C******** L**** A* M*********** P******
PârâtS****** D***** M**** M********
Reclamant ReclamantM****** A***** D******
Pârât PârâtM********* P****** P*** P*****
Pârât PârâtM****** A***** c**** l* D******* G******* d* A******** S**
Pârât PârâtÎn baza art 40 alin 3 c.pr.civ dispune înaintarea cauzei spre solutionare către Tribunalul Prahova.
În baza art 40 alin 2 cod pr.civilă suspendă judecata până la solutionarea cererii de strămutare.
Respinge obiectiunile formulate de reclamantă la ret Dumitrescu Floricel. Tr 07.06.2012. Se citează părtile.
Amână pronunţarea asupra obiecţiunilor la data de 24.05.2012.
DISPUNE Admite cererea formulată de părti şi acordă un termen de judecată pentru ca acestea să ia cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză. Prorogă discutarea cererii de majorare a onorariului provizoriu după discutarea lucrării de expertiză, urmând ca, în cazul admiterii, să se aprecieze asupra cuantumului. Se citează părtile fără termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 17.05.2012. Pronunţată în şedinţa publică de la 26 Aprilie 2012.
DISPUNE Admite cererea formulată de expert prin care solicită amânarea cauzei pentru a depune la dosar raportul de expertiză. Admite cererea formulată de dnul avocat Chelaru Eugen prin care solicită amânarea cauzei întrucât este în imposibilitate de prezentare la acest termen de judecată. Se repetă adresa către expert, cu avertisment de amendă de 500 lei şi cu mentiune de a depune lucrarea cu cel putin 5 zile înaintea termenului de judecată. Se vor cita părtile fără termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 26.04.2012. Pronunţată în şedinţa publică de la 05 Aprilie 2012.
DISPUNE Mentine dispozitia cu privire la respingerea cererii de înlocuire formulată de expert având în vedere că cererea de înlocuire a fost formulată după înştiinţarea părtilor. Se repetă adresa către expert, cu mentiunea de a respecta dispozitiile procedurale în sensul de a cita părtile la desfăşurarea expertizei, de a depune la dosar dovezile în acest sens . Ia act de cererea de amânare a cauzei pentru lipsa raportului de expertiză, formulată de avocatul ales al intimatei Stanciu Maria Denisa Magdalena. Se citează părtile fără termen în cunoştinţă. Părtile prezente, apelantul-pârât Constantin Ion şi avocatul său ales solicită amânarea cauzei la data de 05.04.2012 având în vedere că sunt de notoritate conditiile meteo nefavorabile şi nu se poate efectua la acest moment deplasarea în teren şi efectuarea cercetărilor la fata locului. Amână judecarea cauzei la data de 05.04.2012. Pronunţată în şedinţa publică de la 23 Februarie 2012.
DISPUNE Respinge cererea prin care expertul solicită înlocuirea sa . Se revine cu adresă către expert. Se citează părtile fără termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 23.02.2012 pentru a se efectua si depune la dosar raportul de expertiză. Pronunţată în şedinţa publică de la 02 Februarie 2012.
DISPUNE Se repetă adresa către expertul Dumitrescu Floricel cu mentiunea de a proceda la efectuarea expertizei cu prioritate având în vedere că, în această cauză, s-au mai dispus înlocuiri de experţi iar cauza este pe rol de foarte multe termene de judecată. Se citează părtile. Amână judecarea cauzei la 02.02.2012. Pronunţată în şedinţa publică de la 12 Ianuarie 2012.
DISPUNE Admite cererea de înlocuire formulată de expertul Dianu Diana Viorela. Prin tragere la sorti desemnează nou expert în cauză pe dnul DUMITRESCU FLORICEL. Se emite adresă către noul expert desemnat, în vederea efectuării lucrării. Se dispune efectuarea transferului de onorariu din contul expertului Dinu Diana Viorela în contului noul expert ce va fi desemnat. Se emite adresă către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Argeş pentru a se comunica numirea noului expert şi pentru a se solicita efectuarea transferului de onorariu. Se citează părtile fără termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 12.01.2012. Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Decembrie 2011.
DISPUNE Se va emite adresă către expertul desemnat de instanţă, dna Dinu Diana Viorela, pentru efectuarea raportului de expertiză, i se vor învedera acesteia achitarea onorariului provizoriu şi numele expertilor consilieri alesi de părti, i se va solicita efectuarea raportului de expertiză cu respectarea obiectivelor stabilite de instanţă şi a disp art 208, 209 c.pr.civ urmând a cita părtile la desfăşurarea expertizei şi a depune la dosar recomandatele cu confirmare de primire reprezentând dovada în acest sens iar lucrarea cu cel putin 5 zile înaintea termenului de judecată. Se vor cita părtile fără termen în cunoştinţă Amână judecarea cauzei la 08.12.2011. Pronunţată în şedinţa publică de la 10 Noiembrie 2011.
