P*** I***
ReclamantC********* E**
PârâtP****** E****
PârâtB******* A****** I*******
PârâtAdmite acţiunea. Cu recurs.
Amână pronunţarea la data de 14.06.2012
SE COMUNICĂ NOTELE SCRISE CU RECLAMANTUL CU MENTIUNEA DE A DEPUNE ACTE ÎN SUSTINEREA ACTIUNII ŞI SĂ-ŞI PRECIZEZE POZITIA FAŢĂ DE NOTELE SCRISE
Acordă un nou termen de judecată pentru când se vor primi la dosar actele menţionate de reprezentanta reclamantului
Respinge cererea privind împuternicirea reclamantului prin încheierea de şedinţă în vederea obţinerii actelor de stare civilă. Emite adresă către reclamant să depună actele de stare civilă sau să indice instanţei datele necesare pentru a se solicita actele respective de la instituţia abilitată.
Acordă un nou termen de judecată pentru care pune în vedere reclamantului, prin reprezentant, să depună la dosar următoarele acte : Anexa 24 după defuncta Cincora Eva, certificate de naştere Cincora Eva şi P*** I***, certificat de căsătorie Popa Eva/Popa Iacob, certificate de naştere/căsătorie pentru P****** E**** şi C********* E**..
Ia act de cele învederate de numitul P*** I***, respectiv că Popescu Ana a avut ca fiu pe numitul Popescu Adrian. Emite adresă către d-na avocat Angelino Crinela să se prezinte în instanţă la următorul termen de judecată în vederea stabilirii cadrului procesual
Pune în vedere reclamantului să depună la dosar următoarele: Anexa 24 după defuncta Cincora Eva, certificate de naştere Cincora Eva şi P*** I***, certificat de căsătorie Popa Eva/Popa Iacob, certificate de naştere/căsătorie pentru P****** E**** şi C********* E**..
REPUS PE ROL EMITE ADRESĂ CĂTRE RECLAMANT SĂ DEPUNĂ CERRIFICATUL DE DECES AL PROPRIETAREI TABULARE CINCORA EVA CĂSĂTORITĂ CU CINCORA STEFAN, ANEXA 24 DUPĂ ACEASTĂ DEFUNCTĂ, CERTIFICATELE DE NASTERE ŞI CĂSĂTORIE ALE PÂRÂTELOR C********* E**, P****** E**** ŞI BERINDEI ADRIANA-IOZEFINA PRECUM ŞI ARBORELE GENEALOGIC DUPĂ CEI DOI DEFUNCTI.
AMÂNAT PRONUNTAREA LA 24 NOIEMBRIE 2011
SE COMUNICĂ RAPORTUL DE EXPERTIZĂ CU PĂRTILE LIPSĂ
REPETĂM ADRESA CĂTRE EXPERT SUB SANCTIUNEA AMENDĂRII
Stabileşte onorariu definitiv expertiză în cuantum de 1100 lei, care va fi achitat din fondul pentru ajutor public judiciar, conform încheierii prin care s-a admis cererea de ajutor public judiciar. Emite adrese către Biroul Local de Expertize şi Compartimentul Economico-Financiar al Tribunalului Hunedoara pentru a vira onorariul stabilit , din Fondul pentru Ajutor Public Judiciar ; se vor ataşa adreselor copia prezentei încheieri de şedinţă şi a încheierii din data de 09 iunie 2011 ( f.101 dosar ). Se comunică reclamantului şi pârâtei Crăciunescu Eva , cu adresă, câte un exemplar al raportului de expertiză, cu menţiunea de a prezenta eventuale obiecţiuni pentru următorul termen de judecată. Emite adresă expertei Coţolan Ana să comunice la dosar încă două exemplare ale raportului de expertiză pentru comunicare cu toate părţile, cu menţiunea că s-a transmis adresă către Biroul Local de Expertize şi Compartimentul Economico-Financiar al Tribunalului Hunedoara pentru a i se vira onorariul stabilit, din Fondul pentru Ajutor Public Judiciar.
Stabileşte următoarele obiective în vederea efectuării expertizei: 1. Identificarea terenului înscris în CF . 264 Livadia de Câmp, nr. cadastral 3781. 2. Dacă a făcut obiectul Legii fondului funciar aceste teren şi dacă da, în ce mod a fost soluţionată cererea. 3. Stabilirea valorii de circulaţie a terenului astfel identificat. Emite adresă către expert desemnat d-na Coţolan Ana în vederea efectuării expertizei dispusă în cauză, şi să depună la dosar raportul de expertiză şi decontul acesteia cu cel puţin 5 zile înaintea termenului de judecată, în conformitate cu disp. art. 21 - 22 din OG 2/2000, cu menţiunea că onorariul expertiză va fi achitat din Fondul pentru ajutor public judiciar, comunicându-i-se obiectivele expertizei. Emite adresă către Biroul Local de Expertize din cadrul Tribunalului Hunedoara pentru a se încunoştinţa despre numirea expertului şi stabilirea onorariului provizoriu. Emite adresă către Compartimentul Financiar din cadrul Tribunalului Hunedoara, cu copia încheierii de stabilire a onorariului provizoriu şi a celei de admitere a cererii de ajutor public judiciar, în vederea efectuării plăţii către expert.
