C******* A******
ReclamantB** M****
PârâtC******* O*******
PârâtB** I*** s*****
PârâtB** I*** j*****
PârâtDispune îndreptarea erorii materiale strecurată în dispozitivul Sentinţei Civile nr. 7382/2014 pronunţată în dosarul nr. 7997/190/2010 al Judecătoriei Bistriţa, având ca obiect succesiune, privind pe reclamanta C A împotriva pârâtului C O, B I senior, B I junior, U A, în sensul că primul alineat al dispozitivului sentinţei va avea următorul conţinut: „Admite în parte atât acţiunea civilă principală formulată de reclamanta C A cât şi cererea reconvenţională formulată de pârâţii C O, B I senior,, B I junior, U A, şi pe cale de consecinţă:”, şi al şaselea alineat va avea următorul conţinut: „Obligă reclamanta să achite pârâţilor B I sen, B I jr. şi U A (în calitate de moştenitori ai pârâtei B M decedată în cursul procesului) suma de 5.043,38, cu titlu de sultă compensatorie.”, celelalte dispoziţii din dispozitivul sentinţei rămânând neschimbate.Prezenta încheiere face parte integrantă din Sentinţa Civilă nr. 7382/2014 pronunţată de Judecătoria Bistriţa în dosarul civil nr. 7997/190/2010 la data de 03.10.2014.Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.Dată în Camera de Consiliu şi pronunţată în şedinţa publică din 26.11.2014.
Incheiere indreptare eroare materiala din 26.11.2014Admite în parte atât acţiunea civilă principală formulată de reclamanta C A, cât şi cererea reconvenţională formulată de pârâţii C O şi B M şi pe cale de consecinţă:Constată că masa succesorală a defunctului C G, decedat la data de 07.11.2011, se compune din cota de 1 părţi din imobilele construcţii: casă din lemn compusă din 1 cameră, 1 bucătărie şi anexele gospodăreşti: grajd şi coteţe, precum şi dreptul de folosinţă pe durata existenţei construcţiilor asupra cotei de 250/1055 părţi din teren, înscrise în c.f. nr.658 Ardan, nr. top. 195/5, iar vocaţie succesorală, în calitate de moştenitori legali au reclamanta C A, în calitate de soţie supravieţuitoare, în cotă de 1 părţi şi pârâţii reclamanţi-reconvenţionali C O şi B M, în calitate de fraţi ai defunctului, împreună pentru cota de 1 părţi din masa succesorală.Respinge cererea părţilor de a se lua act de tranzacţia încheiată la data de 16.11.2012.Atribuie în întregime reclamantei C A bunurile ce compun masa succesorală, compuse din cota de 1 din imobilele casă de locuit şi anexele gospodăreşti situate în localitatea Ardan, nr.163, înscrise în CF nr.658 Ardan, nr.top.195/5.Obligă reclamanta să achite pârâtului C O suma de 5.043,38, cu titlu de sultă compensatorie.Obligă reclamanta să achite pârâtei B M suma de 5.043,38, cu titlu de sultă compensatorie. Dispune întabularea în cartea funciară a dreptului de proprietate asupra cotei de 1 din imobilele casă din lemn compusă din 1 cameră, 1 bucătărie şi anexele gospodăreşti: grajd şi coteţe, precum şi dreptul de folosinţă pe durata existenţei construcţiilor asupra cotei de 250/1055 părţi din teren, situate în localitatea Ardan, nr.163, înscrise în CF nr.658 Ardan, nr.top.195/5, în favoarea reclamantei C A, cu titlu de moştenire şi partaj.Respinge celelalte cereri formulate de părţi.Fără cheltuieli de judecată.Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.Pronunţată în şedinţa publică, azi 03.10.2014.
Hotarare 7382/2014 din 03.10.2014la data de 03.10.2014
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 26.09.2014adresă expert pentru a-i aduce la cunoştinţă că părţile nu mai doresc efectuarea expertizei
Incheiere de sedinta din 23.05.2014întregirea cadrului procesual
Incheiere de sedinta din 11.04.2014pentru a se indica moştenitorii defunctei BM
Incheiere de sedinta din 07.03.2014revenire adresă expert
Incheiere de sedinta din 17.01.2014pentru depunerea raportului de expertiză
Incheiere de sedinta din 15.11.2013pentru depunerea raportului de expertiză
Incheiere de sedinta din 20.09.2013depunerea expertizei
Incheiere de sedinta din 17.05.2013depunerea expertizei
Incheiere de sedinta din 15.03.2013efectuare expertiză
Incheiere de sedinta din 18.01.201323.11.2012
pentru o eventuală tranzacţie
adresă expert
efectuarea expertizei
studiul raportului de expertiză
adresă expert pt.efectuare expertiză cu obiective anexate
pt.desemnar expert ANVAR în vederea evaluării imobilelor
pt.citare martori
citare martori, părţi la interogatoriu
termen studiu întâmpinare şi note de şedinţă, pt.achtare taxă judiciară de timbru şi încheierea unei eventuale înţelegeri
pt.indicare valoare bunuri în vederea stabilirii ttj, pt.eventuală tranzacţie
termen angajare apărător pârâţi