P******** G*******
Recurent InculpatÎn baza art. 85 alin. 1 OUG 195/2002, cu aplic. art. 74 lit. a Cp şi art. 76 lit. d Cp, condamnă pe inculpatul P******** G*******, la pedeapsa de 10 (zece) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat. În baza art.71 Cp interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin.1 lit.a teza a II-a şi lit.b Cp pe durata executării pedepsei principale. În baza art. 86 alin. 1 OUG 195/2002, cu aplic. art. 74 lit. a Cp şi art. 76 lit. d Cp, condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa de 11 (unsprezece) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a poseda permis de conducere. În baza art.71 Cp interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin.1 lit.a teza a II-a şi lit.b Cp pe durata executării pedepsei principale. În baza art. 89 alin. 1 OUG 195/2002, cu aplic. art. 74 lit. a Cp şi art. 76 lit. d Cp, condamnă pe inculpat la pedeapsa de 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de părăsire a locului accidentului fără încuviinţarea poliţiei care efectuează cercetarea locului faptei. În baza art.71 Cp interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin.1 lit.a teza a II-a şi lit.b Cp pe durata executării pedepsei principale. În baza art. 33 lit. a, art. 34 lit. b Cp contopeşte pedepsele aplicate urmând ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea, de 1 (un) an închisoare. În baza art.71 Cp interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin.1 lit.a teza a II-a şi lit.b Cp pe durata executării pedepsei principale. În baza art. 81 alin. 2 Cp suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate pe un termen de încercare de 3 ani calculat conform art. 82 C.p. În baza art. 359 alin. 1 Cpp atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cp referitoare la revocarea suspendării condiţionate şi executarea pedepsei aplicate în regim de detenţie în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare. În baza art.71 alin. 5 Cp suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale. În temeiul art. 191 alin. 1 Cpp obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 1.000 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de acesta, din care suma de 400 lei va fi înaintată în fondurile Ministerului Public, iar suma 200 de lei, reprezentând onorariu apărător oficiu conform delegaţiei nr. 203/25.01.2011, va fi avansată din fondurile speciale ale Ministerului Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti în fondurile Baroului de Avocaţi Suceava. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi de la comunicare pentru inculpat. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 15.06.2011.
Amână judecarea cauzei la data de 15 iunie 2011, pentru când se va cita martorul din lucrări Dârja Nicolae, cu mandat de aducere. Cu aceeaşi cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică azi, 11 mai 2011.
Amână judecarea cauzei la data de 11 mai 2011, pentru când se vor cita martorii din lucrări Popescu Gheorghe şi Dârja Nicolae, cu mandate de aducere, inculpatul având termen în cunoştinţă. Cu aceeaşi cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică azi, 23 martie 2011.
Amână judecarea cauzei la data de 23 martie 2011, pentru când se vor cita martorii din lucrări Popescu Gheorghe şi Dârja Nicolae, inculpatul având termen în cunoştinţă. Cu aceeaşi cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică azi, 16 februarie 2011.
Se va emite adresă către I.P.J. Suceava pentru a înainta la dosar fişa de cazier a inculpatului. Se va emite adresă către Baroul Suceava pentru a desemna un apărător din oficiu care să asigure asistenţa juridică obligatorie a inculpatului. Amână judecarea cauzei la data de 16 februarie 2011, pentru când se vor cita inculpatul, cu mandat de aducere. Cu aceeaşi cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică azi, 12 ianuarie 2011.