Ş*** G*******
InculpatCondamnă inculpatul Ş*** G*******, , la o pedeapsă de 10(zece) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având o îmbibaţie alcoolică peste limita admisă de lege prevăzută şi sancţionată de art.87 alin.1 OUG nr.195/2002 cu aplicarea art.74 alin.1 lit. a C.pen. şi a art.76 alin.1 lit. d C.pen. Aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.64 lit. a, teza a doua, şi lit. b C.pen., pe durata şi în condiţiile prevăzute de art.71 C.pen. În baza art. 81 alin. 1 şi 2 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei. În temeiul art. 82 C.pen. stabileşte un termen de încercare de 2 ani( doi ani) şi 10 luni( zece luni), termen compus din durata pedepsei aplicate la care se adaugă un interval de timp de 2 ani. În temeiul art. 71 alin. 5 C.pen. suspendă executarea pedepselor accesorii. Potrivit art. 359 alin. 1 C.p.p. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 şi 84 C.pen. privind revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei. În temeiul art. 189 şi 191 alin. 1 C.p.p., obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 850 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de acesta, din care suma de 200 lei reprezentând onorariu avocat din oficiu Corduneanu Daniel, conform delegaţiei pentru asistenţă judiciară obligatorie nr.2231/05.10.2010, se avansează din fondurile speciale ale Ministerului de Justiţie în fondul Baroului Suceava, iar suma de 300 lei reprezintă cheltuieli judiciare din faza de urmărire penală. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la pronunţare pentru toate părţile. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 17.11.2010.
I N S T A N Ţ A Pentru a se cita martorilor din lucrări Jureschi Vasile şi Sauciuc Maria cu mandate de aducere în conformitate cu disp. art. 183 Cod proc. penală, D I S P U N E: Amână judecarea cauzei pentru data de 17.11.2010, pentru când inculpatul are termenul în cunoştinţă. Se vor cita martorii din lucrări Jureschi Vasile şi Sauciuc Elena-Maria cu mandate de aducere. Pune în vedere inculpatului ca la termenul viitor să depună la dosar înscrisurile de care acesta înţelege să se folosească. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 20.10.2010.
I N S T A N Ţ A Având în vedere că probele solicitate de către Reprezentanta Ministerului Public, de către apărătorul inculpatului de a audia martorii din rechizitoriu, respectiv cel solicitat în circumstanţiere şi al cărui nume a fost indicat în prezenta şedinţa de judecată, sunt concludente şi pertinente fiind necesare pentru stabilirea adevărului, instanţa va admite administrarea probatoriului testimonial solicitat urmând a dispune pentru următorul termen de judecată citarea martorilor din lucrări Jureschi Vasile , Sauciuc Maria şi Ştiubeianu Andrei Haralambie, Constatând că în dosarul instanţei nu există fişa de cazier a inculpatului şi apreciind că aceasta este necesară pentru justa soluţionare a cauzei instanţa va emite adresă către IPJ Suceava pentru a se solicita fişa de cazier judiciar a inculpatului. D I S P U N E: Amână judecarea cauzei pentru data de 20.10.2010, pentru când inculpatul are termenul în cunoştinţă. Încuviinţează proba testimonială solicitată de reprezentanta Ministerului Public şi se vor cita martorii din rechizitoriu, respectiv Jureschi Vasile , Sauciuc Maria şi Ştiubeianu Andrei Haralambie. Se va solicita fişa de cazier judiciar a inculpatului. Încuviinţează probele solicitate de inculpat prin apărător. Pune în vedere inculpatului ca la termenul viitor să asigure prezenţa martorului Zaharia Petru şi totodată să depună la dosar înscrisurile de care acesta înţelege să se folosească. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 06.10.2010.