DISPUNE Pune în vedere apelantilor-pârâti Macovei, să achite o taxă judiciară de timbru în valoare de 3107 lei ( 3087 diferentă şi 20 lei taxă timbru stabilită initial), sub sancţiunea apelului acestora ca netimbrat. Pune în vedere apelantului-pârât Constantin Ion să achite diferentă de taxă judiciară de timbru în valoare de 1363 lei de către, sub sancţiunea anulării apelului acestuia ca netimbrat. Pune în vedere apelanta-chemată în garanţie Iosif (Badea) Nicoleta Loredana să achite o taxă judiciară de timbru în valoare de 5813 lei , sub sancţiunea anulării apelului acesteia ca netimbrat. Pune în vedere intimatei-reclamante S****** D***** M**** M******** , să achite o diferenţă de taxă judiciară de timbru în valoare de 7131 lei, aferentă cererii de chemare în judecată, în raport de valoarea stabilită prin expertiza efectuată la instanta de fond. Se emite adresă către intimata-reclamantă pentru a i se comunica necesitatea achitării diferentei de taxă de timbru, având în vedere că aceasta are termenul în cunoştinţă. Se reiterează discutarea probei cu expertiză. Se citează părtile fără termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 20.10.2011 în vederea achitării taxelor judiciare de timbru, sub sancţiunea anulării apelurilor ca netimbrate. Pronunţată în şedinţa publică de la 29 Septembrie 2011.
DISPUNE Admite cererea de amânare a cauzei pentru imposibilitate de prezentare formulată de apărătorul apelantilor-pârâti M****** A***** D****** şi Macovei Elena. Se reia citarea părtilor fără termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 29.09.2011. Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Septembrie 2011.
DISPUNE În temeiul disp Legii nr 146/1997 va pune în vedere apelantei-chemate în garantie să achite o taxă judiciară de timbru în valoare de 1430 lei în ceea ce priveste suma de 100.000 lei din motivul nr 2 de apel, taxă judiciară de timbru în valoare de 4378 lei în ceea ce priveste suma de 536.524 lei din motivul nr 2 de apel, taxă judiciară de timbru în valoare de 5 lei în ceea ce priveste primul motiv de apel, timbru judiciar în valoare de 1,5 lei, sub sancţiunea anulării apelului ca netimbrat. Se emite adresă către apelanta-.chemată în garantie cu mentiunea de a achita taxele judiciare de timbru susmentionate, sub sancţiunea anulării apelului ca netimbrat. Se citează părtile fără termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 08.09.2011 în sensul celor de mai sus, pentru a se da posibilitate părtilor să ia cunoştinţă de conţinutul întâmpinărilor depuse la acest termen de judecată. Pronunţată în şedinţa publică de la 16 Iunie 2011.
DISPUNE Se emite adresă către recurenta-chemată în garanţie pentru ca aceasta să precizeze dacă sumele invocate în motivul 2 de recurs sunt contestate sau reprezintă apărări de fond, în vederea stabilirii taxei de timbru. Încuviinţează cererea formulată de părti, prin avocatii alesi, şi acordă un termen de judecată pentru ca acestea să ia cunoştinţă de conţinutul cererilor şi înscrisurilor depuse şi comunicate în şedinţă publică. Prorogă discutarea calificării căii de atac. Se citează părtile fără termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 16.06.2011. Pronunţată în şedinţa publică de la 12 Mai 2011.
DISPUNE Pune în vedere apelantilor-pârâti Macovei Adrian si Macovei Elena să achite taxă judiciară de timbru în valoare de 20 lei şi timbru judiciar în valoare de 0,3 lei, recurentului-pârât Constantin Ion taxă judiciară de timbru în valoare de 20 lei si timbru judiciar în valoare de 0,3 lei, sub sancţiunea anulării căilor de atac ca netimbrate. Prorogă discutarea taxei de timbru în ceea ce priveste recursul declarat de chemata în garantie Iosif Nicoleta, urmând ca, în acest sens, chemata în garantie să precizeze dacă sumele invocate în motivul 2 de recurs sunt contestate sau reprezintă apărări de fond. Prorogă discutarea calificării căii de atac. Se comunică părtilor lipsă, întâmpinările formulate de intimata-reclamantă . Se citează părtile fără termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 12.05.2011. Pronunţată în şedinţa publică de la 14 Aprilie 2011.