A********* D******
InculpatA******** V******* M*****
Parte vătămatăA********* D******
Inculpatsentinţa penală nr.40/28.04.2010 În baza art 334 Cpp schimbă încadrarea juridică a faptelor reţinute în sarcina inculpatului A********* D****** din art 180 alin 2 Cp şi art 321 alin 1 Cp cu aplic art 33 lii a Cp în art 180 alin 2 Cp cu aplic art 37 lit a Cp şi art 321 alin 1 Cp cu aplic art 37 lit a şi art 33 lit a Cp. În baza art 11 pct 2 lit b Cpp în referire la art 10 lit h Cpp cu aplic art 37 lit a Cp încetează procesul penal faţă de inculpatul A********* D****** pentru săvârşirea infracţiunii de loviri sau alte violenţe prev de art 180 alin 2 Cp- parte vătămată A******** V******* M*****. În baza art 346 alin 4 Cpp, instanţa nu va soluţiona acţiunea civilă. În baza art 192 pct 2 lit a Cpp obligă pe partea vătămată A******** V******* M***** la plata cheltuielilor de judecată către stat în cuantum de 200 de lei. În baza art 321 alin 1 Cp cu aplic art 37 lit a Cp condamnă pe inculpatul A********* D****** pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii publice la o pedeapsă cu închisoarea de 3 ani.(fapta din 21.09.2008) Având în vedere că prezenta faptă este concurentă cu faptele pentru care inculpatul a fost condamnat prin sp nr 77/13.05.2008 pronunţată de Judecătoria Însurăţei în ds nr 496/247/2007 la o pedeapsă de 2 ani şi 9 luni închisoare, în baza art 33 lit a-34 lit b Cp aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea, aceea de 3 ani închisoare. În baza art 71 Cp interzice inculpatului drepturile prevăzute de art 64 lit a teza a IIa şi la lit b din Cp referitoare la: dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţiile elective publice, respectiv dreptul de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat. În baza art 53 pct 2 lit a în referire la art 64 lit a şi b Cp interzice inculpatului dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţiile elective publice, respectiv dreptul de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 3 ani. În baza art 88 Cp scade din perioada pedepsei închisorii pronunţate, perioada de reţinere şi arest preventiv din data de 21.09.2008 până la 26.09.2008. În baza art 191 alin 1 Cpp obligă pe inculpatul A********* D****** la plata cheltuielilor judiciare către stat în cuantum de 700 de lei din care, onorariul de 200 de lei pentru avocatul din oficiu Grigoriu Corneliu , va fi avansat din fondurile MJLC. Cu drept de apel în 10 zile de la pronunţare cu procurorul şi de la comunicare cu inculpatul A********* D****** şi partea vătămată A******** V******* M*****. Pronunţată în şedinţă publică, azi 28.04.2010.
Amână pronunţarea cauzei pentru data de 28 aprilie 2010
Repune cauza pe rol în vederea punerii în discutie a schimbării încadrării juridice din art. 180 alin.2 c.p. şi art. 321 alin.1 c.p. cu aplicarea art. 33 lit.a C.p. în art. 180 alin.2 C.p. cu aplicarea art. 37 lit.a c.p.şi art.321 alin.1 C.p. cu aplicarea art. 37 lit.a şi art.33 lit.a c.p.
Amână pronuntarea cauzei la data de 15 aprilie 2010.
ÎNCHEIERE. AVÂND ÎN VEDERE LIPSA INCULPATULUI ŞI A MARTORILOR DIN ACTE.
Pentru a se administra în continuare probe în cauză.
Pentru a se administra proba cu martorii din acte.
termen pentru a se cita inculpatul prin afişare la uşa Consiliului Local Însurăţei, a se ataşa s.pen. nr. 77/13.05.2008 a Judecătoriei Însurăţei şi a se cita martorii din acte Gagiu Fănel, Sîrbu Ionel, Popoiag Ştefăniţă CRistian şi Ciupercă Georgiana -Mădălina
Termen pentru lipsa d eprocedura cu inculpatul Anghelescu D.
Termen pentru lipsa părtilor.
Termen pentru lipsa de procedura cu inculpatul.
Termen pentru lipsa de procedura cu inculpatul A********* D******.
ÎNCHEIERE. AVÂND ÎN VEDERE CEREREA DE ABŢINERE FORMULATĂ ORAL DE CĂTRE PREŞEDINTELE COMPLETULUI DE JUDECATĂ.
Având în vedere lipsa inculpatului şi a părţii vătămate.