmite, în parte, cererea. Obligă debitoarea să plătească creditoarei suma de 1884,7 lei reprezentând c/val. oriduselor livrate şi neachitate, cu factură fiscală 9847364/2007; 1708703/2007; 1738359/2007 şi neachitate - respectiv suma de 1275 lei, precum şi penalităţi de întârziere datorate pentru neplata f.f. 9847364/2007 - respectiv suma de 609, 57 lei. Somează debit. să plătească credit. suma mai sus menţionată - 1884,7 lei, în termen de 30 de zile de la comunicare. Respinge restul pretenţiilor, ca nefondate. Obligă debit. să plătească credit. suma de 39 lei - chelt de jud. t.t. şi t.j. Cu drept de cer. în anulare în termen de 10 zile de la comunicare, pt. debit.
Din lipsă de timp pentru deliberare, amână pronunţarea pentru 08.12.2009.
Faţă de lipsa relaţiilor solicitate Compartimentului falimente din cadrul Tribunalului Botoşani, instanţa dispune a se reveni cu adresă către această instituţie, cu rugămintea de a ne comunica dacă societatea debitoare este în fiinţă sau s-a deschis procedura falimentului.
Admite cererea reprezentantei creditoarei şi pune în vedere acesteia ca pentru termenul următor să citeze debitoarea prin publicitate, într-un ziar de largă circulaţie, potrivit art.95 C.pr.civ. Pentru a se complini procedura de citare cu debitoarea, în temeiul art.85 C.pr.civ., dispune citarea acesteia la sediul indicat în adresa nr.25460/05.08.2009 comunicată de Oficiul Registrul Comerţului (fl.22 ds.). Apreciază necesar a se emite adresă Tribunalului Botoşani – Compartimentul Falimente, pentru a comunica dacă S.C. ”Atlass Ana Trans” SRL Botoşani este în fiinţă sau s-a deschis procedura falimentului.
Având în vedere Hotărârea Adunării Generale a Magistraţilor din cadrul Judecătoriei Botoşani, din 31.08.2009, privind restrângerea activităţii, instanţa va acorda un nou termen, pentru când se va relua procedura de citare cu debitoarea.
Văzând lipsa de procedură cu debitoarea şi noile relaţii primite de la registrul Comerţului, cu privire la sediul debitoarei, instanţa va dispune amânarea cauzei şi revenirea la procedura citării debitoarei, la ambele adrese şi prin afişare la uşa instanţei, şi comunicarea duplicatului la adresa din str. Victoriei, nr. 3, judeţul Botoşani.
Având în vedere lipsa de procedură cu debitoarea, dispune a se cita aceasta atât prin afişare la uşa instanţei, în condiţiile art.95 C.pr.civ. cât şi la sediul din Str. Victoriei, nr.3, Botoşani. În temeiul art.129 al.1 C.pr.civ., dispune a se face adresă către Oficiul Registrul Comerţului Botoşani pentru a comunica date despre sediul debitoarei.