A***** G* M*****
Recurent InculpatD******* G******* A F********* P****** A****
Intimat Parte civilăS***** R**** P*** A****** N******** D* A*********** F******
Recurent Parte civilăCondamnă pe inculpatul A. M. la pedeapsa de 2 (doi) ani şi 10 (zece) luni închisoare (ca pedeapsă principală) şi 3 ani interzicerea drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a-II-a, b şi c C.p., respectiv: interzicerea dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice, interzicerea dreptului de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat şi interzicerea dreptului de a ocupa funcţia de administrator la orice tip de societate comercială (ca pedeapsă complementară), pentru săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală, prevăzută de art. 9 al. 1 lit. b din Legea nr. 241/2005, cu aplicarea art. 13 C.p., faţă de partea vătămată Statul Român. În baza art. 86 ind. 1 C.p. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi fixează termenul de încercare de 5 ani conform art. 86 ind. 2 C.p.. Pe durata termenului de încercare obligă pe inculpat să se supună măsurilor de supraveghere prevăzute de art. 86 ind. 3 al. 1 lit. b-d C.p. iar în baza art. 86 ind. 3 al. 1 lit. a C.p. obligă pe inculpat să se prezinte lunar la sediul Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Argeş, la termenele fixate de consilierii de probaţiune. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 86 ind. 4 C.p.. În baza art. 71 al. 1 şi 2 C.p. aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exerciţiului drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a-II-a şi b C.p., a cărei executare o suspendă conform dispoziţiilor art. 71 al. 5 C.p.. Ia act ca inculpatul a achitat parţial prejudiciul prin consemnarea sumei de 6.500 lei la SC CEC Bank - Sucursala Piteşti, cu sediul în Mun. Piteşti, bld. Republicii, bl. E3B – centru, conform recipiselor de consemnare nr. 914176/1 din data de 23.06.2011 şi nr. 938662/1 din data de 10.11.2011, emise de SC CEC Bank - Sucursala Piteşti, sume pentru care autorizează pe partea civilă Statul Român prin Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, cu sediul în Bucureşti, Str. Apolodor, nr. 17, Sector 5, să ridice recipisele în original de la dosar (filele nr. 60 şi 63) în vederea executării plăţii. În baza art. 14 şi art. 346 C.p.p. admite în parte acţiunea civilă a părţii civile Statul Român prin Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, cu sediul în Bucureşti, Str. Apolodor, nr. 17, Sector 5 şi obligă pe inculpatul A. M. sa îi achite suma de 135.977 lei, la care se adaugă dobânzile şi penalităţile de întârziere începând cu luna iulie 2004 şi până la data achitării integrale a debitului, cu titlu de despăgubiri materiale. În baza art. 191 C.p.p. obligă pe inculpat să achite suma de 1.000 lei cheltuieli judiciare avansate de stat în cauză. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare pentru inculpat şi de la comunicare pentru partea civilă. Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Noiembrie 2011.
În baza art. 306 C.p.p. amână pronunţarea la data de 24.11.2011. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 17 Noiembrie 2011.
În baza art. 306 C.p.p. amână pronunţarea la data de 17.11.2011. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 10 Noiembrie 2011.
Incuviinteaza cererea de amanare formulata de inculpat. Acorda un ultim termen de judecata pentru a-i da posibilitatea inculpatului sa achite diferenta de prejudiciu catre partea civila. Amână judecarea cauzei la 10.11.2011. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 29 Septembrie 2011.
EROARE Termen Fond: 29.09.2011
Incuviinteaza cererea de amanare formulata de inculpat. Pune in vedere ca prin consemnare la CEC sa achite achite diferenta de prejudiciu catre partea civila. Amână judecarea cauzei la 29.09.2011. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 23 Iunie 2011.
Incuviinteaza cererea de amanare formulata de inculpat. Amână judecarea cauzei la 23.06.2011. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 12 Mai 2011.
Incuviinteaza cererea de amanare formulata de inculpat. Amână judecarea cauzei la 12.05.2011. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Martie 2011.
In baza art. 163 C.p.p. respinge cererea de instituire a masurilor asiguratorii fata de inculpatul Anghel Marius, formulata de partea civila Statul Român prin Agenţia Naţională de Administrare Fiscală. In baza art. 125 C.p.p. respinge cererea de efectuare a unei noi expertize contabile, formulata de inculpat prin aparatorul sau. Amână judecarea cauzei la 24.03.2011. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Februarie 2011.
Incuviinteaza intrebarea aparatorului inculpatului „Daca inculpatul mai are pe rol si un alt dosar cu obiect identic, daca s-a stabilit prejudiciul si daca inculpatul a achitat prejudiciul”. Incuviinteaza proba cu inscrisuri pentru inculpat. Proroga discutarea probei cu expertiza contabila. Pune in vedere aparatorului inculpatului sa depuna in scris obiectivele pe care le solicita precum si criticile pe care le aduce expertizei efectuata in faza de urmarire penala. Se emite adresa catre Primaria Pitesti cu mentiunea de a preciza daca inculpatul figureaza inregistrat in evidentele acestora cu bunuri impozabile. Se emite adresa catre IPJ pentru actualizarea fisei de cazier judiciar a inculpatului. In baza art. 291 C.p.p. constata ca partea civila Statul Român prin Agenţia Naţională de Administrare Fiscală a capatat termen in cunostinta. Amână cauza la data de 24.02.2011. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Ianuarie 2011.
Incuviinteaza cererea formulata de D******* G******* A F********* P****** A****. Dispune introducerea in cauza, in calitate de parte civila, a Statului Roman prin Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF). Se citeaza Statul Roman prin ANAF cu mentiunea daca se constituie parte civila iar in caz afirmativ cu ce suma si sa precizeze daca sustin cererera de instituire a sechestrului asigurator asa cum a fost formulata de D******* G******* A F********* P****** A****. Proroga discutarea aspectelor privind incidenta art. 3201 C.p.p. pentru termenul cand procedura va fi legal indeplinita. Amână judecarea cauzei la 20.01.2011. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Noiembrie 2010.
Admite cererea de amanare formulata de aparatorul inculpatului. Se citeaza partea vatamata. Amână judecarea cauzei la 25.11.2010. Cu apel odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 28 Octombrie 2010.
Admite cererea de amanare formulata de inculpat. Se citeaza partea civila. Amână judecarea cauzei la 28.10.2010. Cu apel odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 30 Septembrie 2010.