B***** M* G*******
ReclamantP**** T*****
PârâtAdmite acţiunea Constată că între reclamantul Breazu Gheorghe în calitate de promitent-cumpărător şi pârâta Piroi Tudoa în calitate promitentă-vânzătoare a intervenit potrivit acordurilor exprimate în antecontractul de vânzare-cumpărare sub semnătură privată încheiat în data de 18.01.2010 completată cu probele administrate în prezenta cauză, un antecontract de vânzare-cumpărare privind terenul extravilan în suprafaţă de 4200 mp. situat pe teritoriul com. Gogoşari, jud. Giurgiu, în tarlaua 46 parcela 140 având ca vecinătăţi : la N – Rotaru Floarea şi Nicolae Petre, la E DE 344, la S – Neamţu Marin, la V – DE, pentru preţul de 1680 lei, achitat integral, în baza căruia instanţa, pronunţă prezenta Hotărâre care ţine loc de act autentic de vânzare-cumpărare între părţi în ceea ce priveşte imobilul teren menţionat. În temeiul art. 771 alin. 1 şi 6 din Codul Fiscal, în vederea stabilirii şi impunerii impozitului datorat din transferul proprietăţii imobiliare, dispune comunicarea unei copii de pe prezenta hotărâre judecătorească, după rămânerea sa irevocabilă, către Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, Direcţia Generală a Finanţelor Publice a Jud. Giurgiu - Administraţia Finanţelor Publice Com. Gogoşari. În temeiul art. 54 alin. 2 din Legea nr. 7/1996 - legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare dispune comunicarea prezentei hotărâri constitutive asupra dreptului real imobiliar, în termen de 3 zile, de la data rămânerii irevocabile, către OCPI - Biroul de carte funciară Giurgiu. Instanţa ia act că, în cauză nu s-au solicitat cheltuieli de judecată. Definitivă. Cu recurs în 15 zile de la comunicare.
Amână pronunţarea la 29.03.2011
În temeiul art. 30 alin.1 din Legea 17/2000 urmează a dispune din oficiu sesizarea primăriei în raza căreia domiciliază pârâta în vederea deplasării la adresa acesteia a unui reprezentant al autorităţii locale pentru a verifica dacă pârâta are cunoştinţă de obiectul cauzei de faţă, dacă poate fi prezentată în instanţă pentru a i se lua interogatoriu, inclusiv va dispune efectuarea unui referat de anchetă socială cu privire la starea actuală a acestei pârâte.
Faţă de lipsa pârâtei la interogatoriu şi întrucât nu s-a făcut dovada că pârâta este nedeplasabilă, va amâna soluţionarea cauzei.
Faţă de lipsa pârâtei la interogatoriu şi întrucât nu s-a făcut dovada că pârâta este nedeplasabilă sau că aceasta ar mai fi in viaţă, va amâna soluţionarea cauzei
Având în vedere cererea de amânare, formulată de apărătorul reclamantului, care a învederat că urmează să ia legătura cu partea pentru a depune la dosar schiţa terenului, urmează a o încuviinţa şi va amâna cauza.
pentru a se face dovada că pârâta este nedeplasabilă.
Faţă de considerentul că procedura de citare cu pârâta este îndeplinită prin afişare, apreciind că în cauză se impune prezenţa acesteia la interogatoriu, va amâna soluţionarea cauzei şi va dispune citarea din nou a pârâtei cu menea personal la interogatoriu, sub sancţiunea prev. de art. 225 C.pr. civ,, punând în vedere în acelaşi timp şi reclamantului să prezinte partea la interogatoriu.
Apreciind pertinente, concludente şi utile soluţionării cauzei probele solicitate de reclamant, urmează a le admite în baza art.167 C.pr.civ. şi, în vederea administrării acestora, va amâna cauza.