Dosar 1696/231/2010 din 11.02.2010

lovirea sau alte violenţe (art. 180 C.p.)


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 1696/231/2010
Data dosar:
11.02.2010
Instanta:
Judecătoria Focșani
Departament:
Sectia penala
Obiect:
lovirea sau alte violenţe (art. 180 C.p.)
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 18.05.2010 la ora 12:30

    Complet: Completul P1p
  • Soluţionare

    In baza art.180 alin.2 C.p. cu aplicarea art.63 C.p. condamna pe inculpatul LECHEA GHEORGHE, la pedeapsa de 500 lei amenda pentru savarsirea infractiiunii de lovire. Pune in vedere inculpatului dispozitiile art.63 indice 1 C.p. In baza art.14 C.p.p. si art.998 Cod civil admite in parte actiunea civila intentata de inculpat-parte civila ESANU COSTICA si pe cale de consecinta obliga inculpatul Lechea Gheorghe, catre acesta la plata sumei de 1000 lei reprezentand despagubiri civile. In baza art.180 alin.2 C.P. cu aplicarea art.73 lit.b C.p.si art.63 C.p.condamna pe inculpatul ESANU COSTICA, la pedeapsa de 250 lei amenda pentru savarsirea infractiunii de lovire. Pune in vedere inculpatului dispozitiile art.63 indice 1 C.p. Admite in parte actiunea civila intentata de inculpat-parte civila LECHEA GHEORGHE si obliga pe inculpatul-parte civila Esanu Costica catre acesta la plata sumei de 200 lei reprezentand despagubiri civile. Respinge pretentiile civile cu titlu de daune morale solicitate de inculpati-parti civile. Obliga inculpatul Lechea Gheorghe catre partea civila S******* C****** V****, la plata sumei de 1353 lei reprezentand despagubiri civile cat si la plata dobanzii legale aferente sumei calculate de la data producerii prejudiciului pana la achitarea integrala a debitului. In baza art.193 alin.2 C.p.p. obliga inculpatul – parte civila Leghea Gheorghe catre inculpatul- parte civila Esanu Costica, la plata sumei de 700 lei reprezentand in parte, din chletuielile de judecata, respectiv din onorariu de avocat. In baza art.191 alin.2 C.p.p. obliga inculpatii la plata a cate 90 lei reprezentand cheltuieli judiciare catre stat. Cu drept de recurs in termen de 10 zile de la pronuntare pentru inculpatii-parti civile si de la comunicare pentru partea civila S******* C****** V****. Pronuntata in sedinta publica, astazi, 18 mai 2010.

  • Sedinta din data de 20.04.2010 la ora 12:30

    Complet: Completul P1p
  • Amânat

    Amână judecarea cauzei la termenul din data de 18 mai 2010, termen acordat pentru administrarea probatoriilor si pentru cand: -se emite adresa la partea civila in sensul aratat; -se repeta procedura de citare cu partile lipsa si care nu au termen in cunostinta; -se citeaza martorii din lucrari cu mentiunea de avertisment amenda in caz de neprezentare la instanta; Pronunţată în şedinţa publica de la 20 aprilie 2010.

  • Sedinta din data de 16.03.2010 la ora 12:30

    Complet: Completul P1p
  • Amânat

    Admite circumstantiere proba cu inscrisuri si un martor, iar in aparare in dovedirea laturii civile proba cu 2 martori, pe care-i va depune cu lista, solicitate de inculpatul –parte vatamata Esanu Costica prin aparator, ca fiind utile, pertinente si concludente cauzei; Admite proba cu inscisuri, respectiv acte medicale, in dovedirea laturii civile, solicitate de inculpatul-parte vatamata Lechea Ghioghe, ca fiind utile, pertinente si concludente cauzei; Amână judecarea cauzei la termenul din data de 20 aprilie 2010, termen acordat pentru administrarea probatoriilor si pentru cand: -se repeta procedura de citare cu partile lipsa si care nu au termen in cunostinta; -se citeaza martorii din lucrari; Pronunţată în şedinţa publica de la 16 martie 2010.

Flux dosar


Actualizare GRPD