S*** P**** S***** R** V***** , P*** A*** S**** K*** L*** I**
PetentD******* V*****
IntimatA***** R** V*****
IntimatAdmite, în parte, plângerea contravenţională. Dispune anularea, în parte, a procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiilor seria A/2009 nr. 0144103/08 noiembrie 2010, întocmit de D******* V*****, cu privire la faptele contravenţionale ce vizează nedepunerea situaţiilor financiare pentru anii 2008 şi 2009 la O.R.C. Vâlcea şi a situaţiilor financiare pentru semestrul I 2009 . Menţine procesul-verbal pentru contravenţia ce vizează nedepunerea situaţiilor financiare pentru semestrul I 2010 şi amenda în cuantum de 1.500 de lei. Respinge plângerea formulată faţă de intimata A.F.P. Rm.Vâlcea ca fiind îndreptată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.
AMÂNĂ PRONUNŢAREA LA DATA DE 26.04.2011
Constată că este prima zi de înfăţişare. Constată că este competentă din punct de vedere general, material şi teritorial exclusiv cu judecarea dosarului 14379/288/2010, în temeiul art. 33 din O.U.G. nr. 2/2001. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale a A.F.P. Vâlcea invocată din oficiu. Încuviinţează proba cu înscrisuri solicitată de petentă, prin consilier juridic Danciu Ovidiu. Amână judecarea cauzei în vederea administrării probatoriului şi acordă termen de judecată la data de 18 aprilie 2011, pentru când: Din oficiu, emite adresă către Arhiva civilă din cadrul Judecătoriei Rm. Vâlcea pentru a înainta dosarul nr. 9622/288/2008, în vederea ataşării, pentru consultare. Din oficiu, emite adresă către D******* V***** să depună la dosar dovezile de comunicare către petentă a adreselor nr. 75773/20.08.2010, nr. 94121/13.10.2009 şi nr. 62059/08.07.2009 (filele 14-16). Din oficiu, emite adresă către Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Vâlcea să comunice pentru perioada 2005 – iunie 2010 structura acţionariatului şi administratorii societăţii petente. Pune în vedere petentei, prin consilier juridic Danciu Ovidiu, să depună la dosar înscrisurile la care a făcut referire la acest termen de judecată, inclusiv fila 2 din ordonanţa de punere în detenţie provizorie. Acordă termen în cunoştinţă petentei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 07 martie 2011.
Admite cererea de amânare a judecării cauzei pentru lipsă de apărare formulată de petentă (fila 10). Amână judecarea cauzei faţă de lipsa de procedură cu intimata A***** R** V***** şi acordă termen de judecată la data de 07 martie 2011, pentru când: Prorogă prima zi de înfăţişare, discuţia cu privire la competenţa generală, materială şi teritorial exclusivă, precum şi discuţia asupra probatoriului la termenul următor de judecată. Dispune conceptarea intimatei A***** R** V***** şi citarea la sediul acesteia cu copie de pe plângere şi cu menţiunea să depună la dosar întâmpinare cu cel puţin 5 zile înainte de termenul de judecată acordat. Se reia procedura de citare cu petenta la sediul acesteia cu copie de pe întâmpinare şi de pe înscrisurile depuse la dosar de intimatul D******* V*****, cu menţiunea de a depune la dosar ordonanţa de punere în detenţie provizorie nr. 080886505 de care face vorbire în cererea de chemare în judecată, precum şi lista cu probele solicitate. Acordă termen în cunoştinţă intimatei D******* V*****. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 31 ianuarie 2011.