Dosar 957/304/2009 din 08.05.2009

violarea de domiciliu (art.192 C.p.) şi art. 217 C.pen.


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 957/304/2009
Data dosar:
08.05.2009
Instanta:
Judecătoria Segarcea
Departament:
Segarcea
Obiect:
violarea de domiciliu (art.192 C.p.) şi art. 217 C.pen.
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 19.01.2010 la ora 08:30

    Complet: C2
  • Condamnare

    În baza art. 344 C.pr.pen., schimbă încadrarea juridică a faptelor pentru care inculpatul as fost trimis în judecată, din 2 infracţiuni prevăzute de art. 192 alin. 2 C.pen., cu aplicarea art. 37 alin. 1 lit. a şi b C.pen., într-o singură infracţiune prevăzută de art. 192 alin. 2 C.pen., cu aplicarea art. 41 alin. 2 C.pen. şi art. 37 alin . 1 lit. a şi b C.pen. În baza art. 192 alin. 2 C.pen., cu aplicarea art. 41 alin. 2 C.pen. şi art. 37 alin. 1 lit. a şi b C.pen., condamnă inculpatul D******* C********* la pedeapsa de 3 ani închisoare. În baza art. 217 alin. 1 C.pen., cu aplicarea art. 37 alin. 1 lit. a şi b C.pen., condamnă inculpatul la pedeapsa de 2 luni închisoare. În baza art. 33 şi art. 34 alin. 1 lit. b C.pen., contopeşte pedepsele aplicate inculpatului D******* C*********, urmând ca acesta să execute pedeapsa cea mai grea, aceea de 3 ani închisoare. În baza art. 61 alin. 1 C.pen., menţine liberarea condiţionată pentru restul de 171 de zile, rămas neexecutat din pedeapsa de 3 ani închisoare, aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 3668, pronunţată de Judecătoria Craiova în data de 29.11.2007. În baza art. 71 C.pen., interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b C.pen., pe toată durata executării pedepsei. Admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă C***** D**. În baza art. 14 şi 346 C.pr.pen., raportat la art. 998 şi urm. C.civ., obligă inculpatul să achite părţii civile suma de 24 lei, cu titlu de despăgubiri materiale, reprezentând contravaloarea bunurilor distruse. În baza art. 191 alin. 1 C.pr.pen., obligă inculpatul la plata sumei de 510 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare în favoarea statului, din care suma de 200 lei, reprezentând onorariul apărătorului din oficiu, va fi avansată din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 19.01.2010.

  • Sedinta din data de 12.01.2010 la ora 08:30

    Complet: C2
  • Amânat

    Amână pronunţarea la data de 19.01.2010

  • Sedinta din data de 08.12.2009 la ora 08:30

    Complet: C2
  • Încheiere

    Amână judecarea cauzei având în vedere lipsa de procedură cu inculpatul, cât şi pentru a fi audiaţi martorii nominalizaţi în rechizitoriu. Pentru următorul termen se va cita inculpatul atât la domiciliu - şi se va emite mandat de aducere pentru acesta -, cât şi prin afişarea citaţiei la sediul Consiliului Local GIURGIŢA. De asemenea - date fiind cele menţionate în cuprinsul proceselor-verbale de căutare la domiciliul martorilor -, se vor cita aceştia în com. Drănic şi se vor emite mandate de aducere, iar martora Zorilă Mariana va fi citată şi în com. Cerăt, cu mandat de aducere.

  • Sedinta din data de 10.11.2009 la ora 08:30

    Complet: C2
  • Încheiere

    În conformitate cu dispoziţiile art. 336 alin. 1 lit. a C.pr.pen., dispune extinderea procesului penal cu privire la săvârşirea de către inculpat a două infracţiuni de violare de domiciliu, prevăzute de art. 192 alin. 2 C.pen. Amână judecarea cauzei pentru a da posibilitatea apărătorului inculpatului în vederea pregătirii apărării sub acest aspect.ul schimbării încadrării juridice a faptelor pentru care a fost trimis în judecată inculaptul Pentru următorul termen se vor cita: inculpatul - atât la domiciliu (şi se va emite mandat de aducere pentru acesta) cât şi prin afişarea citaţiei la sediul Consiliului Local Giurgiţa -, precum şi martorii lipsă (şi se vor emite mandate de aducere pentru aceştia, în cuprinsul cărora se va face menţiunea că, în cazul neexecutării respectivelor mandate, şeful postului de poliţie va fi sancţionat cu amendă judiciară în conformitate cu prevederile art. 198 C.pr.pen.), martora Zorilă Mariana urmând a fi citată şi la adresa din com. Cerăt, jud. Dolj.

