R***** A*****
Recurent InculpatS******* C***** J******* D* U******
Parte civilăB***** M****
MartorB***** N***
MartorB***** R***
MartorCondamnă pe inculpatul R***** A***** pentru săvârşirea infracţiunii de loviri sau vătămări cauzatoare de moarte prev. de art. 183 Cod penal la pedeapsa de 12 ani închisoare. În baza art. 88 Cod penal scade din pedeapsa închisorii durata reţinerii pe 24 de ore din data de 19.05.2010 şi durata arestării din data de 20.05.2010 până la zi. În conformitate cu prev. art. 71 Cod penal interzice inculpatului pe durata executării pedepsei principale drepturile prev. de art. 64 lit. a, b Cod penal. În baza art. 350 raportat la art. 148 lit. f Cod procedură penală constată legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive şi menţine această măsură faţă de inculpat. În conformitate cu prev. art. 334 Cod procedură penală respinge ca neîntemeiate cererile de schimbare a încadrării juridice a faptei din infracţiunea prev. de art. 183 Cod penal în: - Infracţiunea de omor calificat prev. de art. 174 raportat la art. 175 lit. d Cod penal, cerere formulată de părţile vătămate; - Infracţiunea de omor prev. de art. 174 Cod penal, cerere formulată de Parchet. - Constatând neîntemeiată şi reţinerea prevederilor art. 174 raportat la art. 175 lit. i Cod penal, pusă în discuţie la termenul de judecată din 29.10.2010. În baza art. 14, 346 Cod procedură penală, art. 998, 999 Cod civil şi art. 313 alin. 1 din Legea nr. 95/2006 obligă pe inculpat să plătească părţii civile S******* C***** J******* D* U****** Tg. Mureş suma de 42567,83 de lei, cu dobânda legală de la data de 2.07.2010 pînă la data plăţii efective, cu titlu de cheltuieli de asistenţă medicală. În baza art. 191 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpatul să plătească statului suma de 600 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi 3.12.2010.
Amână pronunţarea la data de 3.12.2010, ora 14,00.
în vederea administrării probatoriului.
în vederea administrării probatoriului.
Amână cauza pentru a se cita martorii cu mandate de aducere şi părinţii şi copii inculpatului cu menţiune la data de 1 octombrie 2010. Menţine starea de arest preventiv a inculpatului în baza art.143 şi a art.148 alin.1 lit.f Cod procedură penală.
Amână cauza la data de 23 august 2010 şi menţine măsura arestării preventive luată faţă de inculpatul R***** A*****.
pentru a afla poziţia procesuală a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Tg-Mureş, va dispune amânarea cauzei la data de 2 august 2010.
În temeiul art.300 ind.1 alin.1 C.pr.pen., constată legalitatea şi temeinicia luării, precum şi a prelungirii măsurii arestării preventive, faţă de inculpatul R***** A***** . În baza art.300 ind.1 alin.3 C.pr.pen. raportat la art.148 lit.f, art.143, art.136 C.pr.pen., menţine măsura arestării preventive luată faţă de inculpat.