Revine cu adresă către Biroul Local de Expertize pentru a comunica lista cu numele experţilor specializarea topografie, cadastru şi geodezie. Prorogă punerea în discuţie a obiectivelor expertizei şi a desemnării expertului pentru următorul termen de judecată. Acordă termen în cunoştinţă pârâtei C********* E** şi se va repeta procedura de citare cu celelalte pârâte.
Acordă un nou termen de judecată pentru când prorogă punerea în discuţie a desemnării expertului topograf şi stabilirea obiectivelor expertizei. Se repetă procedura de citare cu pârâtele.
Disjunge cererea de ajutor public judiciar formulată de către reclamant urmând a se forma un dosar asociat cu acest obiect. Pune în vedere reclamantului prin reprezentant să completeze probatoriul cu privire la această cerere cu: declaraţie pe proprie răspundere cu privire la componenţa familiei, dovada domiciliului fiecărui membru al familiei, dovada veniturilor pentru fiecare membru al familiei în parte, pentru ultimele 2 luni. Stabileşte termen de judecată pentru dosarul asociat format, în Camera de Consiliu , la data de 05 mai 2011. Prin adresa de poştă electrică a instanţei se va răspunde pârâtei P****** E****, cu indicarea dispoziţiilor legale, solicitându-se acesteia să-şi aleagă un domiciliu procesual în România, la care să-i fie comunicate actele procedurale, având posibilitatea de a-şi angaja apărător sau a-şi numi un mandatar, cu menţiunea că actele procedurale nu se comunică la dosar, de regulă, prin poşta electronică, decât dacă sunt însoţite de semnătura electronică atestată în condiţiile legii, potrivit prevederilor Regulamentului de ordine interioară a instanţelor judecătoreşti (art.93, alin.2) şi ale art.5 din Legea nr.455/2001. Prorogă desemnarea expertului şi stabilirea obiectivelor expertizei. Se va repeta procedura de citare, pârâta P****** E**** fiind citată la aceeaşi adresă.
Acordă un nou termen de judecată pentru când reclamantul va depune la dosar dovada achitării onorariului provizoriu expertiză în cuantum de 500 lei, sub sancţiunea suspendării cauzei în caz de neconformare. Prorogă desemnarea expertului şi stabilirea obiectivelor expertizei.
Din oficiu, efectuarea unei expertize specializarea topografie. Emite adresă către Biroul local de expertize din cadrul Tribunalului Hunedoara pentru a comunica lista cu experţii din specializarea topografie, care să fie autorizaţi şi în specializarea evaluări bunuri imobiliare, propuşi pentru efectuarea expertizei. Stabileşte onorariu provizoriu expertiză în sumă de 500 lei, în sarcina reclamantului, şi pune în vedere acestuia să-l achite pentru următorul termen de judecată. Pune în vedere părţilor, reclamantului -personal şi pârâtelor-prin citaţie, să propune obiective pentru expertiză pentru următorul termen de judecată în vederea punerii în discuţie.
Emite adresă către av. Angelino Crinela, reprezentanta reclamantului, prin care i se pune în vedere să motiveze precizarea de acţiune, în sensul de indica de ce consideră că trebuie chemate în judecată numitele P****** E**** şi Berindei Adriana- Iozefina, şi să propună probe în susţinerea acestei cereri..
Introduce în cauză, în calitate de pârâte pe, P****** E**** şi B******* A****** I******* care vor fi citate la adresele indicate cu câte un exemplar al cererii introductive de instanţă şi al precizării de acţiune.
Emite adresă reclamantului pentru a depune la dosar încă două exemplare ale precizării de acţiune şi două exemplare ale acţiunii introductive de instanţă pentru comunicare cu pârâtele. Prorogă punerea în discuţie a introducerii în cauză a pârâtelor după depunerea la dosar a înscrisurilor anterior menţionate.
Acordă un ultim termen de judecată pentru când reprezentanta reclamantului va depune la dosar precizare de acţiune
Amână cauza la data de 21 octombrie 2010, termen pentru când se va repeta procedura de citare cu pârâta şi pentru când avocata reclamantului va formula precizare de acţiune.
Revine cu adresă Primăriei com. Baru, pentru a comunica dacă terenul ce face obiectul cauzei a fost şi este folosit de reclamantul P*** I*** şi dacă asupra terenului în urma aplicării Legii fondului funciar a fost eliberată adeverinţă provizorie sau titlu de proprietate, iar în caz afirmativ să fie comunicată copia acestora la dosar. Pune în vedere reclamantului să depună la dosar CF 264 Livadia de Câmp - în extenso.
Emite adresă Primăriei com. Baru pentru a comunica dacă terenul ce face obiectul cauzei se află în zonă cooperativizată , în caz afirmativ să comunice dacă s-au făcut cereri pentru reconstituirea dreptului de proprietate. Se va ataşa adresei copie fila 3 dosar.- extras de carte funciară nr. 264/ Livadia de Câmp.
Încuviinţează proba testimonială cu martorul Ungur Sigismund propus de reclamant, care se va cita la adresa indicată. Pune în vedere reclamantului , sub sancţiunea anulării acţiunii, să completeze taxa judiciară de timbru în cuantum 210 lei şi timbru judiciar în sumă de 1,50 lei.