  • Sedinta din data de 20.10.2009 la ora 08:30

    Complet: C2
  • Încheiere

    Amână judecarea cauzei pentru a se audia martorii încuviinţaţi. Pentru următorul termen se vor cita martorii Dumitru Maria, Petcu Eugenia, Căldăraru Marin şi Zorilă Mariana şi se vor emite mandate de aducere pentru aceştia. De asemenea, va fi citat inculpatul atât la domiciliul - şi se va emite mandat de aducere pentru acesta -, cât şi prin afişarea citaţiei la sediul Consiliul Local Giurgiţa.

  • Sedinta din data de 15.09.2009 la ora 08:30

    Complet: C2
  • Încheiere

    Conform dispoziţiilor art. 6 pct. 1 din C.E.D.O., dreptul la un proces echitabil şi dreptul de a fi judecat de o instanţă independentă şi imparţială constituie principii fundamentale pe care instanţa trebuie să le aplice cu prioritate, în orice litigiu, indiferent de modul în care puterea legislativă sau executivă înţelege să organizeze sistemul judiciar sau să aloce resurse pentru funcţionarea puterii judecătoreşti. Având în vedere Hotărârea Adunării Generale a Magistraţilor din cadrul Judecătoriei Segarcea, nr. 5 din data de 01.09.2009 - prin care judecătorii acestei instanţe s-au raliat protestului general al instanţelor judecătoreşti şi au hotărât restrângerea activităţii de judecată, în sensul amânării tuturor cauzelor cu excepţia cauzelor penale în care inculpaţii au fost trimişi în judecată în stare de arest preventiv, cele având ca obiect emiterea mandatului european de arestare, precum şi măsurile preventive (luare, verificare, prelungire, încetare etc.), iar în materie civilă, a cauzelor având ca obiect ordonanţe preşedinţiale privind situaţia minorilor şi a cererilor de suspendare provizorie a executării silite -, dat fiind că prezenta cauză nu se încadrează în rândul excepţiilor anterior menţionate, urmează a fi amânată judecarea acesteia. În vederea audierii martorilor, pentru următorul termen vor fi citaţi martorii lipsă: Petcu Eugenia, Căldăraru Marin şi Zorilă Mariana, în timp ce martorei Dumitru Maria i se pune în vedere să se prezinte pentru a fi audiată. De asemenea, se va cita inculpatul atât la domiciliu - şi se va emite mandat de aducere pentru acesta -, cât şi prin afişarea citaţiei la sediul Consiliului Local Giurgiţa.

  • Sedinta din data de 23.06.2009 la ora 08:30

    Complet: C2
  • Încheiere

    Încuviinţează administrarea probei cu înscrisuri şi a probei testimoniale. Amână judecarea cauzei în vederea administrării acestor probe, cât şi pentru a fi audiat inculpatul. Pentru următorul termen se vor cita martorii nominalizaţi în rechizitoriu, şi anume: Dumitru Maria, Petcu Eugenia, Căldăraru Marin şi Zorilă Mariana. De asemenea, având în vedere cele menţionate în procesul-verbal de căutare a inculpatului, în conformitate cu prevederile art. 177 alin 4 C.pr.pen., va fi citat inculpatul atât la domiciliu - şi se va emite mandat de aducere pentru acesta -, cât şi prin afişarea citaţiei la sediul Consiliului Local Giurgiţa.

  • Sedinta din data de 02.06.2009 la ora 08:30

    Complet: C2
  • Încheiere

    Amână judecarea cauzei pentru a fi audiat inculpatul şi, în acest sens, se va cita inculpatul şi se emite mandat de aducere.

Flux dosar


Actualizare GRPD