P****** E****
IntimatC****** G*******
ApelantAdmite cererea. Dispune învestirea cu formulă executorie a sc şi a Dc. Fără cale de atac. Dată în camera de consiliu la 21.02.2012.
Admite capătul de cerere privind grăniţuirea. Stabileşte linia de hotar dintre proprietăţile părţilot, pe aliniamentul - B-A-E din schiţa anexă a raportului de expertiză întocmit iniţial în cauză de către expert Velicu Tudorel (Planul A), cât şi din schiţa anexă completării aceluiaşi raport de expertiză (Planul M). Admite în parte capătul de cerere privind revendicarea şi obligă pârâtul să lase reclamantei în deplină proprietate şi posesie suprafaţa de 919 m.p. teren, determinată pe schiţele anexe ale raportului de expertiză iniţial (Planul A) şi completării aceluiaşi raport (Planul M) prin punctele G-E-A-B-G. Obligă pârâtul la 1103 lei cheltuieli de judecată către reclamantă reprezentând onorariu avocat (500 lei), taxă timbru şi timbru judiciar (103 lei) şi onorariu de expert (500 lei). Cu apel. Pronunţată în şedinţă publică, la 24.06.2011.
Amână pronunţarea la data de 24.06.2011 pentru a se depune concluzii scrise.
Acordă termen cauzei pt lipsa rap. de expertiză completare. Se va repeta adresa către expert şi amendarea acestuia pentru nedepunerea lucrării in termen procedural.
Acordă termen cauzei pt lipsa rap. de expertiză completare. Se va repeta adresa cu atenţionarea expertului pt nedepunerea lucrării va fi sancţionat cu amendă judiciară.
Acordă termen cauzei pentru lipsa raportului de expertiză completare. Se va reveni cu adresă la expert.
Acordă termen cauzei pentru refacerea raportului de expertiză.
Acordă termen cauzei pentru a se lua cunoştinţă de raportul de expertiză. Înlocuieşte martorul Păcureanu Constantin cu martorul Spînu Gh. Nicolae, a cărui audiere se prorogă pt termenul următor şi de asemenea proba cu interogatoriu.
Acordă termen cauzei pentru lipsă de apărare, lipsa raportului de expertiză. Se va repeta adresa.
Acordă termen cauzei pentru lipsa raportului de expertiză, sens în care se va emite adresă la expert. Se va cita reclamanta cu menţ."la interogatoriu" şi martorul lipsă cu menţ.amenzii în caz de neprezentare.
Acordă termen cauzei pentru a se administra probatorii. Încuviinţează pentru reclamantă proba cu înscrisuri şi expertiza topo cu obiectivele indicate, pentru pârât încuviinţează proba cu înscrisuri , interogatoriul reclamantei, ce va fi citată cu această menţiune şi 2 martori pe situaţia de fapt ce vor fi indicaţi cu listă în termen de 5 zile de la încuviinţare. Stabileşte onorariu pt expert topo în sumă de 500 lei în sarcina reclamantei, numeşte expert topo Velicu Tudorel pentru a efectua expertiza. Se va emite adresă la expert după achitarea onorariului.
În baza art.20 din Legea nr.146/1997 cu modificările ulterioare, anulează ca netimbrată cererea de intervenţie accesorie. În baza art.244 alin.1 pct.1 cpc, suspendă judecata până la soluţionarea irevocabilă a dosarului nr.949/277/ 2010 al Judec.Ptgele. Cu recurs pe toată durata suspendării.
Acordă termen cauzei pentru a se studia întâmpinarea şi cererea de intervenţie accesorie. Se va cita pârâtul cu copia cererii depusă la acest termen.
Acordă termen cauzei la cererea apărătorului pârâtului, cerere încuviinţată de instanţă.
Acordă termen cauzei la cererea pârâtului, cerere încuviinţată de instanţă, în vedferea angajării unui apărător. Se va cita pârâtul cu menţiunea de a depune actul de proprietate cu privire la teren.