S* T**** I***** E***** S** C* S***** P******** A***
RecurentS* C******** A*** S* - P*** S******** Z***** C***
IntimatS***** L******** V*****
IntervenientRespinge actiunea civila formulata de reclamanta SC Tomsa Import Export SRL impotriva SC Carpatica Asig SA prin Sucursala zonala Cluj uj si intervenientul fortat Seuca Laurentiu Viorel. Cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica, azi, 13.12.2011.
Amana pronuntarea pentru data de 13.12.2011.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 06.12.2011Încuviinţează onorariul definitiv pentru expertul Moldan Ioan, în valoare de 1020 lei, sens în care se va emite o adresă la Biroul Local de Expertize Tehnice şi Contabile de pe lângă Tribunalul Cluj. Pune în vedere reprezentantului reclamantei şi reprezentantului pârâtei să achite în total 520 lei, 260 lei fiecare. Se citează pârâta cu interogatoriu formulat de reclamantă, sub sancţiunea aplicării dispoziţiilor art. 225 Cod proc. civilă, cu 1 exemplar al raportului de expertiză şi cu menţiunea de a face dovada achitării diferenţei de onorariu pentru expertul Moldan Ioan, în valoare de 260 lei.
Încuviinţează pentru reclamantă probele cu interogatoriul pârâtei şi a intervenientului, adresă către pârâtă pentru a depune dosarul de daune nr. RCA0111CJ8/27.10.2008 şi audierea martorului. Încuviinţează pentru pârâtă probele cu înscrisurile depuse la dosarul cauzei, interogatoriul reclamantei, adresa către Poliţia Floreşti pentru a comunica declaraţiile părţilor implicate în evenimentul din 26.10.2008, în urma căruia s-a întocmit procesul verbal seria AY nr. 2961825/27.10.2008, adresă către SC Allianz Ţiriac Asigurări pentru a comunica copii certificate după dosarele de daune nr. CA876271 şi CB435419 şi adresă IPJ Cluj pentru a comunica copii după cele trei procese verbale de constatare a contravenţiilor întocmite în luna octombrie 2008 pentru autovehiculul B-69-VWD, procesele verbale seria CC nr. 2041023/13.10.2008 şi AY nr. 2961825/2008, urmând ca al treilea proces verbal de contravenţie să fie indicat de către reprezentanţii reclamantei şi ai pârâtei. Pune în vedere reprezentantului reclamantei şi reprezentantului pârâtei să depună interogatoriile formulate. Încuviinţează proba cu efectuarea unei expertize auto, formulată de reprezentanţii reclamantei şi ai pârâtei. Pune în vedere reprezentantului reclamantei şi reprezentantului pârâtei să depună în termen de 3 zile obiectivele la raportul de expertiză auto. Desemnează ca expert pe domnul Moldan Ioan, căruia i se transmite adresă pentru comunicarea numirii sale. Stabileşte onorariul provizoriu în valoare de 500 lei, în sarcina reclamantei şi pârâtei, câte 250 lei fiecare. Se emite adresă către Biroul Local de Expertize Tehnice şi Contabile de pe lângă Tribunalul Cluj pentru a se comunica numirea în cauză a expertului judiciar d-nul Moldan Ioan şi a onorariului provizoriu încuviinţat.
Pune în vedere reprezentantului reclamantei să achite diferenţa de taxă judiciară de timbru în valoare de 1052,44 lei şi diferenţa de timbru judiciar de 5,4 lei, sub sancţiunea anulării cererii ca insuficient timbrată.
Incheiere de sedinta din 15.02.2011În vederea studierii întâmpinării şi formulării unui eventual răspuns, de către reclamantă, instanţa va acorda un nou termen de judecată.
Respinge cererea de preschimbare a primului termen de judecata formulata de contestator.