L***** V*****
Intimat ReclamantS********* L*************
Recurent PârâtS********* L*************
Recurent PârâtAdmite cererea de investire cu formulă executorie
Admite în parte acţiunea. Dispune ieşirea din indiviziune prin atribuirea către pârâtă a imobilului cu obligarea acesteia la plata sultei.
Amână pronunţarea la data de 07.12.2011
Amână pronunţarea la data de 30.11.2011.
Încuviinţează proba cu martorul, propus de pârâtă. Încuviinţează proba cu interogatoriul pârâtei. Pune în vedere reclamantului prin reprezentant să formuleze în scris întrebările pentru interogatoriul pârâtei Amână judecarea cauzei la data de 23.11.2011, termen dat în cunoştinţa reclamantului şi pârâtei, pentru când pârâta va lua la cunoştinţă de cuprinsul precizării de acţiune şi de înscrisurile anexate şi pentru când se va cita pârâta cu menţiunea de a se prezenta personal în instanţă pentru a răspunde la interogatoriu, iar reprezentanta pârâtei va prezenta personal martorul în vederea audierii.
Respinge cererea de reexaminare amendă formulată de către expertul Zarafan Constantin
Prorogă discutarea probei testimoniale şi a celei cu interogatoriul pârâtei după ce părţile vor lua la cunoştinţă de cuprinsul răspunsului la obiecţiuni. Amână judecarea cauzei la data de 12.10.2011, termen dat în cunoştinţa reclamantului şi pârâtei şi pentru când părţile vor lua la cunoştinţă de cuprinsul raportului de expertiză.
Prorogă discutarea probei testimoniale şi a celei cu interogatoriul pârâtei după ce expertul Zarafan Constantin va răspunde la obiecţiunile formulate la raportul de expertiză. Amână judecarea cauzei la data de 14.09.2011, termen dat în cunoştinţa reclamantului şi pârâtei, pentru când se va cita expertul Zarafan Constantin cu un exemplar din obiecţiunile formulate de către reclamant la raportul de expertiză şi cu menţiunea de a răspunde la acestea
Prorogă discutarea probei testimoniale şi a celei cu interogatoriul pârâtei după ce părţile vor lua la cunoştinţă de cuprinsul raportului de expertiză în specialitatea topografie şi al răspunsului la obiecţiuni. Amână judecarea cauzei la data de 15.06.2011, termen dat în cunoştinţa reclamantului şi pârâtei, pentru când părţile vor lua la cunoştinţă de cuprinsul raportului de expertiză în specialitatea topografie şi al răspunsului la obiecţiuni
Aplică expertului tehnic judiciar Zarafan Constantin, o amendă judiciară de 500 de lei RON. Prorogă discutarea probei testimoniale şi a celei cu interogatoriul pârâtei după efectuarea expertizei în specialitatea topografie. Amână judecarea cauzei la data de 18.05.2011, termen dat în cunoştinţa reclamantului şi pârâtei, pentru când se va cita expertul Zarafan Constantin cu menţiunea de a convoca părţile la faţa locului având în vedere atât adresa de domiciliu a pârâtei indicată în cererea de chemare în judecată, cât şi cea de la domiciliul procedural ales al pârâtei, precum şi de a depune la dosarul cauzei raportul de expertiză, sub sancţiunea aplicării unei noi amenzi judiciare, în caz de neconformare. Se va cita expertul Dumitrescu Gheorghe cu un exemplar din obiecţiunile formulate de către părţi, cu menţiunea de a răspunde la obiecţiuni, însă cu precizarea că din obiecţiunile formulate de către reclamant, expertul va răspunde doar la punctul 2 Executorie în privinţa amenzii judiciare aplicate expertului Zarafan Constantin. Cu drept de reexaminare în 15 zile de la comunicare, pentru expertul Zarafan Constantin
Aplică expertului tehnic judiciar Zarafan Constantin, cu domiciliul în Lugoj, str. I. Huniade, nr. 6, sc. B, ap. 6, jud. Timiş, o amendă judiciară de 500 de lei RON. Prorogă discutarea probei testimoniale şi a celei cu interogatoriul pârâtei după efectuarea expertizei în specialitatea topografie. Amână judecarea cauzei la data de 06.04.2011, termen dat în cunoştinţa reclamantului şi pârâtei, pentru când se va cita expertul Zarafan Constantin cu menţiunea de a convoca părţile la faţa locului având în vedere atât adresa de domiciliu a pârâtei indicată în cererea de chemare în judecată, cât şi cea de la domiciliul procedural ales al pârâtei din Timişoara, str. Lucian Blaga, nr. 14, ap. 3, jud. Timiş, precum şi de a depune la dosarul cauzei raportul de expertiză, sub sancţiunea aplicării unei noi amenzi judiciare, în caz de neconformare
Prorogă discutarea probei testimoniale şi a celei cu interogatoriul pârâtei după efectuarea expertizelor în specialitatea construcţii şi topografie. Amână judecarea cauzei la data de 23.02.2011, termen dat în cunoştinţa reclamantului şi pârâtei, pentru când se vor cita experţii Dumitrescu Gheorghe şi Zarafan Constantin cu menţiunea de a efectua expertiza şi de a depune la dosar raportul de expertiză, sub sancţiunea aplicării unei amenzi judiciare, expertul Dumitrescu Gheorghe se va cita şi cu menţiunea de a reconvoca părţile la faţa locului pentru a efectua expertiza şi având în vedere atât adresa de domiciliu a pârâtei indicată în cererea de chemare în judecată, cât şi cea de la domiciliul procedural ales al pârâtei de la fila 20 dosar.
Amână judecarea cauzei la data de 12.01.2011, termen dat în cunoştinţa reclamantului şi pârâtei, pentru când se vor cita experţii Dumitrescu Gheorghe şi Zarafan Constantin cu un exemplar din obiectivele formulate, cu un exemplar din prezenta încheiere de şedinţă şi cu menţiunea de a efectua expertiza, iar reclamantul va face dovada achitării onorariilor provizorii de experţi în sumă de 300 lei fiecare
Pune în vedere reprezentantei reclamantului să completeze taxa judiciară de timbru până la valoare de 5 lei. Încuviinţează proba propusă de reprezentanta reclamantului cu privire la efecutarea unei expertize tehnice judiciare în construcţii, dispune emiterea unei adrese către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Timiş, pentru a comunica o listă cu experţi în domeniul construcţii. Respinge cererea de amânare a judecării cauzei a reprezentantului pârâtei, apreciind că ar fi avut suficient timp de la data de 20 mai de când a fost citată pârâta, până la acest termen să-şi angajeze apărător Amână judecarea cauzei la data de 10.11.2010, termen dat în cunoştinţa părţilor, pentru când reprezentanta reclamantului va completa taxa judiciară de timbru până la valoare de 5 lei, reprezentantul pârâtei va depune la dosar în termen de 5 zile obiective şi poziţia sa faţă de necesitatea efectuării unei expertize topografice în ceea ce priveşte valoarea terenului şi dacă acesta este partajabil în natură, se emite adresă către către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Timiş, pentru a comunica o listă cu experţi în domeniul construcţii.